FlashCards – učení bude o kapku snadnější

No Image-01

Dlouho jsem pátral po systému, který by mi umožnil efektivní záznam a snadné studium slovíček do angličtiny. Psaní do sešitu a zakrývání sloupce s překladem už mě nebavilo. Navíc jsem si říkal, že by bylo fajn  mít své učivo stále při sobě a případně tak zahnat nudu třeba při stání ve frontách. Jediné, co mám neustále při sobě, je můj přístroj s Androidem, proto jsem hledal program, který by byl schopen mé požadavky splnit. Na marketu jsem našel FlashCards.

Tento program umožňuje vytvářet si balíčky otázek a odpovědí nebo třeba cizích slov a jejich překladů. Jednotlivé balíčky lze odlišit pojmenováním a zařadit si je do různých kategorií. To znamená, že si vytvoříte třeba kategorii Angličtina a pod ni si dáte například balíčky Slovíčka, Fráze atd. V každém balíčku pak budete mít virtuální karty s jednotlivými výrazy. Myslím si, že toto řešení je pro uživatele velice pohodlné.

Při prvním spuštění aplikace Vás mile překvapí jednoduchá a pěkná grafika. Velmi mě potěšilo pozadí FlashCards, při kterém mám pocit, že se dívám do svého učebního sešitu. Na hlavní obrazovce se nachází čtyři klikatelné ikony.


Doporučuji nejprve zvolit druhou ikonu – My FlashCards. Pod ní se skrývá seznam kategorií a jejich balíčky. Zde lze zvolit balíček, ze kterého chcete studovat, ale také tu můžete spravovat veškeré vytvořené kategorie. Při prvním spuštění uvidíte jedinou kategorii Other. Ta se bohužel nedá smazat, zbavit se jí člověk může pouze přejmenováním:  dlouhým podržením Other se objeví možnost Rename Category, volba pro přejmenování. Pod tlačítkem Menu se zobrazí nabídka pro vytvoření balíčku (Create a Deck), smazání všech balíčků (Delete All Decks) a zálohování všech balíčků (Backup All Decks).


FlashCards - kategorie balíčků

Při výběru Backup All Decks se Vám všechny balíčky zazálohují na SD kartu do složky FlashCards. V této složce pak lze najít jednotlivé balíčky dle Vámi zadaného názvu. Trochu nepovedená se mi zdá obnova ze zálohy. Uživatel by čekal, že klikne na jedno tlačítko, a obnoví se mu všechna data v původní podobě. Bohužel ale v tomto případě obnova probíhá trochu jinak. Musíte po jednom překopírovat soubory (naše balíčky) do rootu SD karty. Po přesunutí se musí soubor přejmenovat na DECK.csv, aby ho bylo možné importovat.

Pro vytvoření nového balíčku existují dvě cesty. První je přes tlačítko Create new Deck na hlavní obrazovce nebo ve výběru balíčku přes Menu. Druhým způsobem je, vytvořit si tabulku pomocí Excelu v případě office od Microsoftu, nebo Calcu z balíku Openoffice. Podporovány jsou soubory s příponou .csv nebo .xls, přičemž u přípony .csv musíte mít výsledek pojmenován pouze DECK.csv. Jak přesně importovat soubory a jak je vytvářet, se můžete dozvědět přímo z instrukcí v aplikaci.


FlashCards - import souborů

Nejčastěji zřejmě člověk sáhne po možnosti vytváření balíčku přímo v telefonu. K tomu slouží volba na hlavní obrazovce Create new Deck. Po zmáčknutí této ikony Vás program vyzve k zadání názvu balíčku a následně k jeho zařazení do kategorie. Když máte za sebou tyto kroky, můžete se pustit do vytváření virtuálních karet v balíčku. Zadáte do programu otázku (Question) a odpověď (Answer) na ni, zvolíte Next card nebo balíček uložíte (Save Deck).


FlashCards - název balíku

V okamžiku, kdy máte vytvořený balík, přejdeme rovnou ke zkoušení. Zvolíte si balík (v sekci My Flash Cards) a na obrázku pod tímto textem vidíte, jak probíhá test Vašich vědomostí. Zobrazí se Vám virtuální karta s otázkou, nebo třeba slovíčko, které se chcete naučit. Pro zjištění správné odpovědi kliknete na kartu a ta se s animací obrátí. Pokud jste znali správnou odpověď, můžete kliknout na zelenou fajfku, že jste se strefili. Na další kartičku se dostanete tahem doleva. Na konci zkoušení se Vás program zeptá, jestli chcete otestovat znalosti znovu se všemi kartičkami nebo Vás má vyzkoušet z karet, u kterých jste špatně hádali. V módu učení lze kartičky editovat i přidávat. Chcete-li zkoušet své vědomosti s kartami v jiném pořadí, zvolte v menu položku Shuffle Deck.


FlashCards - otázka

FlashCards je dobrá aplikace, ale má několik drobných chyb. Bohužel nefunguje diakritika. Místo diakritických znaků se objevuje čtverec. Snad přidá časem autor možnost volby kódování. Také absence češtiny by někomu mohla znepříjemnit práci s tímto programem. Dále by aplikace potřebovala dořešit lepší zálohování a obnovu. Až se tyto problémy odstraní, neměl bych už žádné výhrady. FlashCards je jednoduchá aplikace s příjemnou grafikou a za cenu zhruba 19 korun se určitě vyplatí.

Klady:

  • Pěkná grafika
  • Jednoduché prostředí
  • Dobrý učební systém

Zápory:

  • Absence češtiny
  • Málo promyšlený import
  • Chybějící podpora diakritiky

Informace o aplikaci:

Cena: ~19 kč

Autor: Kieran Nichols

Velikost v telefonu: 2.16 MB

QR code

QR kód pro stažení aplikace

Michal Mátl
O Autorovi - Michal Mátl

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (12)