První digitální diktatura? Čínský sociální kredit se začal testovat na lidech

První digitální diktatura: čínský systém Sociálního kreditu v praxi

Totalitní režimy vždy toužily mít co největší přehled o aktivitách svých občanů. Dříve v historii nebyla absolutní kontrola technicky dosažitelná. To se ale s nástupem automatizace, umělé inteligence, sociálních sítí a všudypřítomných kamerových systémů začíná měnit. Nedávno čínský sociální kredit vstoupil do testovací fáze. Stane se z Číny první digitální diktatura na světě?

Velký bratr se dívá s pomocí umělé inteligence

Ještě padesát let zpátky, totalitní státy budovaly rozsáhlé zpravodajské a bezpečnostní služby a snažily se podporovat správnou občanskou „uvědomělost“ a udávání mezi blízkými rodinnými příslušníky. Jenže lidé jsou nespolehliví. Občas u svých blízkých a přátel prostě přimhouří oko a prohřešek přejdou. A pak když lidé nejsou pod dohledem, začínají přemítat o bláznivých ideách jako třeba svoboda slova či demokracie. Prostě hrůza. Ale kdyby všechen ten dohled neležel jen na samotných lidech, ale byl ve velké míře automatizovaný, to by byla jiná písnička. Takový algoritmus nezná bratra. To je zřejmě hlavní motivací pro vytvoření čínského systému sociálního kreditu, který má v plánu hodnotit chování 1,4 miliardy lidí.

Čínský Sociální kredit je právě v testovacím provozu

Kamerové systémy umí automaticky rozpoznávat tváře a sledovat pohyb osob. Ilustrační obrázek ABC News (Australia)

Čínský sociální kredit se dočkal zkušebního nasazení. Nejedná se zatím o plošné nasazení, prozatím se testuje jen na několika miliónech lidí. Ideální občan může mít 800 až 900 bodů (max. limit je v jednotlivých testovacích oblastech různý). Za prohřešky či nežádoucí chování se body odečítají. Občané s vysokým počtem bodů získají přístup k VIP zacházení na letištích či hotelích, půjčky pro ně budou mít nižší úrok, případně dostanou přednost na nejlepších školách atd. Občané s nízkým počtem bodů naopak budou penalizováni – horší dostupností služeb, na lepší školy se nedostanou, půjčky dostanou s horším úrokem, některá zaměstnání jim budou zapovězena a cestovat třeba ani nebudou moci, protože mohou být potrestaní domácím vězením.

Šanghaj je jedním z prvních měst, které Sociální kredit testují

Šanghaj je jedním z prvních měst, které sociální kredit už testují

Sleduje a hodnotí se téměř vše

Aktuálně je dohled a bodování rozděleno do čtyř hlavních kategorií:

  1. Dodržování legislativy. Občan dodržuje zákony. Tj. Žádné dopravní přestupky, kouření na zakázaných místech apod.
  2. Platební morálka a zacházení s finančními prostředky. Platí občan své závazky vždy v plné výši a včas? Neutrácí za nevhodné činnosti a předměty? Co nakupuje?
  3. Sociální chování. Nepodvádí svého partnera, nastoupil vojenskou službu? Případně s kým se občan stýká? Jsou jeho přátelé a rodina spořádaní občané? Pokud nejsou, tak i to je důvod pro snížení jeho vlastních bodů.
  4. Chování v digitálním světě. Občané jsou ohodnocení dle toho na které stránky chodí, co čtou, co sdílí, jaké hry hrají a jak často.

 

Dohled se provádí na všech dostupných technologických úrovních. Pohyb je sledován pomocí všudypřítomných kamer. Aktuálně je jich v Číně kolem 170 miliónů, přičemž do roku 2020, kdy má být systém spuštěn celoplošně, je plánováno zvýšit počet kamer o dalších závratných 400 miliónů. Většina z nich má podporovat automatické rozpoznání tváří a sledování pohybu osob. Chytrý telefon dále doplní, které aplikace a stránky občan používá a upřesní jeho polohu.

Čínský Sociální kredit - každý krok pod dohledem kamer

Každý krok pod dohledem kamer. Ilustrační foto.

Hodnotící systém bude brát v potaz informace z většiny státních databázích. Do hodnocení se zahrnou zdravotní záznamy a zdravotní stav, školní a pracovní výsledky, dopravní přestupky… Prostě prakticky vše, co bude dostupné. Pokud se něčeho negativně ohodnoceného dopustí blízká osoba, tak to negativně ovlivní skóre i samotného občana. Je tak vyvíjen sociální tlak na celou společnost, aby nežádoucí občané změnili své chování. V opačném případě je společnost motivována k tomu, aby takové občany sama vyčlenila. Budoucnost dětí se tak bude odvíjet i od chování (a skóre) jejich rodičů.

Malý sociální kredit? Velký problém

Kvůli špatnému bodovému ohodnocení bylo již potrestáno přes deset miliónů lidí. Nejčastějším trestem je omezení volnosti pohybu. Zákaz letu letadlem, případně zákaz cestování čínskými rychlovlaky. Jedním z potrestaných je Liu Hu – investigativní novinář, který odhalil korupci u vysoce postavených členů vládnoucí komunistické strany. V roce 2015 byl zařazen na listinu nežádoucích, přišel o práci, jeho účty na sociálních sítích Weibo a Wechat, kde ho sledovaly přes dva miliony lidí, byly zrušeny. Možnosti cestování mu též byly omezeny, takže mu rezervační systém nedovolí koupit ani lístek na vlak. Kvůli negativnímu skóre se dostal do sociální izolace. Proti trestu se pokoušel odvolat, ale zatím bez úspěchu.

Exposing China’s Digital Dystopian Dictatorship | Foreign Correspondent

Exposing China's Digital Dystopian Dictatorship | Foreign Correspondent

Třicetiminutový dokument o čínském sociálním kreditu

Přesto většina Číňanů s podobným systémem nemá problém. Naopak jeho zavedení podporuje. Soukromí v Číně nemá takovou hodnotu jako u nás na Západě. Většina Číňanů preferuje veřejný zájem před právy jednotlivce. Systém sociálního kreditu je tak láká na pocit vyšší bezpečnosti a stabilnější společnosti. Zdá se ale, že většina z nich si plně neuvědomuje kompletní rozsah dohledu, který systém nad nimi bude mít. Není tomu divu – žádná diskuze o přijetí, či nepřijetí se nevede, protože není vládnoucí stranou dovolena. sociální kredit v Číně prostě bude implementován a basta. Jak moc výsledné provedení bude fungovat v praxi, ukáže až čas.

Jak moc si ceníte svého soukromí? Dokázali byste si představit žít pod dohledem takového Velkého bratra?

Zdroj: abc.net.auwikipedia.org

Jiří Řáha
O Autorovi - Jiří Řáha

Mým první telefonem byl, dnes již pravěký, Ericsson r310s s obrovskou anténou ve tvaru žraločí ploutve na vrchu zařízení. Následovala téměř dekáda telefonů od Nokie.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (20)