Menu

CyanogenMod končí se šifrovanými „textovkami“ WhisperPush

cyanogenmod_icoico
CyanogenMod končí se šifrovanými „textovkami“ WhisperPush
Ohodnoťte článek

Když vývojáři alternativní ROM CyanogenMod přišli v roce 2013 s projektem šifrované komunikace WhisperPush, vkládali jsme do tohoto plánu velké naděje (viz článek CyanogenMod nasazuje šifrované „textovky“ WhisperPush). Jeho výhodou mělo být, že k bezpečné komunikaci mohl uživatel použít prakticky jakýkoli program pro zasílání zpráv, neboť WhisperPush funguje jako prostředník (či chcete-li „vrstva“) mezi aplikací a službou pro posílání SMS.

Bohužel 19. ledna vývojáři oznámili, že končí s podporou vlastní realizace bezpečného protokolu pro zasílání zpráv vyvinutého Open Whisper Systems. Definitivním termínem ukončení má být 1. únor 2016, kdy bude služba zastavena i na straně serveru.

Jak to bylo s bezpečnými zprávami v ROMce CyanogenMod

Připomeňme, že WhisperPush automaticky šifruje textové zprávy odeslané mezi dvěma uživateli ROMky CyanogenMod, nebo aplikace TextSecure. Funkce se poprvé objevila v CyanogenModu 10.2 díky práci vedoucího inženýra Open Whisper Systems Moxie Marlinspikea. V průběhu času se ale vynořila celá řada problémů, souvisejících zejména s registracemi uživatelů či lokálními omezeními. Později docházelo k dalším změnám, jejichž implementace do ROMky by stále náročnější.

Na šifrovaných zprávách CyanogenMod spolupracoval s Open Whisper Systems

Na šifrovaných zprávách CyanogenMod spolupracoval s Open Whisper Systems

Alternativou může být aplikace Signal, nabízející kombinaci TextSecure (šifrování textu) a RedPhone (šifrování hlasu) bez ohledu na použitou platformu. Samozřejmě lze tento program instalovat i na telefony s ROMkou CyanogenMod, jakož i na jakékoli jiné.

WhisperPush tak není k dispozici v testovacích sestaveních CyanogenModu 13,0, postavených na Androidu 6.0 Marshmallow. Uživatelům na verzi 12.1 a starší bude zobrazována informace o zastavení služby k 1. únoru. Po tomto datu budou odesílané zprávy procházet nativní službou, a budou tak odeslány jako běžné SMS.

Zdroje: Android Police a CM.

Komentáře

Trip

Trip

z aplikace
21.1.2016 15:07

To je jasné, jde o celosvětovou bezpečnost. A tohle by napomáhalo spíš teroristům.

Faktuzorigamaxik

Faktuzorigamaxik

21.1.2016 17:59

Teď ještě zrušit samotný CM a systém Android bude moci konečně vzkvétat.

Googler

Googler

z aplikace
21.1.2016 19:08

Faktuzorigamaxik: Souhlasím, CM bych zrušil, ale až v té době kdy bude v klasickém Androidu možnost měnit „témata“ jako je to u CM.

Lukáš Kymla

Lukáš Kymla

z aplikace
21.1.2016 22:21

Temata je to posledni co bych od CM bral jako inovaci. Ale pro nekoho je dulezite ze je to v oblibene barve, ostatni parametry nejsou důležité :-)

Nathaniell

Nathaniell

z aplikace
22.1.2016 16:16

Faktuz: Rekl bych, ze je to spise uplne naopak. CM je to nejlepsi, co Android potkalo. Nejak nechapu tve tvrzeni, Android muze vzkvetat at CM je nebo neni.

Faktuzorigamaxik

Faktuzorigamaxik

22.1.2016 20:08

Nathaniell: Ne, nemůže vzkvétat. CM je jednou z příčin, proč je vývoj systému Android pomalejší než by bylo vhodné.

Mis012

Mis012

z aplikace
22.1.2016 20:47

Faktuz… Jako priznivce ochrany soukromi by te mel cayenogenmod spis zajimat.. Rebelove jsou rebelove kvuli presvedceni, ne proto ze jdou vzdy proti vetsine bez zajmu neco zmenit

RSS (komentáře k článku)