Menu

Google Mapy: 5 tipů a triků, které by měl znát každý

mapy_google_919_ico
Google Mapy: 5 tipů a triků, které by měl znát každý
Ohodnoťte článek

Používáte často aplikace od Googlu? Dnes se podíváme na Google Mapy, kde jsme pro vás připravili několik tipů, které možná znáte. Pokud je ale neznáte, určitě je při příštím použití uvítáte.

Tip číslo 1: Ukládání map offline

Pokud jste v aplikaci přihlášeni a máte přístup k internetu, stačí najít oblast, kterou chcete uložit pro použití v režimu offline, v hamburgerovém menu zvolit možnost „offline oblasti“ a kliknout na kruhové tlačítko se symbolem „+“. Poté už jen vyberete oblast, kterou chcete uložit a kliknete na „stáhnout“. Mapové podklady ukládané oblasti mohou mít až 1550 MB. Stejnou nabídku lze vyvolat i vepsáním „ok maps“ do pole vyhledávání.

Tip číslo 2: Časová osa

Věděli jste, že pokud nenastavíte jinak, Mapy automaticky zaznamenávají vaši polohu a ukládají její historii? V praxi tak Google ví, kde jste se v jakou dobu vyskytovali. Chcete- li zjistit, kde jste který den byli, kudy jste jeli a kde jste se zastavili, stačí v hamburgerovém menu kliknout na „Vaše časová osa“ a vybrat datum, které vás zajímá.

I když Google a další aplikace těchto informací využívají a velmi vám tím mohou zpříjemnit každodenní používání telefonu, někoho z vás by mohl překvapit fakt, že Google zaznamenává vaši polohu do takové hloubky (můžete zjistit, kudy jste šli v libovolný den, kde jste se stavili na jídlo,…). Nechcete riskovat, že by se taková informace dostala do cizích rukou? V takovém případě můžete po zobrazení časové osy kliknutím na „Nastavení časové osy“ a „Historie polohy je zapnutá“ zakázat pravidelně získávat informace z vybraných zařízení. Pro smazání historie lze použít možnosti „Smazat celou historii polohy“ nebo „Smazat období Historie polohy“ pro vymazání její části.

Tip číslo 3: Uložení místa pro pozdější použití

Díky automatické synchronizaci s vaším Google účtem si potom můžete na PC naplánovat trasu, ve které si vyznačíte body, které vás zajímají. Po stažení offline oblasti tyto body zůstanou zachovány a při návštěvě dané oblasti už je nemusíte znovu vyhledávat. Pro uložení stačí na displeji podržet prst v místě, které chcete uložit, poté na místo znovu kliknout (případně použít gesto „swipe up“) a zvolit možnost „Uložit“. Seznam míst potom naleznete zase v hamburgerovém menu pod položkou „Vaše místa“.

Tip číslo 4: Vypnutí hlasové navigace během hovoru

Vadí vám, že Mapy používají hlasovou navigaci i během hovoru? Tuto funkci můžete jednoduše vypnout v nastavení. V menu se stačí proklikat přes možnosti „Nastavení“ a „Nastavení navigace“, kde už naleznete řádek „Přehrávat hlas během telefonního hovoru“.

Tip číslo 5: Widget pro okamžitou navigaci

Cestujete často do jednoho místa? Google Mapy podporují možnost přidání widgetu, ve kterém přednastavíte cíl cesty a způsob dopravy (autem, MHD, pěšky). Pro spuštění navigace pak stačí kliknout na widget na ploše a vybrat jednu z nabízených tras. Zástupce si můžete libovolně pojmenovat.

Závěr

Jak je vidět, umí toho Mapy Google opravdu mnoho. Jak tomu tak ale u služeb od Googlu bývá, pokud byste používali angličtinu, nabídly by vám Mapy zase o něco více. Možnost zadávat příkazy hlasem tak platí pouze na území USA pro uživatele využívající angličtiny.

Zdroj: support.google.com

Mapy
Mapy
Vývojář: Google Inc.
Cena: Zdarma

Komentáře

Andysek

Andysek

z aplikace
25.2.2016 11:32

Petr M.: přesně tak

Petr M.

Petr M.

25.2.2016 12:12

Mě by spíš zajímalo, jak si aktivovat ten Driving mod o kterém tu byl článek před pár týdny. Bohužel dodnes se mi v mapách nezaktivoval

LubiCzech

LubiCzech

25.2.2016 12:46

Ještě bych tam zařadil : Jak přejmenovat oblíbená (uložená) místa ?
https://www.google.com/bookmarks/

xkox

xkox

25.2.2016 14:45

Kdyby ta časová osa aspoň pořádně fungovala….

Daniel Dohnal

Daniel Dohnal

z aplikace
26.2.2016 5:47

Když budu často cestovat do jednoho mista, nebudu potrebovat widget ani navigaci. Na podruhe už zna tu samou trasu i laboratorní krysa 😀

Jakub Schusser

Jakub Schusser

26.2.2016 8:12

Daniel Dohnal
Do daného místa můžete cestovat odkudkoli, takže widget má určitě možnost uplatnění ;)

dorinand

dorinand

26.2.2016 11:45

Ahoj, chcem sa opýtať, tá časová osa zbiera informácie z GPS alebo stačí pripojenie k internetu? Mám totižto niekoľko dní kedy nemám zmapovanú trasu . GPS nemám zapnutú celý deň, niekedy aj niekoľko dní a internet mám zapnutý nonstop. Takže je čudné že to niekedy zaznamenáva a niekedy nie.

Jakub Schusser

Jakub Schusser

26.2.2016 12:29

Dorinand
Google umožňuje určování polohy i pomocí mobilních sítí. Je taky možné, že máte nastavené získávání polohy jen pomocí GPS. Otázkou však zůstává, jak dobře funguje určování pomocí sítě na konkrétních zařízeních.
V případě, že by vám určování polohy ani tak nefungovalo, existuje ještě možnost, že máte v telefonu nějakou aplikaci, která se snaží šetřit baterii tím, že zamezuje službě určování polohy přístup k připojení.

jaja01

jaja01

26.2.2016 17:22

Daniel Dohnal: navigaci v google mapy zapínám pokaždé přesto, že v 90% cestu znám, důvod je prostý, vidím, jaká je na trase aktuální dopravní situace a mohu jet případně alternativní trasou, to má google velice dobře udělané, traffic mu funguje výborně

Daniel Dohnal

Daniel Dohnal

29.2.2016 19:07

Netvrdím, že to není dobře. Sam používám traffic, ale jen když jedu trasu poprve nebo z jiného směru. Jinak mi prijde widget zbytecny.

RSS (komentáře k článku)