Google se zapojí do boje proti extrémistům z Islámského státu

Konec Islámského státu na sociálních sítích se blíží?

I když se v posledních týdnech a měsících pomalu, ale jistě daří snižovat vliv Islámského státu na Blízkém východě, na sociálních sítích jsou stále velmi aktivní. Dokázali přes ně rekrutovat stovky až tisíce bojovníků, kteří pak odjeli bojovat. Právě tomu chce Google zamezit novou přesměrovávací metodou.

Konec vzestupu Islámského státu na sociálních sítích?

Oproti jiným teroristickým skupinám je Islámský stát (IS) mnohem více zdatný s moderní technikou a také výrazně využívá sociální sítě. Nový systém Googlu, tzv. přesměrovávací metoda má filtrovat slova, která se běžně vyhledávají v souvislosti s tím, dozvědět se o IS více. Kromě samotných výsledků vyhledávání, se mají také zobrazovat proti islamistické videa z YouTube od lidí, kteří utekli ze spárů Islámského státu.

Za prvních osm testovacích týdnů nová metoda zachytila 1700 klíčových slov a zacílila celkem 320 tisíc lidí, kteří hledali podezřelé slovní spojení s Islámským státem. Těm bylo následně přehráno jedno z mnoha videí, které je má odradit od případného připojení k IS.

Celkem bylo za osm týdnů zhlédnuto více než 500 tisíc minut různých anti-IS videí. Na jedno takové se můžete podívat níže. Jedná se o záběry z “hlavního” města Islámského státu Raqqa, které ukazují dlouhé fronty na stravu, kdy se na mnohé vůbec nedostane.

https://www.youtube.com/watch?v=SPZT6hMNwZs

Metodu vytvořili lidé původně z Google Ideas

Za nápadem stojí společnost Jigsaw, která se původně jmenovala Google Ideas, nyní spadá do technologické holdingové společnosti Alphabet Inc. Momentálně má projekt 30 reklamních kampaní a 95 unikátních reklam v angličtině a arabštině.

Jigsaw argumentuje tím, že když lidé zkoumají určitá témata, můžou se setkat pouze s jednou stranou problému, a to díky agresivní iniciativě na sociálních sítích ze strany IS. Přesměrovávací metoda pomůže ukázat přesnější výsledky při hledání informací o teroristických skupinách. Další fáze projektu by měla být spuštěna ještě tento měsíc.

Co si myslíte o přesměrovávací metodě? Měl by se o podobná témata Google zajímat více?

zdroj: wired.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (9)

+ Přidat článek

Další zajímavosti

+ Přidat článek