Menu

Rozloučíme se s BlackBerry OS? Přednost dostane Android

i
Rozloučíme se s BlackBerry OS? Přednost dostane Android
Ohodnoťte článek

Společnost BlackBerry dlouhodobě bojuje s neuspokojivými prodeji svých telefonů. V rámci své snahy o návrat mezi světovou špičku nejdříve přišla s razantně upraveným operačním systémem optimalizovaným pro ovládání dotykem – BlackBerry OS 10. Tento krok však společnosti bohužel příliš nevyšel. Aby společnost přilákala nové zákazníky, rozhodla se s modelem Priv vstoupit do vod Android smartphonů a jak se zdá, nějakou chvíli v nich i pobude.

Budeme se muset s BB OS 10 rozloučit?

Budeme se muset s BB OS 10 rozloučit?

Na veletrhu CES 2016 to potvrdil současný CEO společnosti – John Chen. Dle jeho slov společnost v tomto roce vydá pouze jeden až dva nové telefony a ty poběží právě na operačním systému se zeleným robotem v čele. Za tímto rozhodnutím pravděpodobně stojí i to, jak trh přijal BlackBerry Priv. Společnost sama sice prodeje své prvotiny s Androidem na palubě nijak konkrétně nekomentuje, John Chen se však na adresu dosavadních prodejů a výhledu do budoucna prohlásil „Zatím dobré. Zastávám mírně optimistický názor.“.

John Chen světu představuje první BlackBerry s OS Android

John Chen světu představuje první BlackBerry s OS Android

Jak to bude s budoucí podporou operačního systému BB 10 či zda společnost sama neplánuje jen jeho dočasné odsunutí na druhou kolej je zatím nejasné. Byla by ovšem škoda, kdyby trh přišel o zajímavý operační systém, jakým BlackBerry 10 dozajista je. Konkurence je v tomto odvětví více než zdravá.

Jak tipujete budoucnost společnosti BlackBerry a jejího vlastního OS? Zachrání ji Android a BB OS 10 upadne v zapomnění?

 

Zdroj: Cnet.com

Komentáře

xXanonymousXx

xXanonymousXx

z aplikace
9.1.2016 22:05

Máj makléře romku na android aby to vypadalo jako BlackBerry :)

Pipa

Pipa

z aplikace
10.1.2016 1:27

tak ještě jednou a bez predikce :d

sudakf

sudakf

10.1.2016 6:13

Ach jo.

Blackberry (Research in Motion) NIKDY nevyrábělo telefony. BB je, bylo a bude, primárně, SOFTWAROVÁ firma.

Historie řešení BlackBerry se začla psát v době, kdy nebyla obvyklá otázka „Dáš mi svůj email?“, leč spíše: „Máš email?“ RIM přišel s poměrně jednoduchým TERMINÁLEM, který neuměl nic jiného, než odesílat a přijímat emaily.

Časem přibyly různé kancelářské, a hlavně telefonní, funkce (za první skutečný handheld můžeme považovat až BlackBerry 6230 z půli roku 2003), ale pořád šlo hlavně o to, že si firma zaplatí u RIMu místo na BES, a v rámci kompletního vnitropodnikového komunikačního řešení BlackBerry dodá i koncová zařízení, protože BlackBerry řešení nejelo na ničem jiném, než na zařízení s BlackBerry OS, či s jiným OS, avšak řešením BlackBerry Connect (až tak moc jich nebylo, já si pamatuji jenom Siemens).

Normálnímu uživateli byly tedy HandHeldy BB prakticky k ničemu až do doby, než začali operátoři nabízet BlackBerry Internet Service (BIS), což je tak deset let na zpět, ovšem ne u nás. Ano, pak začaly HandHeldy BlackBerry, pomalu, vytlačovat takové hvězdy, jako byl třeba Palm Treo, až dosáhl RIM na druhé místo na trhu s chytrými telefony na severu Ameriky.

Ano, ale přišlo jabko a najednou bylo všechno jinak. RIM se snažil konkurovat Stormem 9500/9530 (Hnus!), Stormem 2 9520/9550 (fialovej hnus!!!), točil reklamy, jak ostružina dojebe jabko, jabko točilo reklamy, jak jabko dojebe ostružinu (hledejte na Youtube, jsou tam pořád všechny), při tom je to to samé, jako boj Karosy a Rolls Royce, každé má trochu jiný účel, a proto i portfolio zákazníků.

Protože žádný starý smartphonový OS (WM, Symbian, Palm OS …) se nepřizpůsobil nové éře pro masy, raději zahynul, stará garda z RIMu, samozřejmě, že s křížkem po funusu, pochopila, že z BB OS 7 opravdu, ale opravdu, konkurent iOS nebude, začali vyvíjet nový OS pro nový světový řád. Samozřejmě, že byla dávno pryč doba, kdy v podstatě neměli konkurenci, a tak jim nikdo neodpustil, že jim to trvá, jako psovi pastva, že to má šeredné porodní bolesti, a tak se nový OS 10 moc neujal.

Tyhle články nikdo do češtiny nepřekládal (na co taky, pro těch pár uživatelů, navíc každý, kdo měl, či má, handheld BlackBerry, musí umět anglicky, jinak je mu k ničemu), ale RIM se dušoval, že BB OS 7 nekončí, ba naopak, že BB OS 10 je cílen na jinou uživatelskou skupinu, že jde o „zábavní“ alternativu k iOS a Androidu, nikoli o „nástupce“ starého systému. Že starý systém se rozhodně bude vyvíjet, že se chystají nová zařízení s BB OS 7 atd. atd.

A jak to dopadlo? Samoa 9720, tj. širší „kurva“ 9320 s dotykovým display a dvěma gesty, pro rozvojové trhy, a hotovo. Konec. Nástupcem Boldu 9900/9930 má být Q20 Classic (přímo na to cílí reklama), to mluví za vše.

Stejný osud čeká BB OS 10. Budou se dušovat, dušovat, ale protože BES 12 jede na Androidu, iOS, WP i BB OS 10, prodeje HW s BB OS 10 jsou úsměvné, HW divisi neuživí, BB OS 10 skončí. Tak za dva roky. Konec konců, RIM i BlackBerry měli, mají a mít budou koncové zákazníky (jednotlivé uživatele) těžce v paži.

Znovu je třeba připomenout, že RIM vyráběl své HandHeldy zejména proto, že firmy nemohly BES využívat na jiných zařízeních. Nebo mohly BlackBerry Connect App byla třeba pro Symbian, či WM, ale ono to moc dobře nechodilo, zájem byl o to minimální.

Proto jsou možné dva scénáře: buďto skončí HW divise BB úplně, nebo povalí koncová zařízení s vlastní úpravou Androidu.

V každém případě: stejně, jako Nokia žije, protože vyrábí gumáky, gasmasky, pneumatiky, duše a bůh ví, co ještě, jenom ne mobily, bude žít BlackBerry, protože bude prodávat software, jehož prodeje stoupají, vydělávají, jenom ne vlastní hardware. Nic víc, nic míň.

lggl

lggl

z aplikace
10.1.2016 7:58

Byly časy kdy značka blakberry byla pojem jejich systém byl nejlepší akorát se blbě odcházel (blakberry IT policy) dnes se jejich zařízení bez systému Android na trhu neudrží.

mimar48

mimar48

z aplikace
10.1.2016 10:40

@sudakf: … zajímavý příspěvek, nebo už spíše článek. Díky.

Gwaihir

Gwaihir

z aplikace
10.1.2016 15:10

@sudakf: Díky za mini článek.

Firmě rim jsem před pár lety docela fandil, ale pro běžného uživatele neměla moc co nabídnout. Teď už se o ně vůbec nezajímám. Škoda jich.

zdenek87

zdenek87

z aplikace
10.1.2016 15:26

bylo by to škoda kdyby BlackBerry se svým OS skončila. Vlastním BlackBerry Z10 a není to špatný telefon a OS.

MartinH

MartinH

z aplikace
10.1.2016 19:18

2sudakf: RIM samozřejmě telefony dělalo a dělá, že tomu najednou začneš říkat po staru handheld na věci nic nemění. To, co je zabilo, je fakt, že konkurence dnes nabízí pro korporace podstatně levnější MDM řešení, než je BB, která navíc umožňují politiku BYOD. Proto už v BES12 najdeš podporu i pro noBB zařízení, nicméně cena je v této edici šílená a vůči Privu tak např. téměř likvidační. Upgrade z perpetual BES10 kvůli pár Privům je prakticky nesmysl a bez něj si můžeš instalovat tak leda GFE nebo MI, máš-li je ve firmě, což je pro BlackBerry spíš černý humor, byť tedy GFE nedávno koupili….

RSS (komentáře k článku)