Gismeteo: Další předpověď počasí zdarma

gismeteo-ikona

Aplikací pro předpovídání počasí pro Android je v Obchodě Play nespočet. Gismeteo vyniká především pěknou grafikou, týdenní předpovědí a jednoduchostí. Od uvedení v srpnu loňského roku si tuto „rosničku“ stáhlo více než 250 tisíc uživatelů, kteří jí udělili průměrnou známku 4,4 z 5 možných. Co tedy může nabídnout?

Instalace a úvodní konfigurace

Po stažení a nainstalování balíčku, který má 4,08 MB, můžete aplikaci spustit. Gismeteo se pravděpodobně, stejně jako v našem případě, pokusí zobrazit počasí podle aktuální polohy, což ale nevyšlo moc dobře – místo Ostravy nám bylo nabídnuto cca 30 kilometrů vzdálené polské městečko Wodzisław Śląski.

Pokus o lokalizaci v Ostravě nedopadl moc dobře

Pokus o lokalizaci v Ostravě nedopadl moc dobře

Naštěstí stačí stáhnout roletku v horní části aplikace (ta je umístěna poněkud nešikovně, neboť při jejím stahování lze omylem stáhnout notifikační lištu, což se nám také poměrně často stávalo), nežádoucí město smazat a vyhledat jiné – bližší. V případě moravskoslezské metropole bylo nabídnuto nejen město Ostrava, ale také nedaleké letiště v Mošnově, nicméně z hlediska České republiky se nabídka omezuje jen na velká města.

Vyhledávání měst, která chcete sledovat

Vyhledávání měst, která chcete sledovat

Sledovat můžete počasí na více místech najednou – stačí je uvedeným způsobem přidat přes vyhledávání do seznamu. K přepnutí destinace pak stačí stáhnout roletku a tapnout na požadované místo.

Sledovat můžete počasí na více místech najednou

Sledovat můžete počasí na více místech najednou

Jako další pravděpodobně zabrousíte do nastavení, protože Gismeteo jako výchozí používá stupně Fahrenheita a míle. Zde, kromě přepnutí na stupně Celsia a kilometry, můžete změnit jazyk aplikace (kromě angličtiny je k dispozici ještě ruština a ukrajinština), nastavit jednotky ve kterých bude zobrazena rychlost větru (m/s nebo km/h) a tlak vzduchu (Hektopascal – hPa nebo milimetry rtuťového sloupce – mmHg).

Jako další pravděpodobně zabrousíte do nastavení

Jako další pravděpodobně zabrousíte do nastavení

Uživatelské prostředí

Po návratu na úvodní obrazovku již spatříte aktuální stav počasí v pro nás pochopitelné formě. Kromě grafického znázornění meteorologické situace jsou zde údaje o teplotě, vlhkosti a tlaku vzduchu, rychlosti a směru větru a stručný textový popisek.

Aktuální meteorologická situace

Aktuální meteorologická situace

Jestliže chcete informace aktualizovat, můžete tak učinit přes nenápadné tlačítko pro aktualizaci, situované po levé straně nad spodní lištou (alternativou je volba [Menu]-Refresh). Zde se také zobrazuje, jak aktuální jsou právě zobrazené údaje.

V dolní liště je předpověď – ta může být buď detailní na dva dny dopředu – zvlášť pro  ráno, den, večer a noc – nebo denní na následující týden. To, který režim chcete použít, vybíráte přepínačem Hours/Days zcela dole. Tapnutím na zvolenou položku se v hlavní části okna zobrazí podrobnosti – tedy očekávané teplotní rozmezí, grafické a textové vyjádření, vlhkost a tlak vzduchu a rychlost a směr větru.

Detailnější předpověď na následujících 48 hodin

Detailnější předpověď na následujících 48 hodin

 

Mezi položkami v dolní liště můžete listovat horizontálním posunem, zcela vpravo pak čeká odkaz na web Gismeteo, kde najdete prognózu dokonce na celé dva týdny dopředu! Zde je ale vhodné upozornit na fakt, že předpověď na tak dlouho má poměrně malou přesnost a od skutečnosti se může leckdy i zásadně lišit.

Na webu Gismeteo najdete dokonce předpověď na dva týdny

Na webu Gismeteo najdete dokonce předpověď na dva týdny

Autoři slibují, že Gismeteo umí také varovat před geomagnetickými bouřemi, a informovat o událostech, jako jsou krupobití, bouřky, mlhy, silný vítr, nebo teplotní extrémy, nicméně během testovaní jsme na tyto anomálie nenarazili.

Widgety

Jestliže máte rádi permanentní přehled o meteorologické situaci, pak oceníte dva widgety, které si můžete vytáhnout na domovskou obrazovku. Menší si uzme 2×1 pozici, větší 4×1 (tedy na běžném displeji jeden řádek).

Připraveny jsou widgety o rozměrech 2x1 a 4x1

Připraveny jsou widgety o rozměrech 2x1 a 4x1

Při umísťování widgetu můžete zvolit, zda má zobrazovat informace vzhledem k aktuální poloze, nebo v konkrétním městě. Kromě toho lze nastavit jeho průhledné pozadí. U většího widgetu je možné vybírat mezi zobrazováním čtyřdenní předpovědi, nebo aktuální situace. Teoreticky můžete na jedné obrazovce sledovat počasí na několika nezávislých místech najednou.

Komu je tato aplikace určena?

Z uvedeného je zřejmé, že Gismeteo cílí především na uživatele, kterým vyhovuje jednoduchost – neposkytuje tak například letecké snímkly, srážkové radary, nebo grafy, což jsou ale funkce, které většina laických uživatelů nepoužívá.

Zbývá dodat, že aplikaci lze nainstalovat na zařízení s Androidem 1.6 a vyšším, a že ji můžete používat zcela zdarma.

Gismeteo lite
Gismeteo lite

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (17)