Focus: Nahraďte nudnou a obyčejnou galerii

focus hlavni

Známý vývojář Francisco Franco vydává své aplikace a další vychytávky pro Android již nějakou dobu. Mezi jeho nejznámější počin patří Franco Kernel, který si u spousty uživatelů získal obrovskou oblibu. Francisco to však zkouší i v jiných segmentech operačního systému Android. Vytvořil totiž galerii s názvem Focus, jejíž cílem je nahradit vaše nudné a obyčejné “tovární” galerie. Zajímá vás, jak tato galerie vypadá a co všechno v ní můžete dělat? Pak pokračujte ve čtení.

Vzhled galerie a procházení fotek

Otevřením galerie se zobrazí miniatury fotografií a obrázků seřazených podle jednotlivých složek. Tímto rozdělením se vám v galerii udělá okamžitě pořádek. Fotky pořízené fotoaparátem se naskladní do složky Camera (100ANDRO apod.), upravené fotografie do zvláštní složky s efekty, fotografie či obrázky z WhatsAppu do složky WhatsApp Images apod. Netvrdíme, že by ostatním galeriím tato funkce chyběla, v případě galerie Focus je ovšem tento způsob rozdělení nastaven již defaultně a nelze jej měnit.

Mezi jednotlivými složkami, potažmo galeriemi, se lze posouvat vertikálním tažením prstu po displeji, tedy shora dolů a obráceně. Horizontálním tažením prstu zase listujete mezi obrázky jednotlivých galerií. Galerie lze horní ikonou otevřít, čímž se vám následně fotky roztřídí podle data pořízení. Vaše fotky lze v jakémkoli zobrazení dlouhým stisknutím prstu označit a provádět tak další akce, jako například hromadné mazání, sdílení či přidávání štítků (o této užitečné funkci si napíšeme v další kapitole). Z hlediska vzhledové stránky galerie pak nesmíme zapomenout zmínit podporu tmavého a světlého tématu, což lze přepínat v nastavení.

Štítky – jednoduché, ale velmi účinné vyhledávání

Každé fotografii či obrázku můžete v galerii Focus přidat štítek. V postranní vysouvací nabídce si pak můžete zobrazit všechny snímky podle toho, jaký štítek jim náleží. Fotografie seřazené podle štítků se ovšem zobrazí i v základním rozhraní aplikace, kde jsou seřazeny vedle ostatních galerií. Pokud byste například nechtěli, aby vám fotografie sloučené pod konkrétní štítek nezabíraly místo v základním zobrazení galerie, můžete je v nastavení (postranní nabídce) skrýt, stejně tak jako jakékoli další složky fotek či obrázků. V případě, že štítky takto skryjete, dostanete se k nim pouze skrze postranní vysouvací menu. V základní verzi aplikace lze využívat pouze předdefinované štítky, jako například Rodina, Přátelé, Já, Jídlo atd. Zakoupením plné verze za zhruba 114 Kč si můžete vytvářet štítky vlastní. Vlastnímu štítku můžete nadepsat libovolný název a také vybrat barvu z poměrně pestré palety.

Soukromí na prvním místě

Znáte to.. půjčíte někomu do ruky váš telefon, abyste mu ukázali pouze jednu fotografii, a než se nadějete, váš známý už má prolistovanou celou vaši galerii. Tažením prstu do strany pro přechod na další fotografii je už dnes tak známé gesto, že jej nemá problém vykonat i úplný laik, který nemá s dotykovými telefony příliš zkušeností. Co když ovšem váš telefon obsahuje soukromé fotky? Galerie Focus tuto potenciální hrozbu hravě ošetří. Jakmile vyberete fotografii, kterou se někomu chystáte ukázat, stačí stisknout nastavení (v podobě tří teček) a fotku uzamknout. Tím pak aplikaci zakážete scrollování, dokud nezadáte heslo, jenž jste vyplnili v hlavním nastavení aplikace v postranním menu.

Další zajímavosti a nastavení

Zbývá nám ještě několik prvků aplikace Focus, které určitě stojí za zmínku. Jedná se o nastavení hustoty pixelů při prvotním zobrazení a zoomu fotografií. V nastavení lze buďto upravit, že počáteční hustota pixelů bude nízká a při následném zvětšení fotografie vysoká, nebo obráceně (i když v tomto případě nám není úplně jasné, k čemu by tato funkce mohla být užitečná). V nastavení aplikace lze dále povolit funkci, díky níž se po otevření jakéhokoli obrázku/fotky galerie automaticky nastaví maximální jas. Co by vás možná mohlo také zaujmout, jsou podrobnosti u každé fotografie, díky čemuž lze získat informace o prakticky všech parametrech focení v souvislosti s danou fotografií.

Zhodnocení aplikace Focus

Focus je velmi zajímavá galerie, která dokáže roztřídit vaše fotografie na základě štítků. Díky uspořádání fotek do složek je galerie přehledná a s pomocí horizontálního/vertikálního scrollování se dostanete ke všem fotkám, které zrovna hledáte. Nechybí inteligentní protiopatření vůči nevyžádanému procházení fotek, detailní informace o parametrech fotografií a 2 témata zobrazení galerie. Aplikace je v základu zdarma, pokud ovšem chcete využívat témata, vytváření vlastních štítků a pár dalších bonusových funkcí, budete muset zakoupit verzi prémium za 114 Kč.

Focus - Picture Gallery
Focus - Picture Gallery
Jirka Pernica
O Autorovi - Jirka Pernica

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (12)