Co bude ohrožovat Android v roce 2023? Prý nadále adware

Android hrozby adware 2023 ESET

Společnost ESET zveřejnila pravidelný žebříček, který zmiňuje největší hrozby pro zařízení se systémem Android. V prosincovém přehledu je na první příčce znovu Andreed, který patří do kategorie adware. Tedy mezi škodlivé softwarové nástroje, které zobrazují agresivní a škodlivé reklamy, jsou dlouho skryté v zařízení a není snadné je odhalit. Mohou sbírat například informace o chování uživatelů na internetu, aktivně zobrazovat podvodný obsah a odkazy nebo stahovat do zařízení další reklamu. Adware prý máme očekávat na špici hrozeb i v roce 2023.

„Adware Andreed dosahoval svého maxima během léta a ke konci loňského roku jsme mohli pozorovat, jak počet jeho detekcí klesá. Předpokládáme ale, že zůstane mezi kybernetickými útočníky oblíbený a bude v Česku nadále rozšířený – není tolik invazivní jako jiné hrozby a uživatelé mu nemusí věnovat takovou pozornost,“ říká Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti ESET.

Nejčastější kybernetické hrozby v České republice pro platformu Android za prosinec 2022:

  1. Android/Andreed trojan (19,94 %)
  2. Android/Hiddad.AYF trojan (14,70 %)
  3. Android/TrojanDropper.Agent.KEQ trojan (10,37 %)
  4. Android/TrojanDropper.Agent.KMZ trojan (6,25 %)
  5. Android/TrojanDropper.Agent.JDU trojan (3,32 %)
  6. Android/TrojanDropper.Agent.JGZ trojan (2,87 %)
  7. Android/Agent.CZB trojan (2,37 %)
  8. Android/Triada trojan (2,20 %)
  9. Android/TrojanDropper.Agent.IVJ trojan (1,80 %)
  10. Android/TrojanDropper.Agent.GKW trojan (1,75 %)

I na druhém místě nejčastějších hrozeb je adware, konkrétně Hiddad. „V kampaních adwaru Hiddad vidíme snahu útočníků dostat se k úplně nejmladším uživatelům. Využívají k jeho šíření verze her, které staví na úspěchu Minecraftu – v prosinci jsme například objevili několik různých her, ve kterých mají uživatelé stejně jako ve hře Minecraft stavit z kostek,“ doplňuje Jirkal.

I přesto, že je stále nejrozšířenější hrozbou zmíněný reklamní „šotek“, bezpečnostní specialisté upozorňují, že hrozby pro platformu Android se mění v porovnání s ostatními sledovanými operačními systémy nejrychleji a uživatelé se tak letos mohou kromě agresivní reklamy setkat i se sledovacími aplikacemi nebo malwarem zaměřeným na uživatelská hesla. Nadále platí, že nejčastějším zdrojem infikovaných aplikací jsou neprověřené zdroje mimo Google Play.

S jakými útoky jste se zatím setkali u vašeho Androidu?

Zdroj: ESET

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)