Vychází CyanogenMod 13 postavený na Androidu 6.0 Marshmallow

cyanogenmod13_ico

Alternativní ROM se obvykle vyznačují rychlými aktualizacemi na nejnovější verze, nicméně nemusí to být pravidlem. Nejrychleji se k posledním verzím Androidu touto cestou dostanete přes neoficiální sestavení, nicméně v takových případech je nutné počítat s řadou omezení, nefunkčností některých věcí a nestabilitou. Důkladné otestování totiž vyžaduje nějaký čas, proto pečlivěji připravované a testované ROM, mezi které patří i CyanogenMod, přicházejí o něco později. To je i případ nejnovějšího sestavení CyanogenMod 13, postaveného na Androidu 6.0 Marshmallow (respektive přesněji 6.0.1), které vyšlo včera večer.

První „noční sestavení“ („nightly builds“) ROMky CyanogenMod 13 začala vycházet v listopadu 2015 – jen krátce poté, co Google uvolnil kód Androidu 6.0 Marshmallow. Na první sestavení „Snapshot“ si však uživatelé museli počkat až do 16. března – pro mnohé to tak bude první setkání s Androidem M. Pro upřesnění dodejme, že „snapshoty“ jsou vydání, které jsou považována za dostatečně stabilní pro veřejnost, na rozdíl od „nočních sestavení“ určených primárně pro vývojáře, odborníky a nadšence.

CyanogenMod 13 je zatím k dispozici jen pro padesát zařízení, pro která byla vydávána „noční“ testovací sestavení, nicméně lze předpokládat, že v dohledné době bude uvolněn i pro další přístroje. Zde záleží především na úspěšnosti vyřešení dosud zjištěných problémů – finální sestavení bývá vydáváno až poté, co ho správce považuje za dostatečně stabilní.

CyanogenMod 13 je postavený na Androidu 6.0 Marshmallow CyanogenMod 13 je postavený na Androidu 6.0 Marshmallow

Co CyanogenMod 13 přináší a odnáší?

Seznam provedených změn („changelog“) přitom neobsahuje jen novinky, které přináší Android 6.0, jako jsou funkce úspory baterie Doze či nový systém správy oprávnění aplikací. Nejnovější verze CyanogenModu například odstraňuje klienta pro šifrované textové zprávy WhisperPush (viz aktualita CyanogenMod končí se šifrovanými „textovkami“ WhisperPush), který v systému pobyl dva roky (viz zprávička z prosince 2013).

Přístroje s příslušným hardwarem mohou chránit určitý obsah pomocí čtečky otisků prstů. Také funkce Privacy Guard byla upravena, aby byla v souladu s novým modelem povolení v Androidu Marshmallow. Z dalších novinek jmenujme novou obrazovku ukazující využití paměti v průběhu času, nahrazení aplikace pro zasílání zpráv a odstranění několika funkcí, jež Google zahrnul do AOSP.

CyanogenMod 13 Snapshot pro podporované modely můžete stáhnout z oficiálního webu, velikost souboru se pohybuje od 212 do 445 MB dle zařízení. Doporučujeme také nezapomenout na instalaci odpovídající verze GApps. Další aktualizace by měly být uvolňovány zhruba v měsíčním cyklu.

Proč jít do alternativní ROM?

Instalace alternativní ROM přináší řadu výhod – například prakticky zcela čistý systém bez grafické nadstavby a zbytečných aplikací, nebo poslední verzi Androidu i pro telefony a tablety, které jejich výrobci již/ještě neaktualizují. CyanogenMod v tomto směru patří mezi nejoblíbenější produkty především díky široké podpoře několika desítek zařízení.

Další důvody, proč instalovat alternativní ROM jsme přinesli ve článcích Proč (ne)nainstalovat alternativní ROM? [brainstorming] a Proč (ne)nainstalovat alternativní ROM? [reakce čtenářů].

Zdroje: Android Police, Android Authority, Android Central a CyanogenMod blog.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (21)