Češi vloni volali jak diví. Víme, kolik miliard minut padlo

Češi volání 2020 statistika ČSÚ

Český statistický úřad před pár dny zveřejnil čísla, která vypovídají o využívání tuzemské telefonní a datové sítě za rok 2020. Statistika například napovídá, že Češi si mezi sebou vloni skutečně udržovali větší odstup a více se spojovali přes telefonní hovory. V rámci území ČR se provolalo celkem 25,7 miliardy minut, o 3,7 miliardy více než v roce 2019. Po přičtení volání přes hranice jde celkem o 27 miliard minut.

V roce 2020 bylo v rámci hlasové služby v mobilní síti evidováno 10,7 milionu aktivních tarifních SIM karet, tj. o 1,5 milionu více než v roce 2015. Ve stejném období logicky naopak poklesl počet předplacených SIM karet. A to téměř o jeden milion, takže v roce 2020 jich v Česku byly necelé 4 miliony. Počet účastníků používající mobilní internet pro telefony poskytovaný v rámci hlasové služby z dlouhodobého hlediska roste. Zatímco v roce 2010 bylo v Česku zaznamenáno 3,1 milionu těchto přípojek, v roce 2020 statistika ukázala již téměř deset milionů.

Počet pevných přípojek k internetu vzrostl za posledních deset let o polovinu. V roce 2020 jich bylo zaznamenáno bezmála 2,3 milionu. V případě pevného přístupu jednoznačně převažuje internet přes telefonní síť (xDSL) a to po celé sledované období, v roce 2020 se jednalo téměř o milion přípojek.

U pevného přístupu k internetu byly v Česku zaznamenány mezi roky 2015 a 2020 progresivní změny inzerované rychlosti. Ve sledovaném období došlo k nejvýraznějšímu, více než trojnásobnému, nárůstu přípojek s inzerovanou rychlostí vyšší než 100 Mbit/s a to téměř o 730 tisíc přípojek. Naopak počty pevných přípojek s rychlostí nižší než 10 Mbit/s velmi prudce klesají a v roce 2020 jich bylo již pouze 70 tisíc.

Jak moc jste se na těchto číslech podíleli?

Zdroj: ČSÚ

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)