Menu

Google uvolnil API 23.2: Dostane se noční režim do většiny aplikací?

Material Design – náhleďák
Google uvolnil API 23.2: Dostane se noční režim do většiny aplikací?
Ohodnoťte článek

Na světě je spousta fanoušků grafického jazyka Material Design. Také aplikací, které Material Design využívají je již spousta. Stylový a minimalistický design se řídí jasnou sadou pravidel, která se snaží kopírovat „magii papíru„, a díky kterým je ovládání aplikací sjednocené, intuitivní, přehledné a přirozené.

Ve dne světlý, v noci tmavý. Bude takový Material Design brzy?

Nicméně i když tento grafický jazyk považuje spousta uživatelů i vývojářů za neskonale krásný, má i své stinné stránky. Jedním z největších problémů je samotná snaha „zkopírovat papír“. Ten je totiž za běžných okolností bílý, a tak je bílé i pozadí většiny aplikací, napsaných právě v Material Designu. Ve dne to většinou není žádný problém, protože je kolem dost světla, jenže něco jiného je to v noci, kdy nám do bílé pozadí vypaluje naše rozespalé oční bulvy.

Naštěstí si tohoto problému konečně všiml i sám Google a snaží se ho zmírnit zavedením API, které umožní vývojářů pracovat s různými profily pro den a noc. To pak výsledným aplikacím umožní automaticky změnit styl a UI v různých denních dobách. Právě tato funkce dává tak velký smysl, že je až s podivem, že ji Google nezavedl hned s uvedením samotného Material Designu. Přitom, pokud si ještě vzpomínáte, byla ve hře alespoň možnost výběru světlého a tmavého motivu, což ovšem nakonec Google neumožnil.

Denní a noční režim jsou tedy nyní součástí API 23.2, Pokud vás zajímají veškeré informace k uvolněnému API, můžete navštívit oficiální blog, případně se podívejte na video výše, kde je vše názorně (a trochu vtipně) vysvětleno.

Zdroj: AA

Komentáře

stephen

stephen

z aplikace
26.2.2016 13:36

Material design mam velmi rad, prehledne, barevne. Snad se tato podpora vice rozsiri.

trent

trent

z aplikace
26.2.2016 14:31

Luis: Nova ale změní jen plochu a app drawer. A co ten zbytek?

honzah

honzah

26.2.2016 14:49

mi se material design moc nelibi, to jeste daji na velikonoce zelene a na vanoce cervenobile. Stejne zakaznik chce nejakou aplikaci a pak se muzu stavet na hlavu jestli to chci cerne nebo bile, to je skoda namahy. Material je do jiste miry slepa ulicka a snad brzy prijde neco noveho. Kdo se taky chce namahat s animacemi

uni

uni

26.2.2016 14:54

Noční režim, to je mi ale náhodička, kdo to jen safra má ve veřejné betě OS….:)

Pavel S.

Pavel S.

26.2.2016 14:57

OMG jaké API 23.2?! I v titulku videa je vidět, že se jedná o Support Library verzi 23.2! Není to nic jiného než knihovna, která umožňuje vývojářům používat featury z nových API i na starších verzích Androidu… Když o něčem nic nevím, tak o tom nepíšu!

TomVal

TomVal

26.2.2016 14:58

Já nevěřím vlastním očím. Prý v material designu je ovládání aplikací „sjednocené, intuitivní, přehledné a přirozené.“ Tak teda z mého pohledu ANI JEDNO!!! Je to velký bordel, ovládací prvky nejdou často poznat od dokumentového obsahu, člověk začne gesto jenom trochu jinde a už se děje něco jiného, související akce jsou rozstrkané po celém displeji … No a to co předvádí Google jako „noční režim“ ve čtečce Knihy Google, tak to je jeden veliký opruz. JÁ CHCI ZPÁTKY MOŽNOST NASTAVIT TMAVÝ MOTIV A PŘIZPŮSOBIT SI HO, JAK POTŘEBUJU. Osobně jsem naopak příznivcem jasně odděleného rozhraní od obsahu, jednoznačně definovaného „pásu obsluhy“, který si bere inspiraci z hardwarových ovládacích prvků, kdy tedy tlačítka jsou tlačítka, přepínače vypadají jako přepínače atd. atp. Material design je podle mě jeden velký krok stranou a už se nemůžu dočkat, až bude zahozen jako slepá větev.

Luis

Luis

26.2.2016 15:22

A nebo mít Nova launcher a nastavit si všechna pozadí do černé a je to. :D

uni

uni

26.2.2016 15:27

Luis: Nebo kvalitní přístroj, který umí ztlumit jas na potřebnou úroveň:)

Luis

Luis

26.2.2016 16:09

Uni: Ale ty jsi chytrej. A já myslel, že ztlumit jas umí každej přístroj. :D

ans

ans

26.2.2016 19:36

znas takovy to „kdyz dva delaji totez, neni to totez“? … takze ano, Uni je opravdu chytrej .)

Tomáš Filip

Tomáš Filipkorektor

26.2.2016 23:02

Ksakru to to trvalo! Noční režim (=jakési téma?) chybí na Androidu už od jeho vzniku. Vždyť i staré Symbiany či „blbafouny“ měly x různých barevných variant vzhledu UI… Tmavé se na OLED hodí jako sůůůl :-).

Pavel K.

Pavel K.

27.2.2016 16:50

Barevná škála Material Designu: černá, světle černá, šedá, tmavě bílá, bílá, doplněná vyblitou modrou, červenou nebo zelenou. A na to si kupujeme telefony, které umí zobrazit 65 000 000 barev :-/

Radegast12

Radegast12

11.3.2016 18:05

Material design mě teda neoslovil, naštěstí prostředí tělefonu jde změnit dal jsem „Cobalt lollipop ( https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dustinb.cobalt.lollipop&hl=cs ). Ale horší je to s některýma aplikacema, snad tento nesmysl časem umře v propadlišti dějin.

RSS (komentáře k článku)