TOPlist

Češi neumí pracovat s hesly, varuje Google: Jak si lépe zabezpečit účet?

cesi neumi pracovat s hesly tvrdi google

České zastoupení společnosti Google nedávno zveřejnilo zajímavou studii, která ukazuje, že v České republice neumíme pracovat s hesly. Více než polovina Čechů si neláme hlavu s vymýšlením hesel pro každou službu zvlášť, nevyužívají ani správce hesel. Velká většina uživatelů také nepoužívá opravdu silná hesla složená z čísel, písmen i symbolů. Co dalšího průzkum ukázal?

Češi používají stejná hesla pro více služeb a webů

Výzkumná agentura YouGov uspořádala pro český Google průzkum. Celková velikost vzorku byla 1 008 dospělých. Terénní práce probíhaly od 27. září do 3. října 2018. Průzkum byl prováděn on-line. Výsledky jsou reprezentativní pro všechny dospělé v České republice. Celý průzkum se točil kolem ochrany osobních údajů na internetu. Výsledky jsou přinejmenším znepokojující, mnoho Čechů neumí pracovat s hesly.

Jen 5 procent Čechů používá podle dat průzkumu velmi slabá hesla. Celkem 72 procent z nich používá hesla, která můžou být jednoduše prolomena. Nedostatečná síla hesla však není největším problémem, upozorňují odborníci. Téměř 6 z 10 Čechů se totiž přiznává k používání totožného hesla pro více různých online služeb. To může v mnoha případech způsobit více škody než jednoduché heslo.

bezpecnostni aktualizace vyrobci

Dvoufázové ověření je další ze způsobů, jakým zabezpečit svůj účet. Téměř třetina Čechů přiznává, že tento druh zabezpečení nepoužívá. Výsledky studie naznačují, že Češi nevěnují bezpečnosti na internetu přílišnou pozornost a podceňují aktivity hackerů. I proto Google vytvořil pět tipů, jak si lépe zabezpečit účet. Níže jej v originálním znění přinášíme:

Krok 1: Vytvořte si silné heslo

Můžete třeba použít několik slov za sebou, která si snadno zapamatujete, ale pro ostatní je obtížné je uhádnout. Nebo si vymyslete větu a heslo sestavte z prvních písmen každého slova. Aby bylo vaše heslo ještě silnější, použijte alespoň osm znaků včetně velkých a malých písmen, čísel a symbolů. Věta tak může znít například takto: Jmenuji se Aleš a mám dvě děti a jednoho psa. Z něj pak lze odvodit heslo: JsAam2d+1p.

Krok 2: Pro každou službu používejte jiné heslo

Používat všude stejné heslo, je jako mít jeden klíč ke svému domu, autu i kanceláři. Když ho někdo ukradne, dostane se úplně všude.

Krok 3: Udržujte si o svých heslech přehled

Aplikace na správu hesel, jako je například Smart Lock , který je integrovaný přímo v prohlížeči Google Chrome i Androidu, pomáhají chránit, ale i spravovat všechna hesla k vašim online účtům. Ukládejte si hesla do Správce hesel a už je nikdy nebudete muset lovit v paměti.

Krok 4: Nastavte si možnosti obnovení hesla

Většina služeb vám pošle email pro obnovení hesla na zadanou adresu v případě, že heslo zapomenete nebo je z nějakého důvodu potřebujete změnit. Proto email pro obnovení hesla pravidelně aktualizujte, abyste při ztrátě hesla neztratili i přístup do služby. Někdy můžete do svého profilu přidat i telefonní číslo, na které vám bude doručena SMS s jednorázovým kódem pro obnovení hesla.

Mnoho stránek po vás může chtít i zadání bezpečnostní otázky, pomocí které pak v případě zapomenutí hesla ověří vaši totožnost. Snažte se vymyslet otázku, na kterou znáte odpověď jen vy a nikdo jiný.

Krok 5: Používejte dvoufázové ověřování

Dvoufázové ověřování znamená, že pro přihlášení do účtu musíte po zadání uživatelského jména a hesla splnit ještě jeden požadavek. Ten se u různých služeb liší. Může to být přihlášení pouze z povolených zařízení (konkrétní počítač, konkrétní telefon), zadání dalšího kódu, který je vám doručen třeba na váš telefon, nebo použití hardwarového klíče. To je zařízení, které pro přihlášení ke službě připojíte k počítači přes USB nebo k telefonu přes bluetooth nebo NFC.

Používáte správce hesel a odlišná hesla na různé služby a stránky?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)