Google Keep je tu! Poznámky s Googlem snadno a rychle

nexusae0_keep-512_thumb1

Je tomu sotva pár dnů, co jsme vás informovali o šuškandě ohledně nové služby od Googlu nazvané Google Keep. Co se týče zaměření – trefa, skutečně se jedná o snadné psaní poznámek. Ovšem náš odhad, že bude služba odtajněna na Google I/O, nebyl úplně přesný. Google Keep je tu už teď a my se podíváme, k čemu všemu jej lze využít!

Post-it štítky v podání Googlu

Ke službě Keep můžeme přistupovat jak z webového prohlížeče (na adrese https://drive.google.com/keep/), tak přes androidí aplikaci. Webové rozhraní je velmi jednoduché a minimalistické přesně ve stylu ostatních služeb Googlu, což můžeme považovat za plus. Nelze se však ubránit dojmu, že je možná až příliš strohé. Poznámky jsou od sebe odlišeny pouze tenkým barevným pruhem a na větších monitorech působí stránka poněkud prázdně. Všechny štítky se zobrazují ve stejné velikosti nezávisle na tom, kolik obsahují textu a nelze ani formátovat písmo.

85c6ac8e-6323-4dbb-ab2f-156e08caae85

Psaní nové poznámky probíhá tak, že do textového okna začnete jednoduše psát text, který můžete doplnit obrázkem či seznamem položek a v neposlední řadě můžete poznámku odlišit tenkým barevným pruhem dle dostupného výběru. Všechny štítky můžete samozřejmě zpětně editovat a pokud již zprávička není aktuální, lze ji kliknutím na ikonu přesunout do archivu nebo rovnou smazat.

Přiznávám bez mučení, že čistě z této webové aplikace jsem neskákal nadšením až do stropu – především kvůli tomu, že jsem od Googlu čekal něco navíc. Tedy alespoň pořádné provázání s ostatními službami, kalendářem, mailem, možná i Google Talkem. Naštěstí je tu aplikace pro Android, kterou najdete na Google Play, protože ta výsledný dojem podstatně zlepšuje.

Díky minimalistickému designu působí Keep na velkých monitorech dost "prázdně" Díky minimalistickému designu působí Keep na velkých monitorech dost „prázdně“

Google Keep pro Android

Na to, jak je webové rozhraní strohé, je samotná aplikace po designové stránce velmi příjemná na pohled a nabízí i několik podstatných funkcí navíc. Rozhraní je opět minimalistické, ale rozvržení jednotlivých prvků na menším displeji působí mnohem přirozenějším dojmem a i celobarevné štítky s pohledným fontem jsou subjektivně lepší volbou, přičemž velikost písma se mění v závislosti na tom, jak dlouhý je samotný text (zobrazí se maximálně 317 znaků včetně mezer, více až po rozkliku). 

Aplikace Keep má o poznání příjemnější design Aplikace Keep má o poznání příjemnější design

 

I v této aplikaci máte možnost přidávat prostý text, seznam, obrázek s komentářem a nádavkem je zde možnost přímo z aplikace pořídit fotografii a nebo pomocí mikrofonu poznámku nadiktovat. Vaše sdělení se nejen nahrají do audiosouboru, ale mluvené slovo je současně rozpoznáváno a převáděno na text, který se zobrazí v popisu poznámky. Oproti webovému rozhraní je zde i užitečná možnost sdílet vybranou poznámku pomocí rozličných služeb, které máte ve svém zařízení nainstalované. Snadno tedy můžete vytvořit text doplněný obrázkem, který pak snadno a rychle rozešlete svým kontaktům pomocí Gmailu.

Screenshot_2013-03-21-08-30-55

Co nám zatím chybí?

Málokterá služba je hned od startu dokonalá a zvlášť v případě Googlu platí, že je často vydána betaverze, která v „rozestavěném“ stavu setrvá po dobu i několika měsíců, a postupně jsou do ní přidávány nové funkce. V Google Keep bychom se rádi dočkali například spolupráce s kalendářem a vůbec lepší provázanosti s ostatními dostupnými službami. Někdo by dost možná využil i širší možnosti formátování textu nebo třeba využití geolokačních služeb. Pokud sami máte nějaký nápad, jak Keep rozšířit, nezapomeňte využít položku „Odeslat zpětnou vazbu“ v menu aplikace a dejte Googlu vědět, co by se vám hodilo. A vlastně – svěřte se nám i v komentářích pod tímto článkem. Budete Keep využívat? Nebo máte lepší řešení, kterému zatím služba od Googlu nesahá ani po kotníky? Nám zatím Keep připadá jako sympatická služba, kterou budeme pozorně sledovat (a určitě i využívat) a věříme, že se může časem přetavit v nepostradatelný nástroj.

Jan Olejník
O Autorovi - Jan Olejník

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (24)