Detekce podvodů a spamu v Obchodě Play vyřadí podvodné aplikace

detekce-podvodu-spamu-obchod-play_ico

Patrně skoro každý zaznamenal v Obchodě Play aplikace s podezřele vysokým počtem pětihvězdičkových hodnocení či nepravděpodobně vysokým počtem stažení v krátkém časovém období. Je jakýmsi veřejným tajemstvím, že například hodnocení v Obchodě Play je možné zmanipulovat. Google citlivě vnímá snahy manipulovat s těmito hodnotami, které slouží jako vodítko při rozhodování uživatelů. Proto nyní implementuje nový filtrační systém detekce podvodů a spamu v Obchodě Play.

Podvodná hodnocení mohou ovlivňovat žebříčky aplikací Podvodná hodnocení mohou ovlivňovat žebříčky aplikací

Novinka by měla odhalit aplikace s podvodným počtem instalací, falešnými recenzemi a uměle navyšovaným hodnocením. Tato čísla jsou obvykle dosahována pomocí skupiny zařízení (botnetu), která provádějí všechny výše uvedené akce s účelem zvýšit kredit příslušného programu. Ovlivňování uvedených hodnot pak může aplikaci neoprávněně zajistit vyšší pozici ve výsledcích vyhledávání. Tyto pokusy v konečném důsledku porušují pravidla Google Play pro vývojáře, ale také poškozují komunitu. Koncovým uživatelům hrozí, že učiní chybná rozhodnutí na základě nepřesných a neautentických informací.

Detekce podvodů a spamu by měla vyřadit aplikace s uměle navýšeným hodnocením či počtem stažení Detekce podvodů a spamu by měla vyřadit aplikace s uměle navýšeným hodnocením či počtem stažení

Zabrat má nová detekce podvodů a spamu v Obchodě Play

Google nyní tvrdí, že jeho systém bude schopen detekovat a odfiltrovat aplikace, jejichž autoři používají nekalé techniky, takže z takové činnosti nebudou mít žádný prospěch. Pokud se vývojář bude i nadále snažit systém oklamat, čekají ho další rázná opatření. V krajních případech může vyhledávací gigant aplikaci úplně odstranit, případně zrušit vývojáři jeho účet. Většiny autorů aplikací se novinka nedotkne. Google ale upozorňuje, aby si hlídali způsob podpory aplikací (například marketingovou agenturou třetí strany) a ujistili se, že podpora je založena na postupech neporušujících pravidla. Mezi nepovolené praktiky patří například vyzývání uživatelů k hodnocení v Obchodě Play, nebo dokonce podmínění použití tímto krokem.

CM Browser má přes 50 milionů instalací. Opravdu? CM Browser má přes 50 milionů instalací. Opravdu?

Analytik Kazushi Nagayama a produktový manažer Andrew Ahn k tomu říkají: “Snažíme se neustále vylepšovat platformu Google Play tak, aby nabízela objevování nejvíce inovativních a důvěryhodných aplikací. Dnes oznamuje další vylepšení, které má chránit integritu Obchodu.”

Co myslíte: vyřadí detekce podvodů a spamu z Obchodu Play podvodné aplikace? Podělte se o své názory v diskuzi pod článkem!

Zdroje: androidpolice.com, android-developers.googleblog.cz, androidheadlines.com, androidandme.com, droid-life.com, androidauthority.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)