Je Fusion-drone budoucnost dopravy? Kombinuje auto, letadlo a dron

budoucnost dopravy fusion-drone

Veletrh Future Port Prague byl z velké části zaměřen na dopravu. Vidět to bylo u nespočtu chytrých aut, elektrických vozidel, motorek anebo třeba kol. Dostalo se i na ukázky ze vzdálenější budoucnosti. Na mysli máme hlavně Fusion-drone. Tento projekt chce spojit auta, letadla a drony.

Fusion-Drone chystá dva modely. Oba kombinují prvky dronů, aut a letadel

Jeden z nejzajímavějších stánků, co se týče dopravy, byl rozhodně projekt Fusion-Drone, který si dává za úkol spojit auto, dron a letadlo. Jedná se stále o koncept a vizí, nicméně ukazuje, jak by za pár desítek let mohlo vypadat běžné cestování. Lidé, kteří za tímto projektem stojí, tvrdí, že jde o kompaktní stroj, které má ale letové vlastnosti srovnatelné s proudovými letadly. Z každého odvětví si bere jen to nejlepší.

FUSION DRONE

FUSION DRONE

V plánu jsou rovnou dva modely. A to Fusion 600, který je určen pro dva pasažéry. Ti sedí za sebou, s doletem 1000 km by se měl používat i na delší cestování. Maximální rychlost by měla být 460 km/h. K odletům a přistání se mají využívat sportovní letiště. Jakmile bude Fusion 600 na zemi, tak se má využívat jako klasický automobil.

Fusion Turbo je druhý model, který si mnohem více inspiruje u dronů. Určen už je pouze pro jednu osobu. Maximální dolet má 300 kilometrů, na druhou stranu má ale mnohem vyšší rychlost. A to až 800 km/h. Tento model může vzlétat a odlétat vertikálně jako klasický dron, takže se s ním dá přistát i na malém prostranství, jako je třeba parkoviště. V budoucnu se podle společnosti může využívat jako taxi, má mít totiž autonomní řízení.

Na první pohled se tyto zařízení můžou zdát jako hodně vzdálená budoucnost. Uber již delší dobu plánuje podobnou vzdušnou dopravu, nejsou však již ve fázi konceptu a vize. Plánují už nasazení. A to konkrétně za 4 roky v Los Angeles. UberAIR je součástí širší iniciativy Elevate, v jejímž rámci Uber plánuje provozovat v mnoha nejlidnatějších městech světa síť elektrických letadel a nabízet sdílení letů až pro čtyři cestující. Kompletní spuštění chce mít Uber hotový do roku 2028, což je rok, kdy se v LA koná olympiáda. Světu tak chtějí před  jeden z nejvyspělejších dopravních systému.

UberAir: doprava vzduchem

UberAir: doprava vzduchem

Cílem uberAIR je odlehčit dopravě, zkrátit dobu cestování a v dlouhodobém horizontu přispět k omezení emisí skleníkových plynů. Odhaduje se, že cesta napříč Los Angeles ve zcela elektrickém letadle bude zhruba třikrát rychlejší než u aut.

Formule E, Škoda Vision X a další zajímavé novinky na fotkách

Na úplný závěr se ještě blíže podíváme na několik fotografií, které jsme na Future Port Prague pořídili. Nejvíce ohlasu mezi lidmi vyvolala pravděpodobně Formule E a Škoda Vision X. Formule E je elektronická formule, hovoří se o tom jako u budoucnosti F1. Dokonce i mnoho bývalých pilotů F1 se účastní závodního seriálu. Monoposty jsou poháněné výhradně elektricky a momentálně se závodí hlavně na městských okruzích.

Škoda Vision X je koncept crossoveru, který už na první pohled každého zaujal nejen svou barvou. Ukazuje chytrý automobil blízké budoucnosti. Mělo by jít o první hybridní vůz společnosti Škoda. Poháněn bude zemním plynem, benzinem a elektřinou. Nad rámec online služeb ŠKODA Connect integruje služby Smart Parking, HoppyGo, TwoGo nebo CareDriver, které umožňují navést řidiče k volnému parkovacímu místu, nabídnout možnosti sdílení jízdy nebo pronájmu vozu, když ho majitel zrovna nevyužívá, případně například zajistit vyzvednutí dětí ze školy, když zodpovědný rodič zrovna nestíhá.

Alza měla jeden z největších stánků. Vidět jsme tak mohli velké množství elektrických vozidel a motorek. Věděli jste například, že se vyrábí i legendární Čezeta v elektrické podobě. Poměrně negativně překvapí vysokou cenou, pohybuje se kolem částky 422 tisíc Kč. Některé jiné elektro motorky, které můžete vidět na obrázku níže už na tom nejsou cenově tak špatně. Začínají od zhruba 40 tisíc Kč. Výjímkou je Energica EsseEsse 9, která stojí 740 tisíc Kč. Zajímavá jsou také malá autíčka revolt, která už se dají půjčit v Česku.

Těšíte se na budoucnost vzdušné dopravy, jak ukazuje Fusion-drone nebo UberAIR?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)