Creative MA200 – sluchátka pro nenáročné [recenze]

886195

Nedávno jsme na stránkách Světa Androida recenzovali sluchátka Creative MA930 a MA330, která byla zaměřena přímo na majitele telefonů se zeleným robotem ve znaku. Jak se zdá, sluchátka měla úspěch, a proto Creative přichází s dalším kouskem, který se jmenuje MA200. Jak můžeme usuzovat z čísla, půjde o dosud nejnižší model. Jak si povede v našem testu?

resized_500x133_MA200_All_Colors

Balení, vzhled a konstrukce

Do redakce nám dorazily rovnou dva kousky těchto špuntových sluchátek, která se od sebe se lišila pouze barvou. Creative tímto krokem zjevně cílí na mladší publikum, které si na barvičky potrpí, a sluchátka bude nabízet celkem v pěti barvách (fialová, růžová, zelená a dva druhy červené). Námi testované kousky byly zelené a červené. Hned zkraje bych rád upozornil, že u zelených ihned po vybalení nehrálo jedno sluchátko, což na sluchátka nevrhá moc dobré světlo, ale třeba šlo pouze o výjimku, kterou by řešila blesková reklamace. Balení není ničím výjimečné a kromě sluchátek samotných zde nalezneme pouze tři páry výměnných silikonových špuntů (ve velikostech S, M a L)  a velmi stručnou uživatelskou příručku.

DSC02810

Designově se sluchátka celkem povedla. Jak můžete vidět na fotografiích, pecky mají zkosenou vnější hranu, což jim dodává moderní vzhled. Vzhled trochu kazí použité lesklé plasty, které jsou použity jak na samotných peckách, tak i na tlačítku pro příjem hovorů, a díky kterým si připadáte, jako byste měli levnou hračku pro děti. O něco více to šlo poznat na červených, ale zelená sluchátka na tom nebyla o mnoho lépe.

DSC02821

Konstrukčně se jedná o standard, který svou kvalitou nevybočuje z průměru těch levnějších sluchátek. Kabel je kulatý, poměrně dobře ohebný a měří 1,2 m. Jeho největším slabým místem může být zakončení, kde má rovnou koncovku, u které se kabel s oblibou láme, a na nějakou dlouhou životnost při nošení s telefonem v kapse bych moc nesázel.

DSC02806

Zvuk

Tím hlavním, co nás u sluchátek zajímá, je to, jak hrají. Samozřejmě každý slyší jinak a co někomu může připadat jako naprosto nepřijatelná kvalita, druhému může bez problémů stačit. Testy jsem se snažil provádět na různých stylech hudby od rocku, přes electro, až po klasiku. A jaký je tedy výsledek? Basy jsou na poměry špuntových sluchátek poměrně hodně umírněné, což nemusí být nutně na škodu, ale zde díky tomu hudba postrádala dynamiku. Naopak bych o něco ubral na výškách, kterých bylo příliš a v některých skladbách to působilo až rušivě. Pouze středy se zdály být v pořádku. Výše zmíněné neduhy se můžete pokusit eliminovat pomocí ekvalizéru, ale nikdy se mi nepodařilo najít nastavení, se kterým by to „bylo ono“. Sluchátka mají tendenci zvuk hodně zakulacovat, v hudbě se ztrácejí detaily a reprodukce se slévá do jednoho chumlu.

Dodávané silikonové nástavce bez problémů sedí v uších (toto je opět hodně individuální), dobře tlumí okolní hluk a ani na rušné ulici či při cestě vlakem nebudete v poslechu rušeni.

Pro úplnost dodáváme ještě technické parametry sluchátek:

  • Měniče: 8mm neodymový magnet
  • Kmitočtová odezva: 8 Hz – 22 kHz
  • Impedance: 32 ohmů
  • Citlivost (1 kHz): 102 dB/mW
  • 3,5mm pozlacená čtyřpólová zástrčka
  • Hmotnost: 13 g
  • Všesměrový mikrofon (impedance: < 2 200 ohmů)

Telefonování

Jednou z výhod těchto sluchátek je, že mají zabudovaný mikrofon, takže je můžete použít i jako handsfree. Na panýlku s mikrofonem se nachází tlačítko pro příjem hovorů, které zároveň slouží k pozastavení a znovu spuštění přehrávání hudby. Mikrofon funguje bez problémů a i v hlučnějším prostředí mě druhá strana zřetelně slyšela.

DSC02829

Závěr

Jelikož se u nás sluchátka zatím nezačala prodávat, je poměrně těžké je nějak hodnotit, když zatím neznáme, za jakou cenu budou nabízena. V e-shopu Creative je jejich cena momentálně stanovena na 29,99 €, což je téměř 800 korun a to se mi zdá na tato sluchátka nepřiměřeně mnoho. Navíc minulá, recenzovaná Creative MA330, která jsou po všech stranách lepší, se prodávají s cenou pod sedmi sty korunami. Pokud by výsledná cena byla někde kolem 500 korun, pak bych je mohl doporučit méně náročným posluchačům, kterým hodně záleží na vzhledu. Mnohým teenagerům budou jistě stačit, vzhledově pak mohou vyhrát nad jinými. Pokud však patříte mezi náročnější posluchače, ohlédněte se raději po jiných.

Jan Slovák
O Autorovi - Jan Slovák

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (17)