TOPlist

Google postihl masivní výpadek! Nefunguje Gmail, YouTube, Kalendář, Google Play a mnoho dalších

google výpadek

Před malou chvílí postihl Google masivní výpadek, který způsobil nefunkčnost většiny služeb, které mnoho z nás používá takřka na denní bázi. Výpadek se aktuálně týká celého světa a americký gigant se k situaci ještě nestihl nijak vyjádřit.

Google postihl masivní výpadek

Na webu, kde se můžete podívat na stav Google služeb už i samotná společnost hlásí, že jsou všechny jeho služby aktuálně offline. Výpadek začal okolo 12:40 a až doposud služby nefungují. Jmenovitě hovoříme o službách YouTube, Gmail, Google Asistent, Google Dokumenty, Google Disk, Google Classroom, Google Mapy, Google Play, Google Kalendář, Google Stadia, Google Meet či Hangouts. Na Twitteru již nyní začínají být populární hashtagy #YouTubeDOWN či #GmailDOWN, takže je jasné, že se problém týká celého světa, nikoliv jen pár jedinců. Ani nám v redakci Google služby nefungují.

google velký výpadek

Kromě toho uživatelé hlásí také problémy s chytrou domácností, která je propojena přes Google Asistenta. Některé produkty jako třeba Google Nest nedokáží ovládat ostatní chytré produkty. V tuto chvíli není jasné, kdy budou služby opět dostupné. Na webu downdetector můžeme vidět, že reportů stále přibývá. Článek budeme postupně aktualizovat.

(Update: Petr Mišák)

Podle mapy výpadku se zdá, že nejvíce utrpěla Evropa, takto masivní a dlouhý výpadek ještě u Google nepamatujeme. Výpadek se dotýká ale i Japonska a USA.

google down europe

Takto vypadá webová verze Gmailu, kterou každý den používají milióny lidí po celém světě.

google vypadek gmail

Pokud vaše kancelář, firma, domov jede na Google službách, zdá se že dnes budete mít volno, nebo si minimálně zajdete na delší oběd. Takto vypadá „Google Workspace Status Dashboard„.

Google Workspace Status Dashboard down

Zdá se, že první vlna Google výpadku je za námi. Evropa se už začíná vzpamatovávat, ale výpadek se přesunul do USA. Proč vypadly i některé služby, nebo například i webové stránky, které na první pohled nemají s Google nic společného. Odpověď je jednoduchá, Google se stal základním stavebním kamenem „moderního“ internetu a spousta služeb je na něm přímo závislá.

google vypadek partnerské sluzby

Výpadek Google služeb byl tentokrát opravdu masivní. Podle serveru DownDetector.com se bavíme o síle výpadku skoro 55 000 bodů. Pokud nevíte, co to číslo znamená a zdali je to málo nebo hodně, stačí se podívat na předešlé výpadky, porovnat je a hned budete mít představu. Letos se zdá, že nejsilnější výpadek Google služeb byl o síle 2 000 bodů. Google je internetová velmoc, která nabízí velké množství služeb. Není tedy divu, že občas tu a tam něco nefunguje. Ať už je na vině, nepovedená aktualizace, útok hackerů, nebo lidská chyba.

Obecně většina ale pohlíží na Google služby jako na velmi stabilní, spolehlivé a bezpečné. Je tedy velmi alarmující, nebo minimálně nejvyšší čas k zamyšlení, pokud i takto velký a technologický gigant zažívá výpadky. Rok 2020 je velmi zvláštní a intenzivní. COVOD problém, který zapříčinil výpadky po celém světě a téměř ve všech segmentech, představovat asi nemusím. Ale už jen málokdo z běžných lidí se zamýšlí na „online zdravím“.  I my v redakci v tomto roce, ať už je to způsobeno čímkoliv, pociťujeme masivní nárůst online útoků, phishingových pokusů a spamu.

vypadek google sluzeb prosinec

Jak v moderním světě chránit své online zdraví? Nemyslím přímo vaše, i když i vás jako uživatelů se to taky dotýká, ale především všech počítačů, které v každodenním životě používáte. Mnohdy jsou nejzranitelnější právě ty zařízení, které za počítače běžný uživatel ani nepovažuje. Chytré žárovky, termostaty, routry, zkrátka všechny IoT zařízení. A pokud žijete ještě v přesvědčení, že kdo by se chtěl koukat zrovna na vaše nahé fotky, nebo vybrat bankovní účet, kde nic nemáte, jste dost naivní. Mnohdy je váš systém, domov, nebo jakákoliv elektronika napadena a vy nic netušíte. Jak je to možné? Hacker může pouze sbírat údaje, těžit na vašem zařízení kryptoměny (a vy to platíte na účtu za elektriku), nebo se stanete součástí tzv. botnetu.

Jak se chránit své „online zdraví“?

V tomto seznamu najdete pár jednoduchých rad, které vám pomohou zůstat v bezpečí. Seřadili jsme je od těch nejméně nákladných, jak z pohledu času, tak i financí.

  1. používejte silná hesla. TIP: generátor silných hesel
  2. s nikým hesla nesdílejte (ani s rodnou) a alespoň jednou za rok je změňte
  3. nestahujte data a aplikace z neověřených zdrojů
  4. vyhnete se podvodným a podezřelým stránkám
  5. pravidelně svá zařízení aktualizujte
  6. používejte antivirus, pokud to jen trochu jde a dává smysl
  7. kupujte si zařízení, od věrohodných výrobců, který poskytuje pravidelné aktualizace
  8. ověřte, zdali máte dobře zabezpečený a aktualizovaný router

Které Google služby vám nefungují?

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (15)