Facebook chce lidem platit za to, že je bude šmírovat

Facebook Study zaplatí účastníkům za sdílení osobních dat

Facebook Study je novým projektem největší sociální sítě světa. Bude účastníkům platit za to, že bude sledovat, co dělají na telefonu. Podobný projekt už Facebook zkoušel, když na iOS chtěl zaznamenávat, co provádí teenageři. Se zlou se ale potázal, protože tím porušoval předpisy Applu o ochraně dat a výzkum musel skončit. Cena těchto dat je ale vysoká a tak to Facebook zkouší jinak. Aplikace bude jen pro Android, který umožňuje širší sledování činností uživatele. A co všechno bude chtít vědět?

Všechno, co používáte

Hlavním cílem výzkumu bude frekvence užívání aplikací, kolik času v nich člověk stráví, v jakou denní dobu, a podobně. Přístup bude ale tentokrát udělen jen ke sledování aktivity aplikací, ne přímo toho, co se děje v nich. Zde se tedy Facebook poučil od předešlé blamáže, kdy za úplatek mohl nahlížet přímo do konverzací uživatelů. Nadále pak bude sledována poloha, zařízení a typ připojení k internetu. Většinu těchto informací už tak sdílíme dennodenně, Facebooku bude ale záležet hlavně na účastnících studie, které bude pečlivě vybírat.

Facebook výzkum screenshoty s vysvětlivkami

Nepřehlédněte reklamu

Facebook Study se vám zpřístupní, pokud na ni uvidíte reklamu a následně budete vyhodnoceni jako vhodní participanti. Tento tah je velice logický, protože kvalitní poskytování reklam na této sociální síti je i hlavním tahákem pro investory a prodejce. Facebook tak má ověřený způsob, jak nalákat přesně tu cílovou skupinu, kterou bude požadovat. Uvidím ale, jak to bude vypadat v praxi. Vzhledem ke zlepšování schopnosti uživatelů reklamní obsah odfiltrovávat by Facebook mohl doplatit na svou vlastní zbraň.

Facebook šmírování screenshoty z přihlašování se k výzkumu

Kolik a pro koho?

Projekt Study začal běžet v den jeho oznámení (11. června), podrobnější informace jsou zatím ale utajovány. Například jaké bude rozpětí finančních ohodnocení se zatím neví. Jediné, co víme, je, že odměny budou vypláceny přes PayPal. První fáze studie byla spuštěna v USA a v Indii, s ambicemi na rozšíření projektu. Zatím není jasné, na koho Facebook Study míří, uvidíme ale, jak se vůbec start projektu povede. Důvěryhodnost Facebooku se po skandálu s Cambridge Analytica propadla do velkých hloubek, ze kterých se ještě modrý gigant pořádně nezvedl.

Prodali byste svá data Facebooku?

zdroj: Facebook

Jakub Palata
O Autorovi - Jakub Palata

Dění ve světě technologií sleduju každý den, abys ty mohl jen vygooglit, co tě právě zajímá. A když zrovna nejsem online, nejspíš sedím u Hearthstonu… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)