TOPlist

Facebooku se přišlo na starý obří únik dat. Figurovaly v něm i české účty

Facebook gigantický únik dat

533 milionů. To je počet počet Facebook účtů, které byly podle informací serveru Business Insider a reportu firmy Hudson Rock před lety úspěšně vystaveny útoku za účelem získání uživatelských dat. Tento obří zásah do soukromí lidí se týkal odhalení a odcizení celých jmen, telefonních čísel, lokality, datumů narození, životopisů, vztahů a v některých případech i e-mailových adres. Data z více než půlmiliardy účtů byla prý navíc zveřejněna na internet a může je využít libovolný útočník. Pokud si říkáte, že takové věci zasahují spíš USA, Brazílii nebo třeba Indii, zpozorněte. Gigantický únik dat ze serverů společnosti Facebook se údajně týká (týkal) i 1,4 milionu účtů s původem v ČR.

https://twitter.com/UnderTheBreach/status/1378314424239460352

Zasažených zemí bylo podle reportu celkem 106. S tímto počtem se totiž chlubí přímo i hackeři, kteří nyní data nabízejí v temných koutech internetu. Jak jsou údaje prakticky využitelné? Možnost, že by se s nimi někdo pokoušel probourávat přímo dovnitř účtů, je asi malá. Hesla předmětem úniku nebyla. V takovém obřím objemu už ovšem databáze zmíněných údajů představuje velkou příležitost pro plánování různých podvodných phishingových útoků, šíření dezinformací a praktikování dalších forem sociálního inženýrství. Vzpomeňme na kauzu Cambridge Analytica, kdy soukromá společnost podobným způsobem data uživatelů efektivně vy/zneužila.

Co je to phishing?

Phishing (někdy převáděno do češtiny jako rhybaření) je podvodná technika používaná na internetu k získávání citlivých údajů (hesla, čísla kreditních karet apod.) v elektronické komunikaci. K nalákání důvěřivé veřejnosti komunikace předstírá, že pochází z populárních sociálních sítí, aukčních webů, on-line platebních portálů, úřadů státní správy nebo od IT administrátorů.

Ze strany společnosti Facebook prý reakce ne tento gigantický únik dat přišla ihned po jeho provedení. To ale nic nemění na tom, že údaje uživatelů leží dostupné na internetu. A čekají na ty, kdo je budou umět, v tom nejlepším případě jen k chytré reklamní kampani, využít. V tento moment pravděpodobně nemáte šanci poznat, jestli se útok týkal i vašeho účtu. Vzhledem k celkovému číslu je to ale dost pravděpodobné. O účet se nejspíš bát nemusíte, mějte se ale na pozoru například před podvodnými zprávami, které z vás chtějí vylákat další údaje. A nikdy není na škodu mít zapnuté například dvoufázové ověřování při přihlašování.

Zaznamenali jste někdy phishingový či jiný podobný útok ve vašich zprávách?

Zdroj: Business Insider, Wiki

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)