Do EU přichází čínské platební karty. Smetou VISU a MasterCard?

Čínský vydavatel platebních karet - Evropa

Vydavatelé platebních karet VISA a MasterCard mají v Evropě dominantní postavení. Rovnováhu chce narušit čínský gigant China UnionPay, který jenom v Číně vydal přes 6 miliard karet, a teď vezme útokem evropský trh. Pro vstup na trh prý nepotřebuje licenci, jeho karty budou vydávat třetí strany. Nový hráč může mít značný přínos pro cestovní ruch i společnosti, které s Čínou obchodují.

Čínské platební karty ušetří evropanům spoustu peněz

Za převod na čínský účet zaplatíte tučné poplatky, čemuž chce čínský gigant předejít. Navázal proto spolupráci s britským startupem Tribe Payments, který mu vstup do Evropy umožní/usnadní. Abych citoval svého kamaráda Čecha žijícího v Číně: „Dostat peníze do Číny je jednoduché, ale poslat je z čínského účtu na český stojí nehorázné poplatky.“ Zakladatel Tribe Payments řekl, že: „Dohoda ukazuje snahu čínského UnionPay soupeřit s hlavními vydavateli karet v Evropě.“

UnionPay - vstup do EUUž tento rok bychom mohli vidět UnionPay ve velkém

Už teď mají o služby UnionPay zájem dva evropští klienti, kteří chtějí platební karty ve velkém rozšířit i mezi „běžné lidi“. Hned zpočátku by mohly podporovat i Google Pay. První se zajímá o virtuální karty v rámci celé EU, a druhý o debetní pro Velkou Británii. Jejich terminály jsou ale v EU už teď. Např. v londýnském OD Harrods ho instalovali před sedmi lety, a přitáhly tak davy čínských turistů, které začaly utrácet peníze ve velkém přímo ze svého čínského účtu.

Čínský vydavatel karet UnionPay - působnost

Expanzi každopádně nebude mít UnionPay snadnou, protože na domácím trhu zrovna bojuje s konkurenčním Alipay a TenChat Pay, kteří ho sesadili z vedoucího postavení v oblasti online plateb. Jsme zvědaví, jak se rozšiřování působnosti povede. Když se naopak američtí vydavatelé VISA a MasterCard snažili vstoupit na čínský trh, narazili na tvrdou diskriminaci ze strany čínské vlády i Čínské lidové republiky.

UnionPay není v Evropě nový, jenom není vidět

Společnost UnionPay vznikla v roce 2002 na základě charty Čínské lidové banky a má v tuzemsku virtuální monopol na karetní platby. V posledních dvou letech gigant mezinárodně expanduje, a to zejména v Asii. Podle vyjádření přijímá její karty více než 41 milionů obchodníků a přes 2 miliony bankomatů ve 170 zemích. V Evropě začalo UnionPay působit před deseti lety, kdy společnost poskytovala přístup k penězům čínským turistům. Nyní už přijímá jejich karty 60 % obchodníků a bankomatů v EU.

Kde v ČR jde s čínskou kartou vybrat a kde platit?

Česká republika, nejvíce pak Praha, patří k nejoblíbenějším cílům asijských turistů. A to včetně Číňanů, kteří k nám v nezanedbatelném počtu jezdí i studovat (i když třeba na půl roku). Dle informací lze s čínskou kartou UnionPay vybírat ze všech bankomatů KB (Komerční banky). Platební terminály mají pak výhradně v „živých lokacích“ v Praze, kam míří turistů nejvíce. Obojí se má se vstupem UnionPay změnit, podporu by postupně měly nabízet všechny tuzemské i zahraniční banky.

Využili byste čínské platební karty?

Zdroj: ft.com

Lukáš Altman
O Autorovi - Lukáš Altman

Ahoj. Baví mě technologie a aplikace, které usnadňují každodenní život. Ve své tvorbě rád používám konstruktivní kritiku, fandím značkám jako Huawei, Honor nebo Xiaomi. více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)