Menu

Chytří Asistenti jsou ve slepé uličce. Výrobci se předhánějí, podobně jako u nadstaveb Androidu

asistenti nahled1
Chytří Asistenti jsou ve slepé uličce. Výrobci se předhánějí, podobně jako u nadstaveb Androidu
Ohodnoťte článek

Když se pustíme do historie, před několika lety se výrobci telefonů předháněli v tom, aby se co nejvíce dokázali odlišit od konkurence. To se týkalo hlavně softwarové části a nadstaveb. Došlo to až tak daleko, že nadstavby byly tak přeplácané, že telefony zpomalovaly a díky tomu vznikly předsudky o tom, jak je Android oproti iOS pomalý. Výrobci telefonů naštěstí pochopili, že to je slepá ulička a dnes už můžeme vidět nadstavby, které se mnohem méně liší od čistého Androidu. Na druhou stranu se ale začínají objevovat chytří asistenti, kteří téměř nic neumí. A ti právě trochu připomínají situaci s nadstavbami.

Chytří asistenti se začínají objevovat více a více

Na mobilní telefony s Androidem již existuje dva velcí hráči, a to Google Assistant a také Alexa od Amazonu. To máme dvě velké společnosti, kteří již do asistentů několik posledních let investují nemalé peníze. Nyní to ale vypadá, že výrobci telefonů k tomu budou přidávat ještě svého vlastního „chytrého“ asistenta.

Chytří asistenti náhled

 

Velmi dobře to ukazuje nově představený HTC U11, na jednu stranu nabízí čtyři mikrofony, aby mohl lépe rozeznat příkazy pro asistenty. Na druhou má ale v sobě zabudovaný Google Assistant, brzy přibude Alexa a hlavně má také Sense Companion. Tohoto asistenta HTC oznámilo v lednu a pravděpodobně jste na něj již zapomněli. Takže telefon má v sobě rovnou tři asistenty, přitom dva z nich umí zhruba to stejné a ten třetí od HTC ještě méně.

Dá se to pochopit i tak, že společnosti nechtějí, aby jim ujel vlak s chytrými asistenty. Proto odhalují své asistenty, které ale nemají prozatím žádnou přidanou hodnotu. Místo toho se jen slibuje, že v budoucnosti dostanou super funkce. To stejné můžeme vidět i u asistenta Bixby, který tvoří Samsung. Další společnosti nepochybně budou následovat, jakmile zjistí, že asistenti nejsou jen místo pro notifikace. Jedná se o vstupní bránu k ekosystému a možnosti odlišit se od konkurence, navíc díky asistentům můžou výrobci sbírat data o uživatelích. Dnes už je odlišit se po stránce hardwaru poměrně obtížné a rozdíly mezi telefony jsou mnohem menší, než tomu bývalo v minulosti. Chytří asistenti by mohli být jednou z možností, jak vyniknout. Bohužel uživatelé ale na tom moc nezískají.

Jak to vidíte vy? Vítáte další a další chytré asistenty?

Zdroj: techcrunch.com

Komentáře

Irun66

Irun66

17.5.2017 19:46

Za mě zatím zbytečnost….

DeX.DC

DeX.DC

17.5.2017 19:59

Spis by bylo lepsi, kdyby se kazdy vyrobce necim podilel a vse to chytre pak dal Google dohromady a intergovalo se to do kazdeho mobilu. Jeden asistent OK, ale vic je stejne jako s antivirem. Radeji zadnej, nez dva na jednom zarizeni. Viz Bixby a Google assistent na S8

79

79

17.5.2017 20:20

ja sa snažím byť chytrý bez asistenta. :D

MarQus

MarQus

17.5.2017 20:28

Kdyby se raději spojili a byl by jen jeden a pořádnej… Stejně myslím, že Google s jeho financemi a možnostmi bude mít zase nejlepší :)

kubfaf

kubfaf

z aplikace
17.5.2017 20:50

Stačil by bohatě ten od googlu

Michis125

Michis125

z aplikace
17.5.2017 21:45

já jsem to ani jednou nepoužil.

Cloner

Cloner

17.5.2017 22:34

Kdyby vytvořili něco pořádného konečně. Něco jako J.A.R.V.I.S. z Iron Mana nebo EDI z Mass Effectu nebo jiná High Tech umělá inteligence. Věřím že kdyby se mocné firmy jako Google, Apple, Microsoft, Samsung atd. spojily tak by to byl určitě lepší výsledek než jak jich je desítky a stejně pořádně nic neumí. Jejich inteligence je nulová. Je to jen pár pitomých příkazů. S inteligencí si má člověk volně povídat, pak může říct že sama myslí a že za něco stojí.

Nathaniell

Nathaniell

z aplikace
18.5.2017 6:03

Primo. Jak jsem o asistentech poprve cetl, tak jsem to musel hned vyzkouset, ale byl jsem zklamany. Pridana hodnota temer nulova.

Adam Firda

Adam Firda

18.5.2017 7:28

Od Googlu je aj tak myslím najlepší…len škoda že nefunguje u nás…a tento rok tiež ešte určite nebude :/

SeppWinkler

SeppWinkler

18.5.2017 13:23

Myslím si, že ČR a SR sú krajiny, kde najdôležitejšia funkcia asistenta je jeho schopnosť sa odinštalovať :)

Johnnie

Johnnie

18.5.2017 13:31

Kdyby raději to úsilí věnovali vývoji hlasového ovládání!

uni

uni

19.5.2017 8:31

Stesky po „jednom pořádném od Google“ je samozřejmě nesmysl. Google má své služby jen na části zařízení. Dále jsou nemalé trhy (např. stále omílaná Čína), kde je velké G pracky komplet s banánem, k čemu by jim jako byl Google Assistant? Takže už jen kvůli Číně se min. Huawei musí psát s vlastním nesmyslem. Samsung je jasná věc, diversifikaci služeb/SW dělá celou dobu.
Takže, trochu přehled by to chtělo;)

Hurec

Hurec

z aplikace
19.5.2017 13:31

Nejlepsi asistent je zakazany asistent.

AlešA

AlešA

20.5.2017 13:59

Nejlepší by bylo sjednotit a udělat jednoho asistenta, a pak jen grafický oddělit dle výrobce mobilu… To je posune, spolupráce…. Jen je to asi nereálné!?…

RSS (komentáře k článku)