Menu

Stát se chystá blokovat stránky s hazardem, ve výsledku zdraží internet všem

Do Senátu míří návrh zákona, který zvedne ze židle české uživatele internetu. Zákon o hazardních hrách by umožnil blokovat nelegální či “nepohodlné” stránky s hazardním obsahem, náklady na tento systém ale zaplatí samotní uživatelé. Poskytovatelé internetu budou muset zvýšit ceny svých služeb.

Nový zákon o hazardních hrách umožní blokovat stránky, které se nehodí

Nová podoba zákona by měla nahradit zákon z roku 1990, upravuje jej hned v několika ohledech. Největším trnem v oku je ovšem fakt, že zákon umožní Ministerstvu financí blokovat vybrané stránky. To na první pohled vypadá možná nevinně, jedná se ovšem o cenzuru, kterou internetoví uživatelé bytostně nesnáší. A není divu. Zrnko cenzury se může rozvinout v cenzuru a kontrolu internetu ze strany státu podobající se systému v nedemokratických zemích. Samotné blokování stránek navíc budou muset pokrýt samotní poskytovatelé internetu, což samozřejmě nebude ani zdaleka zadarmo.

„Náklady na sofistikované blokování vybraných webových stránek budou pro poskytovatele internetového připojení mnohem vyšší než ukládání provozních a lokalizačních údajů (data retention). Ty se přitom pohybují kolem 200 milionů korun ročně. V případě zákona o hazardních hrách se tak jen u poskytovatelů připojení k Internetu může jednat o stovky miliónů až miliardu korun, neboť vybudování efektivního systému k blokování konkrétních webových stránek představuje něco velice podobného tomu, co již několik let budují v Číně,“ uvádí Adam Golecký, technický ředitel sdružení NIX.CZ.

stát chce blokovat stránky s hazardem

Zaplatí si cenzuru internetu samotní uživatelé?

Pokud tento zákon ve Sněmovně uspěje a bude platný od příštího roku, poskytovatelé budou muset nasadit systém, který bude vybrané stránky podle Ministerstva financí blokovat. Konkrétní technologie ani účinnost této metody není známá a autoři zákona uvádí, že ani není důležitá. Jisté je ovšem to, že taková metoda nikdy nebude 100% a ten, kdo bude chtít danou stránku navštívit, si najde způsob velmi snadno a rychle. Není možné blokovat ani třeba mobilní aplikace. Ve výsledku tak blokování stránek nikdy nedosáhne kýženého efektu, dočkat se ovšem můžeme zdražení cen internetu. Poskytovatelé totiž musí logicky náklady spojené s tímto systémem blokování promítnout i do koncových cen.

Navrhovaný způsob regulace nedokáže zamezit přístup účastníků k předmětným stránkám, a tudíž nesplní deklarovaný cíl. Navíc náklady na blokování se mohou ve svých důsledcích promítnout do cen účtovaných spotřebitelům za poskytnuté služby,“ říká Jaromír Novák, předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu. Tato legislativní změna již uspěla v Poslanecké sněmovně a 25. května o ní bude hlasovat Senát.

stát chce blokovat stránky s hazardem 2

Jak se stavíte k podobnému zákonu vy? Hrozí nebezpečná cenzura, nebo se jedná pouze o nafouknutou bublinu?

Zdroj: TZ.

 

Komentáře

Craftmanek

12.5.2016 18:53

Blbost…. Jak říkáte, blokovat to nejde, tím pádem, kdyby to prošlo, akorát by se nasr**i uživatelé, kteří většinou ani nato nechodí, a jestli jim jde o to, aby získaly par desítek, možná stovek Kč, tak je to dost velka kra**na…. Jestli to projde, tak ….

JorEL

12.5.2016 19:01

projde prd a pokud ano, zdražení bude tak pět korun. Nicméně bych na novou smlouvu kde mi zřizovatel zdražuje služby nepřistoupil.

qaid

13.5.2016 8:05

Co politik, to gauner, starající se jen o svoje koryto a zlodějny…

esino

13.5.2016 16:56

Sú to idioti, ako chcú blokovať Proxy a VPN?

ic

15.5.2016 12:05

Vidím tu samé optimistické názory, ale já se bojím, že když to už prošlo Poslaneckou sněmovnou, tak Senátem projde taktéž (třeba na poněkolikáté, ale projde). Zdražení se tolik neobávám (poskytovatelé asi zvolí nejsnazší a nejlevnější variantu), zato se ale bojí, co bude potom, až se ukáže že blokování takto není dostatečně a co dostanou nařízeno potom (rozšířit blokování na analýzu síťového obsahu, blokování VPN, blokování článků o tom jak obejít blokování, …).
Ještě snad by nás pak mohla zachránit jedině Piráty deklarovaná žaloba na cenzuru u ústavního soudu.

RSS (komentáře k článku)