Menu

Co se starým telefonem? Proměňte ho v chytrý reproduktor Google Home

chytry reproduktor google home

Většina chytrých telefonů má softwarovou podporu dva roky, to je určeno tím, že průměrná doba výměny chytrých telefonů je u uživatelů právě 24 měsíců. Většina lidí tedy mění telefony za nové, staré buď prodávají, darují, nebo se na ně práší. A právě pokud máte starý telefon, který se nevyužívá, můžete jej jednoduše proměnit v chytrý reproduktor Google Home.

Chytrý reproduktor Google Home za zlomek ceny

Google Home je velmi dobrý kus hardwaru, jenže není oficiálně dostupný v České republice a cena není zrovna nízká. Ve Velké Británii stojí například v přepočtu čtyři tisíce korun. Přitom ale to hlavní – Google Assistant, je dostupný ve většině telefonů vydaných v posledních dvou letech. S tímto návodem si tak budete moct velmi jednoduše vytvořit takovou domácí verzi chytrého reproduktoru.

Co všechno potřebujete?

V prvé řadě samozřejmě telefon s podporou Google Assistant. Asistent od Googlu funguje na zařízeních, kde je alespoň Android 6 Marshmallow. Zároveň musí mít rozlišení displeje minimálně 720p a 1,5 GB RAM paměti. Na starších telefonech můžete používat Google Now.

chytry reproduktor domaci

Další věcí, která je potřeba, je reproduktor. Je v podstatě jedno, jestli je Bluetooth nebo na audio jack. Měl by ale mít možnost nabíjení nebo zapojení přímo do elektrické sítě, aby byl k dispozici 24/7. Některé reproduktory se po chvíli neaktivity automaticky vypínají, takové nejsou ideální.

Jak nastavit Google Assistant?

Nejdůležitější věcí je nastavit správně Google Assistant, aby neustále poslouchal. Zní to trochu děsivě, ale je to způsob jak chytré reproduktory fungují. Před samotným nastavením ještě dodáme, že Assistant není dostupný v českém jazyce. K použití musíte jazyk telefonu přepnout na angličtinu. Chvíli po aktivací jazyka, se vám objeví při podržení Home tlačítka Google Assistant. Poté postupujte takto:

 1. Ujistěte se, že aplikace Google je aktualizovaná na poslední verzi.
 2. Otevřete aplikaci pro Google vyhledávání (Google Now).
 3. Klikněte na Settings – Voice.
 4. Vyberte “Ok Google” detection.
 5. Postupujte podle instrukcí, aby se Assistant naučil váš hlas.
 6. Zapněte položku Say “Ok Google” any time.
 7. Vraťte se zpátky do Voice a vyberte položku Hands-Free.
 8. Zapněte položky For Bluetooth devices a For wired headsets.
 9. Vraťte se zpátky do Voice a nastavte funkci Speech Output na On.

 

První část nastavování je za námi, v druhé se pustíme do samotného asistenta.

 1. Otevřete aplikaci pro Google vyhledávání (Google Now).
 2. Klikněte na Settings.
 3. Nahoře zvolte ještě jednou Settings u Google Assistant.
 4. Klikněte na Phones.
 5. Ujistěte se, že Google Assistant je aktivovaný.
 6. V položce Preferred Input zvolte Voice.

 

V nastavení Google Assistant můžete také asistenta propojit s chytrou domácností a nastavit další věci podle vašich představ.

Google Assistant porovnání funkcí

Google Assistant porovnani funkci

Skládání chytrého reproduktoru

Jakmile už máme vše nastavené, stačí jen propojit reproduktor s telefonem. Použít se dá například Bluetooth nebo AUX kabel. V ideálním případě byste měli mít telefon i reproduktor připojen do elektrické sítě, aby se zařízení nemohla vybít. Pokud to reproduktor umožňuje, tak je lepší vypnout funkci automatického vypínání při neaktivitě.

 

A to je vše, pokud řeknete “Ok Google”, budete moct používat všechny příkazy, jaké jsou u Google Home reproduktoru. Bohužel u některých funkcí je vyžadována akce na telefonu, pokud vám to ale nevadí, tak můžete mít chytrý reproduktor za zlomek ceny.

Co obvykle děláte se starými telefony?

Zdroj: phandroid.com.

Komentáře

Karim96

16.6.2017 9:45

Text výše je pěkná blbost – mám chytrou asistentku Google Home i telefon s Google Assistant. Obě zařízení dokáží odpovídat na dotazy, nicméně telefon s GA nedokáže plnit příkazy, jelikož ho jednoduše nelze napojit například na Chromecast skrze GA. Proto jsou v nastavnení GA oddělené typy použití – zvlášť pro GH a zvlášť pro mobil s GA. Ten převzatý článek tedy radši vymažte, protože vaše tvrzení je opravdu hovadina. Zkuste si to sami vyzkoušet, pokud máte k dispozici Google Home…. :-)

Daevis

David TrlicaRedaktor 16

16.6.2017 10:00

Ano, například když chcete přehrát video přes YouTube na televizi přes Chromecast, tak musíte provést ještě akci na telefonu, jak píšeme v posledním odstavci. Neplatí to ale rozhodně pro všechny příkazy, například světla Philips Hue jdou úplně bez problémů nastavit na příkazy skrz Google Assistant a následně nemusíte nikde nic potvrzovat na telefonu.

Karim96

16.6.2017 10:34

No, já opravdu nevím, jestli vůbec pane Trlico chápete funkcionalitu HW a SW ekosystému Googlu – to co jste mi napsal v reakci je další blbost. Video na Youtube můžu rovnou spustit z GH bez použití mobilu (ať už s nebo bez GA). Já takový ekosystém vlastním a z vlastní praxe tedy můžu zodpovědně psát, jak to funguje. Nicméně nečekám, že byste článek buď překopali, nebo stáhli, aby nebyli případní natěšení zájemci o “falešnou” Google Home asistentku z vašeho tvrzení zklamaní…

Daevis

David TrlicaRedaktor 16

16.6.2017 10:51

Nechápu, kam tím mířite. Nikde jsem nepsal, že z Google Home se nedá pouštět obsah přímo, bez použití telefonu. Psal jsem o tom, že u některých příkazů přes Google Assistant v telefonu, musíte ještě kliknout v telefonu pro přehrání na TV.

AloeVeraKing

16.6.2017 13:13

No tedy když porovnám komentáře u zdrojových článků s komentáři které se tu běžně vyskytují tak si fakt musím říct co jsme to za národ.. Pod zahraničními články jsou to skoro samé pozitiva a tady? To snad neumíme být nic jiného než negativní?

DogVader

16.6.2017 15:10

Aaa slunickar :-) Od toho snad ta diskuze je. Nebo si tu mame vsichni jen lepit vatu kolem huby.

teslapc1

16.6.2017 15:43

Zajimalo by mě proč je potřeba to vyšsí rozlišení ?

Jirka Kompert

16.6.2017 16:07

Dotaz na redaktora Trlicu – vy cenzurujete příspěvky na těchto stránkách…?

imaster

17.6.2017 7:36

Jirka Kompert
Taky bych se připojil s dotazem, stalo se mi několikrát, že příspěvek zmizel. A ne, nebyl vulgární, jen třeba odkazoval na diskusi jinde, kde byl problém už vysvětlen.

Matěj Černý78

17.6.2017 12:58

Abych řekl pravdu, tak tenhle telefon s reproduktorem (až na pár specifických úkonů, o kterých psal @Karim96) bude ve skutečnosti použitelnější než GH. GH doteď (alespoň u mě) neumí vytvářet reminders, posílat zprávy přes whatsup atd atd…

Daevis

David TrlicaRedaktor 16

17.6.2017 20:33

@Jirka Kompert

Necenzurujeme příspěvky. Pro kontrolu diskuze se používá služba Akismet, pokud se vám tu nějaký příspěvek nezobrazil, tak zasáhla právě tato služba.

@imaster

Právě s odkazem by mohl být problém, Akismet v tom může vidět spam. Pokud byl ale podle vás příspěvek nesprávně vyfiltrován, můžete napsat na info@svetandroida.cz, kde se na problém podíváme.

Karim96

19.6.2017 12:00

——Tak si ty vaše bláboly rozebereme podrobněji. Vaše tvrzení, cituji: “A právě pokud máte starý telefon, můžete jej jednoduše proměnit v chytrý reproduktor Google Home” je naprostá blbost, protože Google Assistent není dostupný na všech zařízeních do stáří dvou let. Další: “…cena Google Home není zrovna nízká”. Startovací cena v US byla 129 dolarů, pak se zařízení zlevnilo až na polovinu. V UK stojí 129 liber. Obě původní ceny jsou ekvivalentem přenosných repráčků různých značek. To, že někdo zaplatí např. na czc.cz pět tisíc za GH ještě nesvědčí o tom, že cena není zrovna nízká, jak tvrdíte. Opět, i při navýšení ceny v Čechách o cca jeden až dva tisíce je to pořád cena “obyčejného” bezdrátového repráčku střední nebo vyšší střední třídy. Co je ale největší hovadina je vaše tvrzení: “pokud řeknete “OK Google”, budete moct používat všechny příkazy, jaké jsou u Google Home reproduktoru”. Možnost používat příkazy na vámi doporučovaném “falešném” Google Home je maximálně šedesát procent oproti “opravdové” Google Home. V této diskuzi mezi námi jde o jedno – napsal jste něco, co pravděpodobně nemůžete fyzicky ověřit (musel byste si pořídit nejen samotnou GH, ale i další zařízení z ekosystému Google – Chromecast, Nexus Player apod.). Nejste schopný omluvit se za to, že vlastně nedokážete uznat chybu, protože jste jen slepě převzal text, který evidentně neříká pravdu. Smutné…

Jirka Kompert

19.6.2017 12:04

Takže cenzurujete – blokujete uživatele, kteří jsou chytřejší než vy a to vám nevyhovuje. V uplynulých dvou dnech jsme dělali několik testů na SA a prokázalo se blokování uživatelů.

Daevis

David TrlicaRedaktor 16

19.6.2017 12:42

@Jirka Kompert

Děkujeme vám za otestování filtru proti spamu. Každopádně plugin Akismet nedokáže rozeznat, jak moc je příspěvek uživatele inteligentní, nebo ne. Umí ale rozeznat spam, neboli jak tomu vy říkáte “několik testů”. Když pětkrát po sobě pošlete příspěvek, který má více než 1000 znaků, tak se nemůžete divit, že vás Akismet zablokuje.

Jeden z těchto “testovacích” příspěvků vám obnovím a vzápětí na něj odpovím.

EDIT: @Karim96

Nikde se nepíše, že to jde na všech telefonech se stářím dvou let, ale na většině. Android 6 nebo 7, který je klíčový pro funkční Asistent, běží momentálně na téměř 41 procentech všech Android zařízení. U zařízení z posledních dvou let je pak toto číslo mnohem větší. I levnější telefony z roku 2015 dostávaly aktualizaci na Android 6 Marshmallow.

Ano, cena není nízka, a to i vzhledem k tomu, že Google Home toho v České republice neumí tolik, co v zahraničí. Nejprodávanější bezdrátové reproduktory v Česku vychází na méně jak 1000 Kč, na tyto účely jsou takové reproduktory úplně bezproblémové.

O příkazech už jsem psal výše. Od začátku stojí v článku i to, že některé příkazy vyžadují další akci s telefonem… Rozhodně funkčnost není jen 60%. A ano, v redakci máme zařízení, které jste vyjmenoval včetně Google Home a všech druhů Chromecastu. Takže ano, můžu potvrdit z vlastní zkušenosti, že funkčnost je velmi podobná.

Karim96

20.6.2017 10:25

Ach jo. Já už pane Trlico nevím, co s tím vaším amatérismem dělat – je to jako když jdete do showroomu automobilky, tam vám na kolečko/hodinu/víkend půjčí auto a pak machrujete, jak je skvělé nebo špatné. To je váš případ. No a pak je ten druhý, tedy že něco máte propojené dlouhé roky a běžně to používáte, neustále upgradujete. No a na tom pak v rámci dlouhé časové osy hledáte klady a zápory. Takže stejný příklad, jako když si to auto nejen půjčíte, ale i koupíte a tu koupi hodnotíte až po delší době (a třeba té koupě litujete, protože v době zapůjčení auta jste na ty chyby nepříšel). Už vnímáte ten rozdíl mezi mnou a vámi, pane Trlico…? Pokud se jedná o články, jejichž obsah neumím posoudit z hlediska uživatele v textech zmíněného HW nebo SW, tak se do toho vůbec nehrabu a do diskuzí pod článkem se necpu. Pokud jde ale o HW a SW ekosystém Googlu (např.Chromecast, Chromebit, Chromebook, Nexus Player, Nexus tablety a telefony, Google Home, Google Wifi atd. plus železo navázané na Google služby, např. Cloud print atp.), tak bych chtěl vidět nejen v této zemi někoho, kdo má s výše uvedeným podobné nebo větší zkušenosti než já. To není vytahování, ale konstatování.

Karim96

20.6.2017 10:31

Kdyby jste pane Trlico uměl uznat chybu a řekl, že někdo může být chytřejší než vy, tak byste si ještě nějaký ten kredit u ostatních čtenářů zachoval. Každý novinář/redaktor by měl svojí práci dělat s vědomím, že ten, kdo čte/vidí/slyší jeho práci, může být v dané problematice podstatně větší znalec ne-li odborník. Takže trochu pokory, pane Trlico.

Mach4

Petr MišákAdministrátor 18

20.6.2017 15:47

Karim96: Vaše chování je bohužel ukázkový příklad trollinku :(. Nejenom že vystupujete pod několika nicky, ale drtivá většina vaších komentářů je hanlivých, urážejících, nebo si na něco stěžuji. A to bohužel i přes to, že naše stránky http://www.SvetAndroida.cz navštěvujete pravidelně, čili pravděpodobně u nás nalézáte dost zajímavých informací, které vás motivují vracet se. Zkuste najít lepší způsob, jak ocenit naši práci. Tolik k vašemu přístupu.

I tak jsme ale v redakci celý postup znovu vyzkoušeli a potvrdilo se nám co v článku uvedl David Trlica. Kámen úrazu, je pravděpodobně v nepochopení rozdílů mezi Google Home, Google Now a samotným Google Assistentem. I pro to jsme vám do článku přidali infografiku, která možnosti a funkce názorně vysvětluje. Příště tedy než někoho obviníte, zkuste v komunikaci ubrat plyn a pomyslet na to že, že ani vy nemusíte být neomylný.

Karim96

20.6.2017 17:12

Petře Mišáku, tak si v tom uděláme jasno: souhlasím, že SA navštěvuji dlouhodobě a relativně často. To vám Cookies “řekly” správně. V diskuzích zde komunikuji velmi, velmi zřídka. Dost aktivní jsem pouze v rámci tohoto článku. Vaše analýza je tedy v tomto případě velmi špatná. Žádám vás, abyste mi na mail poslali všechny mé komentáře, které jsou – jak tvrdíte – hanlivé a ve kterých někoho urážím. Žádné takové komentáře neexistují!
Evidentně už nevíte kudy kam, blokujete vydávání komentářů, jejichž obsah je “chytřejší” než moudra vašich redaktorů (v této diskusi si na to stěžoval i uživatel imaster, který nemá dle Cookies se mnou nic společného, že..? :-)), neumíte se omluvit. Mažte nevhodné příspěvky, které porušují zákon nebo třeba pravidla slušného chování – to souhlasím. Nemažte ale to, když někdo oprávněně a celkem rázně vašeho redaktora zkritizuje, a to s použitím argumentů. Díky za pochopení a ty informace do mailu – pokud žádné moje hanlivé a urážející komentáře nepošlete, protože je nemáte, tak očekávám aspoň omluvu… :-)

Karim96

20.6.2017 17:57

Tak a teď k té vaší srovnávací tabulce. Napište, jak je stará, protože tato bude někdy z podzimu loňského roku, když šel Google Home v US do prodeje. Právě se dívám na funkce zaktualizované GH (funkce se doplňují nebo mění i několikrát do měsíce). Takže jedeme popořádku – připomínku už GH umí, vytvořit událost taky, poslat zprávu taky, hovory budou od nové zásadní aktualizace, zatím pouze v US a Kanadě, ukázat směr z logiky věci neumí (GH je v tomto směru pochopitelně nepřenosná narozdíl od mobilu), knihy rezervovat neumí, vytvořit poznámku “do sebe” i třeba do Evernote umí už delší dobu. Plus umí objednat Uber (i v ČR), rozsvítit a zhasnout světla, zapnout TV, přidávat nové kontakty, posílat tweety na Twitter pomocí hlasu, posílat zprávy přes Skype pomocí hlasu, zarezervovat místo v kalendáři a další. Takže jste někde vyhrabali starou neaktuální tabulku, kterou byste radši měli stáhnout, aby ti, co Google Home dlouhodobě aktivně používají, nebyli z vašich “aktuálních” informací v šoku… :-))

Mach4

Petr MišákAdministrátor 18

21.6.2017 7:33

Karim96: komentáře odeslány na email. Tímto tuto debatu uzavírám. Věřím že příště se v diskuzi potkáme v pozitivnějším duchu.

RSS (komentáře k článku)