Asus ZenFone 2 Laser: Stylový smartphone pro nenáročné (aktualizováno)

Asus ZenFone 2 Laser – náhleďák

Asus není na trhu se smartphony žádným nováčkem. I když je především výrobcem počítačů, respektive notebooků, několik let již na poli smartphonů experimentuje se svými modely ZenFone. Zda si smartphone Asus ZenFone 2 Laser vede opravdu „Zenově“, to vám řekne následující recenze. Jen podotkněme, že jsme testovali verzi ZE500KL (verzí je hned několik a liší se snad vším).

EDIT: Telefon dostal novou aktualizaci, která vylepšuje vlastnosti telefonu, zejména pak kvalitu fotografií.

Rozcestník

https://www.youtube.com/watch?v=zSWES5qtht8

Pěkný plasťák s rámečky

Nemůžeme o smartphonu Asus ZenFone 2 Laser říci, že by nebyl pěkný. Asus při tvorbě smartphonů hraje na design a své typické okrouhlé broušení pronáší i do telefonní divize. Prémiové materiály, jako je hliník nebo sklo, ale budeme hledat těžko.

Asus ZenFone 2 Laser - pohled zezadu

I plast má ale své výhody. Obzvlášť pak, pokud dovolí uživateli sejmout zadní kryt. Mnoho uživatelů je za tuto možnost rádo a tak Asus ZenFone 2 Laser nabídne něco, co už dnes nemá každý smartphone. Přítomnost plastu ale nemůžeme smartphonu vyčítat, protože rozhodně necílí mezi top modely.

Asus ZenFone 2 Laser - výřez pro odloupnutí krytu

Schizofrenní ovládání

Samotné zpracování je spíše průměrné – všechny hrany krásně lícují, ale telefon při menším tlaku drobně vrže a ozývají se podivné zvuky. Co nám ale v provedení smartphonu poměrně vadilo, bylo rozmístění ovládacích prvků. Zatímco dvoutlačítko pro ovládání hlasitosti je umístěno na zádech, zamykací tlačítko je na vrchní straně. To je samo o sobě těžké stisknout, pokud telefon držíte v jedné ruce. Navíc přebíhání prstu ze zad nahoru je jednoduše nepříjemné. Zde se ale jedná o společnou vlastnost asi všech modelů řady ZenFone 2.

Asus ZenFone 2 Laser - ovládání hlasitosti

Rozměry nepotěší

Asus ZenFone 2 Laser nabízí úhlopříčku 5″, což je dnešní standard. Rozměry smartphonu jsou ale téměř totožné jako u smartphonu LG G3, který nabídne o půl palce větší displej. Je to způsobeno širokými rámečky kolem displeje, senzorovými tlačítky pod displejem (jejich využití ale naopak chválíme, protože tlačítka neubírají prostor displeje) a dalším volným místem pod displejem, kam Asus prostě „musí“ umístit své okrouhlé broušení. Celkové rozměry 143,7 x 71,5 x 10,5 mm tedy nejsou žádné terno.

Asus ZenFone 2 Laser - tlustý rámeček pod displejem

Do ruky padne dobře

Asus ZenFone 2 Laser má na zádech povrchovou úpravu soft-touch, která zaručí příjemné a pohodlné držení a žádné vyklouzávání. Navíc také brání usazování otisků prstů. Hmotnost 140 g je pak celkem příjemná.

Jelikož je ale smartphone poněkud rozměrnější, na ovládání jednou rukou bez kompromisů zapomeňte. Bez naklonění smartphonu nebo použití druhé ruky se zkrátka neobejde ani člověk s větší dlaní.

Asus ZenFone 2 Laser - pohled zepředu

Displej je tak akorát

Jak jsme již zmínili, 5″ je dnešní standard. Rozlišení bychom možná čekali FullHD, protože i některé levnější smartphony ho již mohou nabídnout. Bohužel u smartphonu Asus ZenFone 2 Laser (tedy té naší ZE500KL) se budete muset spokojit s rozlišením 720 x 1280 pixelů. Výsledná jemnost displeje se tak dostává na 294 ppi, což je sice ještě dobré, ale jednotlivé pixely již jsou okem pozorovatelné.

Asus ZenFone 2 Laser - displej

Ničím nevybočující zobrazovací panel

Asus ZenFone 2 Laser dostal do vínku displej se zobrazovací technologií IPS. Ta zaručuje dobré pozorovací úhly a příjemné podání barev. Horší už to je s pohledem na displej na přímém slunečním světle. V posledních dnech nebylo příliš možností sluníčko zastihnout v akci, my jsme si na něj ale počkali a včas tuto možnost vyzkoušeli. A výsledek? Na přímém slunci je zobrazení průměrné. Nejde sice o žádnou extrémní čitelnost, ale nečitelný použitý displej není.

Asus ZenFone 2 Laser - displej na slunci, nejvyšší jas

Jako ochrana displeje pak poslouží krycí sklo Corning Gorilla Glass 4, díky kterému na displeji neuděláte žádný škrábanec. Ani Gorilla Glass však není nezničitelné či blbuvzdorné.

Hardware rozhodně neoslní, spíš hůř

Smartphone Asus ZenFone 2 Laser (ZE500KL) nelze zařadit jinam než mezi low-endové smartphony. Jednoduché hry si na něm sice možná zahrajete, nečekejte ale od procesoru Qualcomm Snapdragon 410 žádné zázraky. V herním výkonu mu pak nepomůže ani grafický čip Adreno 306, ani 2 GB RAM.

Asus ZenFone 2 Laser - dolní strana

Pokud jde o další hardware v podobě senzorů, najdeme zde klasickou výbavu v podobě akcelerometru, proximity senzoru, kompasu či A-GPS a GLONASS. Samotná GPS polohu zaměří poměrně rychle, má ale sklony poskakovat po okolí. Obzvlášť v městské zástavbě jsem při řízení v cizím městě třikrát odbočil špatně, protože GPS odskákala kdoví kam a já byl v tu chvíli ztracen. Ve výbavě pak nechybí podpora LTE na všech místních frekvencích. Čtečku otisků prstu byste ale hledali marně.

Asus ZenFone 2 Laser (ZE500KL) – specifikace

  • Displej: 5'' LCD, 1280x720 px
  • Procesor: Qualcomm Snapdragon 410
  • RAM: 2 GB
  • Fotoaparát: 13 MP
  • Baterie: 8/16 GB
  • Cena: od 2 177 Kč
Asus zenfone 2 laser - katalog

 

Baterie překvapí

Díky slabšímu hardwaru a menšímu rozlišení se i kapacita baterie zdá dostačující. Námi testovaný model Asus ZenFone 2 Laser (ZE500KL) nabídne pro vaši každodenní práci kapacitu 2070 mAh, což se nejeví jako vysoká hodnota. Zdání ale klame.

Asus ZenFone 2 Laser - režimy pro úsporu baterie 2

 

Během našeho používání, kdy jsou mobilní data neustále zapnutá, Bluetooth spárované s hodinkami a Wi-Fi se co chvíli připojuje ke známým sítím, jsme neměli větší problém dosáhnout dvoudenní výdrže. Dokonce jsme ani nemuseli ubírat jas displeje, ten byl stále na automatiku. Vše pak navíc podpoří úsporné nastavení.

Android 5.0 a aktualizace v (ne)dohlednu

Jelikož je Asus ZenFone 2 Laser poměrně novým přírůstkem do Zenového portfolia Asusu, čekali bychom přítomnost alespoň Androidu 5.1 nebo 5.1.1. Bohužel model nabízí pouze Android ve verzi 5.0.2 a o aktualizaci se toho po internetu moc nešušká. Jiný z modelů Asus ZenFone 2 Laser by sice měl dostat aktualizaci na Android 5.1, o tomto hardwarově slabším ale zmínka nikde není k nalezení. Možná se ale Asus odhodlá a aktualizaci časem dodá také i pro tento model.

 

Prostředí ZenUI

Grafická nadstavba smartphonů Asus byla dříve známá tím, že se poměrně hodně podobala čistému Androidu. Těm dobám však už odzvonilo a i slabší Asus ZenFone 2 Laser je zatěžkán velkou grafickou proměnou. Prostředí ZenUI mění nejen vzhled prostředí, ale částečně i ovládání samotného systému. Například rychlé nastavení v roletce zde nabízí i zrychlený přístup k některým aplikacím. Že o to nestojíte? Tak to pak máte smůlu, protože dokud nenastavíte nutný počet aplikací či zkratek nastavení, systém (respektive nadstavba) vás nenechá nic uložit.

ZenUI ve zkratce

  • kompletní grafická proměna
  • nastavitelná průhlednost notifikační lišty
  • vše je situováno do bílé barvy s pastelovými ikonami
  • hromada nastavitelných parametrů (nejen) launcheru
  • velké množství funkcí navíc
  • v našich očích bylo aplikací a funkcí navíc až moc

Na plynulost zapomeňte

Spojení low-endového hardwaru a náročné grafické nadstavby je propastné peklo. Optimalizace systému se příliš nepovedla.  Aplikace i systém se sekají a zadrbávají i na dlouhé desítky vteřin. Nejhorší to bylo při přepínání mezi aplikacemi na pozadí.

Odladění systému zamrzí, dosud si totiž smartphone nevedl tak špatně. Pokud se smartphone dočká nějaké další aktualizace, vývojáři by měli na odladěnosti zapracovat lépe. Věříme, že mnohým laikům a nenáročným uživatelům by optimalizace systému mohla dělat často starosti.

EDIT: Nová aktualizace problémy se zasekáváním odstranila, tento zápor tedy po aktualizaci telefonu odpadá. Objevovala se jen drobná neplynulost.

Zvuk? Průměrný, za to hlasitý

Asus ZenFone 2 Laser vám k poslechu nenabídne žádný super výkonný reproduktor, upravený ovladač nebo speciální zvukový čip. Nabídne vám ale solidní hlasitost, která vás upozorní na hovor i v rušném městě. Zvukový výstup je ale poměrně ostrý, zvuková hloubka jako by neexistovala.

Sluchátka v balení nejsou přibalena, takže jsme se při testu museli spolehnout na vlastní. Výstup skrze 3,5mm jack však není vůbec špatný a mohl by soupeřit s kdejakým smartphonem o level vyšším. Svůj podíl na tom má aplikace ekvalizéru. V ní totiž můžete nastavit zvuk, který lahodí vašemu uchu.


Fotoaparát

Mohlo by se zdát, že když Asus ZenFone 2 Laser nabízí fotoaparát s rozlišením 13 Mpx a laserovým ostřením (proto také Laser v názvu), budou jeho fotografie také Zenové. Ostření je opravdu rychlé, což odpovídá použití laseru. Výhodou pak může být manuální režim pro vlastní nastavení nejrůznějších atributů.

Fotky za denního světla jsou spíše průměrné, fotky v noci a za horšího světla pak doslova špatné (noční fotka níže nevypadá tolik zle, protože byla vyfocena ze stativu se závěrkou na 2 vteřiny). Pokud se ale podívám na zeď svého Facebooku, vidím, že spousta z mých „přátel“ uploaduje fotky ještě horší a chlubí se jimi. Předpokládám tedy, že nenáročný uživatel se s kvalitou tak nějak spokojí.

Krátce po otestování telefonu dostal přístroj Asus ZenFone 2 Laser aktualizaci, která vylepšila mimo jiné i kvalitu fotoaparátu. Provedli jsme tedy opětovné otestování, které výsledný verdikt mění. Fotografie za denního světla jsou na danou cenovou kategorii dobré a umí občas i mile překvapit. Jejich kvalita jde prudce dolů s ubývajícím světlem, což je ale v dané cenové kategorii standard.

Fotografie a videa ke stažení zde.

Dobré světelné podmínky

Horší světelné podmínky

Přední kamera

Asus ZenFone 2 Laser - přední kamera

Video

Asus ZenFone 2 Laser (ZE500KL) – 720p, 30 fps

Asus ZenFone 2 Laser (ZE500KL) - 720p, 30 fps

Závěr – Asus ZenFone 2 Laser (ZE500KL)

Asus ZenFone 2 Laser se již nějaký čas prodává i na českém trhu. Námi testovaná verze začíná na ceně 5 269 Kč, což je úměrné třídě, do které smartphone patří. Nicméně, měli jsme v rukách i levnější smartphone, který nabídl vyšší výkon nebo alespoň plynulost.

Pokud se na smartphone Asus ZenFone 2 Laser podíváme okem laického uživatele, s většinou by byl nejspíše spokojený. Zadrhávání systému by sice jistě vadilo každému, méně nároční uživatelé by si na to ale určitě zvykli nebo by to přešli jako daň za levný smartphone. Konec konců tak tomu doopravdy je.

Závěrečný verdikt: Asus ZenFone 2 Laser (ZE500KL) je smartphone pro ty nejméně náročné uživatele. Za daný obnos dostanete sympatický smartphone, který splní základní požadavky a neurazí.

 

Klady

+ Odnímatelný zadní kryt
+ Poměrně pěkný design
+ Hlasitost
+ Výdrž baterie
+ Dual SIM
+ Podpora českých LTE frekvencí

Zápory

– Občas neplynulý chod systému
– Tlusté rámečky kolem displeje
– Nepřesná GPS

Za zapůjčení smartphonu děkujeme společnosti Asus.

Daniel Macho
O Autorovi - Daniel Macho

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (31)