Stařec a lízátko aneb Cyanogenmod 12 na Galaxy Note 2 (N7100) [video]

note2_ico

Jestliže vlastníte dva roky starý phablet Samsung Galaxy Note 2, patrně žijete v nejistotě, zda se dočkáte nejnovější verze operačního systému Android 5.0 Lollipop. Výrobce se zatím k tomuto tématu nevyjádřil, ale do obvyklé 18měsíční doby, po kterou bývají vydávány aktualizace, se ale toto zařízení “nevejde”, neboť bylo představeno v srpnu 2012.

Naštěstí je tu cesta, jak si budete moci i s tímto postarším phabletem užívat všech vymožeností, novinek a výhod, které přináší Android 5.0 – alternativní ROMky. Jednou z nejvyhlášenějších je CyanogenMod, jehož verze 12, která je aktuálně ve fázi testování, bude postavena právě na posledním Androidu. Ani v tomto případě sice nebylo zatím oficiálně sděleno, zda se nové verze dočkají majitelé Note 2, nicméně následující video naznačuje, že šance jsou poměrně značné.

Autor ukazuje například vstup do nastavení, aktivaci “velikonočního vajíčka” (viz naše Nové tipy a triky pro Android 5.0 Lollipop (1. díl)), krátce několikrát ukáže seznam nainstalovaných aplikací, oznamovací lištu a panel rychlého přístupu. Nechybí krátká ukázka přepínání mezi aplikacemi, práce s adresářem a vytáčení hovoru, aplikace pro správu textových zpráv, režimy zvuku, jakož i některé možnosti a funkce, specifické právě pro tuto alternativní ROM. Zajímavostí je, že při 63 % zbývající baterie systém odhaduje zbývající čas do vybití na pouhých šest hodin.

https://www.youtube.com/watch?v=jHh_F19y6h8

Na videu lze vidět relativně hladký běh systému Android 5.0, nicméně protože se jedná o testovací sestavení, potýkají se zatím vývojáři s celou řadou problémů a chyb, zabraňující nasazení pro běžné používání. Například k tomu, aby správně fungovala mobilní data, je při každém jejich použití nutné spouštět opravu přes terminál, což rozhodně není něco, co by mělo tímto způsobem fungovat v konečné verzi. Zcela správně nefunguje ani GPS a nativní fotoaparát, což je ostatně vidět i na videu.

Co funguje:

  • OpenGL (renderování procesorem)
  • Ovladače HWComposer a MALI R4P0
  • Otáčení obsahu obrazovky
  • Fotoaparát (je ale nutné použít alternativní aplikaci)
  • Wi-Fi
  • Bluetooth
  • NFC (Android Beam)
  • Senzory (všechny!)
  • Interní a externí paměťové karty
  • Vibrace

Pokud bychom se dočkali finálního vydání CyanogenModu 12 pro Galaxy Note 2, otevřela by se relativně snadná možnost, jak na tomto “stařečkovi” provozovat nejnovější verzi systému Android. Další informace přímo od vývojáře najdete v příslušném vlákně XDA fóra, kde jsou i odkazy ke stažení.

Zdroje: AndroidSPIN, XDA.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (22)