Chytré hodinky – Hi-Tech hračka, nebo jen módní výstřelek?

smart-watches-2

Systém Android se pomalu přesouvá z mobilních telefonů také do jiných přístrojů a našel si místo i v hodinkách. Není pochyb, že tyto chytré ukazatele času čeká rozmach, neboť své řešení brzy představí například Samsung a vypadá to, že i Google a další velcí výrobci. Pojďme si říci, jaká řešení jsou již nyní na trhu, jaká se chystají a čeho bychom se mohli dočkat za pár let.

V předchozím článku jsme si ukázali, co si vlastně pod chytrými hodinkami představit. Dnes se podívejme na současné modely a pojďme se zamyslet, co bychom v chytrých hodinkách uvítali a co vylepšili.

Mobil, nebo chytré hodinky? Obojí!

Mobilní telefon dnes tvoří standardní výbavu téměř každého z nás, ale hodinky, které toho zvládnou více než zobrazování času, rozhodně každý nemá. Chytré hodinky se dnes naučily spoustu funkcí a může se vybízet otázka, zda za nějaký čas nenahradí mobilní telefony. Myslíme si, že ne. Přeci jen se dnes stává hlavní předností mobilních telefonů velká pracovní plocha a vězte, že třeba 5″ displej byste nechtěl nosit přilepený na ruce. Chytré hodinky se ovšem mohou stát skvělým pomocníkem a doplňkem. Dokážou totiž ukázat spoustu informací z mobilního telefonu, aniž bychom ho museli vyndat z kapsy. Dokážou ukázat a položit příchozí hovor, příchozí SMS, mail či další události. Stejně tak můžete ovládat svůj playlist na telefonu a další. A to se nám líbí. Hodinky ovšem nesmí ztrácet nic na své hlavní funkci – přehledně zobrazovat čas.

Spojení smartphonu a chytrých hodinek může být užitečné. Spojení smartphonu a chytrých hodinek může být užitečné.

Sony SmartWatch, Pebble, MotoACTV a další

Pod symbolickým průkopníkem v této oblasti můžeme vidět společnost Sony, která téměř před třemi lety představila chytré hodinky s názvem LiveView. Ty se dokázaly spárovat s mobilními přístroji Xperia s operačním systémem Android a využívat tak potenciál tohoto konceptu. Neméně známý je také druhý počin téže společnosti, Sony SmartWatch, který se letos dočkal své druhé generace a opět posunul chytré hodinky o něco dále. Přibylo například voděodolné hliníkové tělo či technologie NFC, která usnadní párování s mobilními telefony.

Nejnovější počin od Sony vypadá skutečně dobře. Stále nás ovšem trápí výdrž Nejnovější počin od Sony vypadá skutečně dobře. Stále nás ovšem trápí výdrž

 

V tomto segmentu zatím dominují hodinky Pebble, které původně vznikaly jako koncept na serveru KickStarter. Zde získaly dostatek financí a krátce po začátcích prodeje se ukázalo, že to byla dobrá volba – zaznamenaly již více než 275 000 prodaných kusů před dvěma měsíci. V čem se tyto hodinky liší od konkurence? Používají displej s technologií e-ink, který můžete znát například z elektronických čteček knih. Jsou tedy černobílé, na druhou stranu dobře čitelné na slunci a displej s tekutým inkoustem nespotřebovává tolik elektrické energie. I díky tomu dokážou vydržet tyto hodinky týden, což je oproti konkurenci dost (i když Sony SmartWatch 2 už se takovou výdrží chlubí také).

Pebble a e-ink displej je skvělý nápad! Displej e-ink v Pebble je skvělý nápad!

Americká Motorola láká sportovce na produkt s názvem MotoACTV, pod kterým se rovněž skrývají chytré hodinky se systémem Android. Od konkurence se liší především tím, že ke svému chodu nepotřebují mobilní telefon a jsou samostatné. Obsahují v sobě navíc Wi-Fi, GPS, Bluetooth, FM Tuner či ATN+ pro spojení s fitness příslušenstvím. Velice zajímavý kus železa, který se ovšem Motorola příliš nesnaží propagovat. Na českém byste tento přístroj hledali marně.

Hodinky od Motoroly ocení zejména sportovci. Hodinky od Motoroly ocení zejména sportovci.

Méně známé, ale o to více zajímavé jsou hodinky inWatch One s integrovaným GSM modulem. Jak nás informoval Karel Kilián ve svém článku, zatím není známo, zda si pomocí těchto hodinek zavoláme, ale díky vložené SIM kartě se dokážou samy připojit k internetu a využívat jej. Hardware je také velmi zajímavý – dvoujádrový procesor, 512MB paměť a 4GB vnitřní úložiště. Nabušený přístroj.

Hodinky s GSM modulem? Takové jsou inWatch One. Hodinky s GSM modulem? Takové jsou inWatch One.

Za zmínku stojí také italské  i’m Watch či Cookoo Watch.

Samsung představí Gear – blíží se revoluce?

Spousta zajímavých produktů, o kterých nemají zatím povědomí běžní uživatelé, potřebují ten správný impulz. O něj se může postarat výrobce, který má zvučné jméno a dokáže své produkty skvěle prodat. Když se to povedlo Applu s tablety, proč ne Samsungu s chytrými hodinkami? Již zítra představí Samsung své řešení na veletrhu IFA v Berlíně a my jsme si celkem jisti, že to obecně chytrým hodinkám pomůže. Samsung dal novému přístroji jméno Gear a papírově vypadají nové hodinky skutečně skvěle – dvoujádrový procesor Exynos 4212 s frekvencí 1,5 GHz, 1GB RAM paměť, 8/16GB vnitřní úložiště, 4MPx kamera, Bluetooth 4.0, NFC a Android Jelly Bean. Zatím musíme brát tyto informace s rezervou, vše se oficiálně dozvíme až zítra.

Jeden z fanouškovských konceptů, jak by mohly nové hodinky od Samsungu vypadat. Jeden z fanouškovských konceptů, jak by mohly nové hodinky od Samsungu vypadat.

Přidá se také Apple? Google? LG? Nejspíše brzy

Samsung není zdaleka jediný věhlasný výrobce, který má na trh s chytrými hodinkami zálusk. Již delší dobu se proslýchá, že se do těchto vod vydá také Apple, který, jak všichni víme, umí zamíchat trhem svými inovativními výrobky. Stejně tak samotný tvůrce Androidu, Google,  chystá své řešení a my už víme, že to myslí skutečně vážně – koupil totiž firmu WIMM, která se výrobou chytrých hodinek zabývá. Svůj Nexus SmartWatch tak nebude muset tvořit od píky, ale využije cenné zkušenosti této firmy.

Třeba takto by mohly vypadat hodinky od Applu. Třeba takto by mohly vypadat hodinky od Applu.

Bohužel zatím nejsou známy téměř žádné informace a na povrch tradičně vyplouvají spíše spekulace a přání fanoušků.

A takto by mohly naopak vypadat hodinky od Googlu podle fanoušků. A takto by mohly naopak vypadat hodinky od Googlu podle fanoušků.

Znovu se také připomíná společnost LG, která má letošní rok skutečně dobře rozjetý. Dokonce se proslýchá, že bychom se představení chytrých hodinek mohli dočkat již tento týden v Berlíně. Uvidíme.

Baterie největší slabinou, opět

Dnešní koncept chytrý hodinek je opravdu skvělý – nabídne spoustu funkcí, které nám usnadní život, a můžeme se s nimi vytáhnout před svými kamarády. Přeci jen je to stále zboží, které jen tak někdo nemá. Má to ovšem háček. Nebudeme si nic nalhávat – pokud jste majiteli klasických hodinek, jste jistě zvyklí se o baterii nijak nestarat, protože vydrží několik let. To zatím u chytrých hodinek není možné, protože se výdrž počítá na dny, někdy dokonce i na hodiny. A to je poměrně málo. Už nyní je spousta uživatelů naštvaná, že musí hlídat stav baterie u svého mobilu každý večer, a ještě aby se něco podobného stalo u hodinek, které po vybití neukazují ani to, proč byly stvořeny – přesný čas.

Malá výdrž trápí nejen telefony, ale i chytré hodinky. Malá výdrž trápí nejen telefony, ale i chytré hodinky.

Jaké by byly naše vysněné hodinky?

Na závěr se pojďme zamyslet, jak by mohly vypadat hodinky našich snů. Design ponechme stranou, neboť zde se nedá jednoznačně určit, jak by měly hodinky vypadat – někdo rád hranaté, někdo kulaté, někdo s vodotryskem a někdo bez. Uvítali bychom odolné tělo a nejspíše také vodotěsnost (potuodolnost) kvůli sportování.

Daleko důležitější je ovšem to, co se skrývá v útrobách. Začněme displejem, který by měl nabízet dostatečně velikou pracovní plochu a jemné rozlišení. Větší neznámou zůstává technologie displeje. Pokud se totiž podíváme na současné technologii v mobilních přístrojích, téměř žádný se nemůže pyšnit skvělou viditelností na slunci. A to je v případě hodinek, které používáme velmi často venku, velmi důležité. Nabízí se řešení, které je použito u hodinek Pebble , tedy e-ink displej. A nemusí to být pouze černobílá varianta – dnes již existuje i barevné provedení. Nezlobili bychom se ani za hodinky s ohebným displejem. Kdo ví – třeba by to mohl být pouze poloprůhledný náramek, který by byl tvořen právě ohebným displejem.

smartwatch-concept

Hardware uvnitř by zase tak výkonný být nemusel, přeci jen člověk nepotřebuje tak malý displej k přehrávání filmů či hraní her. Důležitá je optimalizace svižný chod systému, na což by měl slabší hardware stačit. Samozřejmostí by měla být technologie Bluetooth, pomocí které se hodinky spojí s chytrým mobilním přístrojem, a také NFC, což celý proces párování usnadní. Pokud by se do hodinek vešel i GPS čip a vnitřní paměť, bylo by to skvělé.

Hodinky by mohly fungovat zcela samostatně, tzn. základní funkce nabízet i bez připojeného telefonu – zobrazování času, GPS trackování, přehrávání hudby atp. Po připojení chytrého telefonu je pak samozřejmostí, že nás budou hodinky informovat o příchozích hovorech, SMS, mailech či dalších událostech. Nesmí chybět ani ovládání hudby a playlistu.

Pokud zabrousíme do sci-fi představ, hodinky by v sobě mohly mít zabudovaný holografický projektor, který by přímo před naše oči promítal například mapu či tvář z videohovoru. Součástí by mohla být také čidla, která kontrolují naše životní funkce – například tep.

No a konečně výdrž – ta by se neměla pohybovat v řádu hodinách či dnech, ale spíše v týdnech či měsících. Hodinky by mohly obsahovat například solární nabíjení či technologii akumulátoru, která dosud nebyla vynalezena.

smart-watches-2

Jste majiteli chytrých hodinek? Líbí se vám tento koncept? Jaké by byly vaše „vysněné chytré hodinky“?

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (20)