Menu

Dungeon Hunter 5 – návrat legendárního RPG od Gameloftu (recenze)

dungeon hunter 5 hlavní

Dlouho očekávaný pátý díl jedné z nejlepších RPG her pro mobilní telefony – Dungeon Hunter 5, konečně dorazil na operační systém Android. Na první pohled je patrné, že si společnost Gameloft dala značně záležet. My jsme hru v posledních dnech pořádně otestovali, abychom vám mohli přinést její recenzi, v níž se dozvíte, zda se delší doba vývoje skutečně vyplatila. Má se Diablo 3 začít obávat?

Výběr povolání? Kdepak…

Když se zpočátku hry dostanete k výběru vašeho hlavního hrdiny, budete možná chvíli přesvědčeni, že si můžete vybrat z několika povolání. Ostatně tak to u většiny RPG her bývá. Brzy ovšem zjistíte, že se jedná o výběr počáteční zbraně, která s povoláním vůbec nesouvisí. Gameloft tedy v Dungeon Hunter 5 vypustil jakýkoliv systém tříd (classů). S vaším hlavním hrdinou/hrdinkou můžete později využít libovolnou zbraň, proto se při úvodním výběru nemusíte příliš zdržovat. S klasickým RPG systémem se budete muset rozloučit i u přidávání bodů do jednotlivých atribut po získání levelu. Ty se totiž přidělují zcela automaticky.

Dungeon Hunter 5 - výběr zbraně

“Ale grafika je zase docela dobrá”

Grafické zpracování hry Dungeon Hunter 5 musíme pochválit. Nejde ani tak o to, že by všechny textury byly extrémně detailní a vyhlazené, ale spíše o navržení jednotlivých scenérií. Ty vykazují silnou dávku úsilí spojeného s jejich vytvořením. V misích kampaně se dostanete do nejrůznějších míst, jako například elfských lesů, ledových království či vulkanických dungeonů. Pro každou z těchto scenérií jsou typické různé grafické efekty vytvářející tu správnou atmosféru. Gameloft rovněž zapracoval na hudbě a dabingu, a proto budete mít při hraní pocit, jako byste hráli nějaký kvalitní PC/konzolový titul.

Průběh misí

Dungeon Hunter 5 se řadí k tzv. Hack-and-Slash RPG hrám. Proto vám při hraní nemůže připadat divné, že pouze běháte a likvidujete stovky objevujících se nepřátel. Před počátkem každé mise jste v krátkém rozhovoru seznámeni s cílem mise. Po odehrání několika levelů si ale uvědomíte, že i když cíle misí můžou působit odlišně, stále budete vykonávat pouze a jednu věc – sekat zombíky, démony, elfy, divoká prasata, písečné červy, kouzelníky a mnoho dalších typů protivníků. Tím nechceme říct, že by to nebylo zábavné, ale to už souvisí s vašimi herními preferencemi.

Dungeon Hunter 5 - průběh misí

Multiplayer? Ano i ne

Do každé mise s sebou můžete přibrat jednoho dalšího hrdinu, který vám bude v boji asistovat. Tato postava je reprezentovaná umělou inteligencí, čili nečekejte, že by se jednalo o skutečného hráče. Takový multiplayer v Dungeon Hunter 5 bohužel nenajdete. Místo, kde máte šanci potkat reálné hráče, je hlavní město sloužící jako útočiště mezi jednotlivými misemi. V tomto městě to docela žije. Všude pobíhají reální hráči, povídají si skrze herní chat a zároveň se ptají na otázky typu: “Kde si můžu koupit lahvičky na životy?”, nebo na hru nadávají a tvrdí, že předchozí díl byl o dost lepší. V každém případě se jedná o jediný real-time multiplayerový zážitek, který ze hry vymáčknete. Ke komunikaci s ostatními hráči je v Dungeon Hunter 5 přichystána kategorie Social, v níž lze uzavírat přátelství s ostatními hráči. Vaše parťáky pak můžete “zaměstnat” pod svá křídla, díky čemuž poté budou součástí singleplayerových misí, jak jsme již uvedli na začátku tohoto odstavce. V Dungeon Hunter 5 se pak setkáte s asynchronním multiplayerem v podobě vykrádání dungeonů. To je jeden z prvků hry, jenž se nám velmi líbí. Každý hráč si v počátcích hry vytvoří svůj vlastní dungeon. Do něj umístíte získané příšery, jakožto odměny z misí či truhel. Každý, kdo se rozhodne váš dungeon napadnout a ukrást část vašeho zlata, musí nejprve pozabíjet všechny vaše příšery a poté se utkat s vámi. V době vaší nepřítomnosti se plní log příchozích útoků, abyste si mohli později zkontrolovat, kdo z ostatních hráčů si přišel pro vaše drahocenné zlato. Tento záznam naštěstí obsahuje kouzelné slůvko “Pomsta”, díky čemuž se můžete vydat napadnout dungeon protivníka a odnést si to, co vám patří. Napadání cizích dungeonů budete využívat především k tomu, abyste získali zlato potřebné pro vylepšování vaší výbavy.

Chceš lepší výbavu? Spoj, co se dá!

Podstatou hry, resp. progrese, je spojování (fúze) vašich předmětů. Jakýkoliv předmět získaný při zabíjení příšer či odemykání truhel lze prostřednictvím fúze určitým způsobem obětovat za účelem vylepšení vašich zbraní, brnění či speciálních schopností. Při fúzi si vždy nejprve vyberete předmět, který chcete vylepšit. Následně zvolíte nepotřebné předměty z vašeho inventáře (může se jednat o zbraně, brnění, amulety apod.) a ty spojíte dohromady. Spojování předmětů samozřejmě není zadarmo. Jeho cena se odvíjí od kvality spojovaných předmětů. Další možností, jak získat lepší výbavu, je odemykání již zmiňovaných truhel. Ty lze odemknout buďto za krystaly, nebo lístky získané za hraní jednotlivých misí. Posledním prvkem vylepšování výbavy je tzv. “Evoluce”. Ta, na rozdíl od fúze, dokáže povýšit vaši výbavu na zcela novou úroveň, což se projeví markantnějším vzrůstem atribut (útoku v případě meče, obrany u brnění apod.) Evoluce si ovšem žádá vzácné předměty, jež lze získat hraním pokročilých misí, a to i třeba na vyšší úrovni obtížnosti. Existuje ještě jedna varianta, která vám umožní získat lepší výbavu, a to jsou eventy. Gameloft ve hře pravidelně organizuje různé události, jejichž plněním lze získat bonus ve formě unikátních předmětů, krystalů či herních peněz. Eventy se odehrávají v určitých časových intervalech a jejich odehrání vám ubere poměrně velkou dávku staminy. Že jsme ještě nezmiňovali systém staminy? Jak jen jsme na něj mohli zapomenout. Stamina je nedílnou součástí hry. Odehrání každého kola vám ubere určitou dávku staminy podle zvolené obtížnosti. Jakmile vám stamina dojde, musíte čekat (dát si od hraní pauzu), což se při delším hraní může docela hodit. Přece nepropaříte celý den, ne? :). Ve chvíli, kdy dojde k doplnění staminy, hra vás na to prostřednictvím notifikace upozorní.

Elementy

Každý z vašich předmětů je tvořen jedním z několika elementů, čehož si při hraní nemusíte nijak výrazně všímat. Pokud se ovšem dostanete do pozdějších fází hry, je zohlednění elementů vcelku důležitým předpokladem úspěchu. Pro každé kolo je totiž doporučený určitý element (vůči němuž jsou protivníci slabí), což znamená, že byste měli mít k dispozici odpovídající výbavu. V praxi je to ale docela problematické. Hráči se totiž snaží vylepšovat svoji stávající výbavu a většinu ostatních předmětů obětují k účelům fúze. Když poté máte před sebou level, v němž jsou protivníci slabí vůči ohnivému elementu a vy jej nemáte zastoupený v žádné zbrani ani brnění, bohužel s tím nic neuděláte.

dungeon hunter 5 elementy

Freemium model

Freemium model nám při hraní hry Dungeon Hunter 5 nepřišel až tak vlezlý, jako to můžeme znát z některých jiných her “zdarma”. Nedílnou součástí hry je samozřejmě herní obchod, v němž lze nakupovat nejrůznější krystaly, zlaťáky a další “zla”, která vám hraní znatelně usnadní. Jenže jaká by to byla potom zábava, že? Většinu z vás určitě zajímá řešení systému doplňování životů prostřednictvím lahviček. Ty lze v Dungeon Hunter 5 dokupovat přímo ve hře, ovšem pouze za speciální krystaly. Ve chvíli, kdy máte málo životů, stačí stisknout ikonku lahvičky na životy, čímž automaticky přijdete o 7 krystalů. Jenže co když vám krystaly dojdou? Hádáte správně…poté vám nezbývá, než buďto umřít a misi opakovat, nebo krystaly dokoupit za reálné peníze. Abychom hře ovšem zbytečně nekřivdili, musíme podotknout, že během našeho zhruba 10hodinového hraní (možná i více :)) nám krystaly ani jednou nedošly, protože s každým novým levelem jich několik získáte. Dokážeme si ale představit, že v pozdějších fázích hry, kdy už levely nechodí tak často, to bude s lahvičkami bez investic reálných peněz kapánek horší.

Dungeon Hunter 5 - freemium

Resumé

Jak dopadl Dungeon Hunter 5 v našem redakčním testu? V určitých ohledech velmi dobře, ale stejně tak se najdou i velmi slabá místa. Hra nabídne propracované audiovizuální zpracování, jednoduché ovládání a velmi dlouhou herní dobu. Při hraní narazíte na spoustu motivačních prvků, které udrží váš zájem i na delší dobu. Mnoho hráčů jistě nepotěší absence jakýchkoli herních povolání či zjednodušené přidávání bodů do vašich atribut. Cíle jednotlivých misí se sice liší, nicméně i tak je Dungeon Hunter 5 spíše přímočarou hrou. V každém případě vám doporučujeme hru minimálně vyzkoušet, abyste si udělali obrázek o tom, jak propracované mobilní hry v současné době vznikají.

Videopohled

 

Komentáře

hartul

hartul

z aplikace
24.3.2015 19:57

najs, jdu zkusit!

Zmasterq

zmasterq 0

24.3.2015 20:24

chybi mi tam mit dalsi postavy a ne jenom sety na brnka atd casem dojde misto a dalsi stoji krystaly ..jinak docela povedeny ala diablo 3 … a vyhoda je hodne kratky mise, za cca 2-3 min dam jednu coz v praci se hodi..:D

meffisto

24.3.2015 21:17

Opravdu pěkná recenze. Děkuji! Škoda, že nebyla delší, třeba i o tom napadání hračských dungeonu a budování svého.

Rendy

Rendy 0

z aplikace
24.3.2015 21:58

Ať jdou s těmihle freemium do haj*lu…je to jen buzerace slušných hráčů. No aspoň ušetřím čas.

Hanz

Hanz

24.3.2015 22:32

Slušný hráč má PC, XBOX nebo PS :D

Mach4

Petr MišákAdministrátor 27

24.3.2015 22:37

Tak díky za dobrou recenzi, sám si k tomu občas sednu. Je to po dlouhé době hra které jsem neodolal, byť se z časových důvodů podobným aktivitám bráním :).

Meffisto:
Pokud bude o podobný typ recenzí zájem, určitě můžeme aktivněji zařadit do publikace. za jakou postavu hrajete?

Rendy:
Na první pohled o tak může vypadat, ale bohužel je to jediný účinný způsob jak se bránit kradení her. Zrovna nedávno jsme na toto téma měli zajímavý článek https://www.svetandroida.cz/proc-nekrast-aplikace-201503

Hanz:
Nebo Nvidia Shield, jako my v redakci :). Taky se na tom dá slušně zapařit, obvláště pak na GRUDu

Shalim

Shalim 0

z aplikace
24.3.2015 22:56

K těm lahvičkám – není potřeba je kupovat, dají se farmit na prvních misích ve vyšší obtížnosti ;)

Rendy

Rendy 0

z aplikace
24.3.2015 23:01

S tím nesouhlasím, stokrát lepší by bylo třeba postupné odemykání levelů za pár korun, což by také šlo těžko obcházet nebo cokoliv podobného ale tenhle systém je sviňárna. Jak bylo naťuknuto v článku, čím dále se člověk v hraní dostane, tím víc bude nucen platit a logicky pokud ho hra baví, nebude s ní chtít seknout. Viz třeba tapped out, kde člověk ze začátku stavěl jako divej, město rostlo, ale ke konci stavěl jeden barák bez placení skoro týden.

Peernikk

Jirka Pernica 0

24.3.2015 23:03

Meffisto: Díky, je pravda, že napadání dungeonů jsem mohl více rozvést. Je to docela zábava. Nejlepší na tom všem je, že si můžete vyzkoušet projít vlastní dungeon a zkusit porazit všechny vaše příšery a ke konci pak i sám sebe. Tím si uděláte obrázek o tom, jak dobře máte dungeon zařízený :). Pokud to pro vás bude představovat procházku růžovým sadem, obdobně tomu bude i u ostatních hráčů, proto je pak zapotřebí na dungeonu pořádně zapracovat. Jinak ještě k tomu napadání..funguje to podobně jako se staminou, k napadání cizích dungeonů máte ovšem pouze 3 speciální body (které se tuším co 20 minut doplňují). U protivníků vidíte jejich zlato a krystaly a level. Podle toho jsem se rozhodoval, koho půjdu vyrabovat. Několikrát se mi také stalo, že jsem si troufnul na zkušenejšího protivníka a dostal jsem pořádně na zadek..proto je lepší nepřeceňovat své síly. Když totiž v nepřátelském dungeonu zemřete, ztrácíte rank body a dokonce tuším že i zlaťáky.
Rendy: No jo no..většina dnešních her se ubírá k Freemium..s tím nic neuděláme :(

Zarel

Zarel 0

z aplikace
24.3.2015 23:34

Já si otevřel jednu bedýnku za 50 gemů a padla hodně vymazlená hůl. Hra se tak stala utopicky snadnou a nudnou. I proto radím ostatním,”za kameny jenom rozšiřte inventář”.

Amabiel

Amabiel

25.3.2015 9:48

Jirka Pernica Všichni píšete dungeon, ale jedná se o dvě místnosti. V jedné veliké maté možnost rozmístnit pár oblud, které potom utočí na protihráče a v druhé pak protihráč utočí na vaší postavu. Takže jediný možný upgrade “dungeonu” spočívá v levlování oblud a nebo jejich výměnou. Po nějakém čase to už ani není moc velká zábava… Za každý dobitý “dungeon” získáváte poháry za které na konci měsíce dostane určitou odměnu..
Na jeden útok “dungeonu” je potřeba jeden speciální bod, který se Vám doplní až za HODINU…

Normální hraní – Bylo by dobré ještě napsat že k normálnímu hraní potřebujete staminu u které trvá 10minut než se Vám zvedne o 1 bodík. Já mám na lvl 20 max 43staminy a tak musím čekat nějakých 7hodin než mám max…

Jinak jak už se napsalo, doporučuju všechny krystaly cpát do většího inventáře. Věci pro evoluci a fusion se na sebe nehromadí a tak pak máte většinu inventáře zaplněnou pouze bordelem, který budete potřebovat až za nějakou dobu. Nehledě na to, že když máte plný inventář, tak Vás hra nepustí na další misi.

Tomáš

Tomáš

25.3.2015 10:49

Jirka Pernica: Stamina pro napadání dungeonu ostatních hráčů se obnovuje 1/1 hod. Co se prohry týče ztrácí se jen rank body, zlaťáky ne :) Jsem v nejvyšší legendární lize a tam už je to záhul :o)

Hraji od přidání hry na obchod play a aniž bych platil za krystaly jsem na 40 lvlu ( v práci se dost nudím ) :) Když se dostanete k misím na které nestačíte, je třeba dodělat pár levelů na lehčích misích kde si nafarmíte lahvičky, zvýšíte si lvly u výbavy a zkusíte to znovu.

Kdyby si mě někdo chtěl přidat tak kód mám dff2f.

Pospa

Pospa

25.3.2015 13:32

Jde videt, ze to autor moc nehral, protoze jste zapomneli uvest tu nejdulezitejsi informaci a to tu, ze jakykoliv item, ktery vam padne muzete uprgadovat pouza na ***. Pokud chcete endgame itemy, ktere maji **** nebo *****, tak vam nezbyvanic jineho, nez je kupovat ze premiovou menu. To mi na cele hre vadi nejvic. Hra je zabavna, dokud nenarazite na tuto paywall. Kdyby stacilo do hry dat 200 Kc, tak nereknu, ale pokud chcete mit dobrej set, tak musete otevrit opravdu hodne truhel, aby vam padlo zrovna to co potrebujete a jedna truhla stoji tusim kolem 100 Kc.

Tomáš

Tomáš

25.3.2015 13:59

Pospa: To se pleteš :) Později ti budou při Q padat v základu 3* itemy které se dají dále upgardovat a to za materiál který se dá sehnat bez dotování hry…

Pospa

Pospa

25.3.2015 14:03

Tomas: Vazne? No me treba padl 3* item a nemuzu ho upgradovat vubec, protoze mi to pise, ze uz ma maximalni evolution level. Ale zase je pravda, ze mam jeden stit, kterej muzu upgradovat na level 4, jenze u neho uz netusim, kde jsem ho vzal :D

Tomáš

Tomáš

25.3.2015 14:16

pospa: No možná je to u některých itemů jinak omezované ale já všechny 3* můžu dál navyšovat :)

Zuzka

Zuzka

30.3.2015 20:27

cauko chci se zeptat. chtela jsem si ji stahnout,ale pise mi ze mam malo mista.no mista mam vic nez dost v tel. myslite ze na to ma nejaky vliv ze mam nainstalovanou 4? dik

Tomáš

Tomáš

1.4.2015 16:38

Zuzka:Ahoj, já tam mám 4 taky a fungují mě oba tituly. Chyba bude jinde…

Marty

Marty

18.6.2015 2:45

Zdravím chtěl bych se zeptat proč si tu hru nemůžu stáhnout píše mi to tohle ”Tato aplikace není kompatibilní s vaším zařízením” mám Honor 6 a většina her mi jde ale tahle ne.Jen se chci zeptat jestli je možné že v budoucnu budu moct hrát na mém telefonu i tuhle hru ?

Gabika

Gabika

11.8.2015 0:24

Ahoj, chela by som sa spitat :) nainstalovala som si hru zalozila ucet ale neco som tam pokaslala :) tak by som si chclea zalozit novi ucet :) ako sa to da ?? Uz som ju odinstalovala a nainstalovala odznova :) ale stale tam mam stary ucet :) neviem co mam urobit :) Vopred dakujem :)

Tomáš Camfi

Tomáš Camfi

24.11.2015 9:03

Myslím že dost povedená hra co se týče zpracování dungeonu a grafiky…..ano jsou lepší….ale mezi námi je daleko horších her :) co se týče mě mám rád právě to že nikdy neplatím ve hře za hru a snažím se vylepšovat tou cestou ZADARA :) jde to pomaleji ale člověk se to více naučí a trošku se v tom zorientuje. A hlavně je to jen hra jak to přestane bavit tak mažu nebo hraji jinou, o co jde?! Mějte se a třeba někdy na tom náměstíčku ve hře :)

RSS (komentáře k článku)