Clean Master – pán úklidu ve vašem Androidu

Comp 1 (0-00-00-00)_1

Minulý týden jsme si představili aplikaci Android Assistant, která kromě dalších funkcí pomohla zbavit váš Android přebytečných dat a ušetřit volné místo. Dnes se podíváme na skutečného mistra ve svém oboru – aplikaci s názvem Clean Master. Jak už název napovídá, opět se podíváme na obsazený prostor vašeho přístroje a pomůžeme s jeho úklidem.

Co nástroj Clean Master dokáže?

Clean Master se zaměřuje především na čištění systému, čemuž odpovídají také jeho dovednosti. Hlavní předností je odstranění dočasných a nepotřebných dat, která patří aplikacím nebo samotnému systému. Velmi užitečné je také čištění historie či správce aplikací a úloh. V zásadě si tedy Clean Master poradí s:

  • mazáním dočasných souborů aplikací
  • mazáním nepotřebných systémových dat
  • mazáním historie používání
  • správou aplikací a běžících procesů
  • zálohou apk souborů

Uživatelské rozhraní

V jednoduchosti je síla – tato myšlenka nám bezprostředně po spuštění bleskla hlavou, protože uživatelské rozhraní se skutečně nese v tomto duchu. Největší část obrazovky tvoří přehled obsazení našeho interního úložiště a paměti RAM. Nechybí ani informace o tom, jaká porce dat byla aktuální den odstraněna.

Nejdůležitější jsou ovšem čtyři volby ve spodní části obrazovky:

  • Dočasné soubory
  • Zvýšení paměti
  • Ochrana soukromí
  • Správce aplikací

Clean-Master-2

Dočasné soubory

Tato část aplikace nás nejspíše zajímá ze všeho nejvíc – dokáže totiž prozradit, kolik dat zabírají dočasné a nepotřebné soubory, a odstranit je. Po spuštění prohledá Clean Master systém a sdělí nám, kolik megabajtů dokáže odstranit. Nechybí ani výpis jednotlivých aplikací s informací, které části zabírají místo. Tlačítkem Vymazat vybrané soubory odstraníme.

Clean-Master-5

Pro detailnější mazání se můžeme přesunout do Pokročilého čištění volbou v pravém horním rohu. V této části se Clean Master pokusí ještě detailněji prohledat telefon a zobrazí i další části aplikací. Zde již musíme být obezřetní a dobře se informovat, které části vlastně odstraníme! Nevhodný zásah by mohl vést ke špatné funkci některých aplikací či systému.

Clean-Master-4

Zvýšení paměti

Aplikace si v Androidu žijí svým vlastním životem – samy se spouští, ukončují a uspávají v paměti. Pokud by vše fungovalo na 100 %, uživatel by do běžících procesů vůbec neměl zasahovat. Občas se ovšem stane, že nějaká aplikace tento koncept nedodrží, neukončí se a zbytečně vytěžuje mobilní telefon a spotřebovává baterii. V tomto případě se hodí přehledný správce úloh, který dokáže ukončit jednotlivé procesy. Clean Master zvládne i ukončení všech procesů naráz, na což láká také spoustou ušetřených megabajtů volné paměti, ale tento postup nedoporučujeme – aplikace se totiž po chvíli znovu spustí a vy tak neušetříte skoro nic. Naopak opětovné spouštění aplikací může být energeticky náročnější.

Do aplikace se podařila zabudovat gesta pro snazší ovládání – tahem prstu do stran tak aplikaci zamkneme, respektive ukončíme.

Clean-Master-6

Ochrana soukromí

Při práci s mobilním telefonem za sebou necháváme spoustu stop a soukromých zpráv. Mazání dat v jednotlivých aplikacích je sice možné, ale trochu zdlouhavé. Clean Master nabízí hromadný souhrn aplikací s možností vymazání historie. To vše jedním kliknutím.

Clean-Master-10

Správce aplikací

Poslední část aplikace není úplně nezbytná, neboť ji lze z velké části nahradit standardním správcem aplikací ze systému Android. Jediné, v čem se tento nástroj liší, je možnost detailnějšího výběru řazení, zálohy instalačních apk souborů a hromadného odinstalování více aplikací. Právě poslední jmenovaná funkce by mohla zaujmout.

Clean-Master-11

Závěr

Název aplikace je v tomto případě trefný – aplikace pořádně pročistí váš mobilní přístroj od nepotřebných dat. Pochválit musíme uživatelské prostředí aplikace, které se nese v moderním duchu, je velmi jednoduché a přehledné. Potěší možnost využití ROOT práv, která nám umožní pokročilejší volby mazání, a také cenovka – Clean Master je k dispozici zcela zdarma. Za vyzkoušení tedy skutečně nic nedáte.

Clean Master - Antivirus, Applock & Cleaner
Clean Master - Antivirus, Applock & Cleaner

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (54)