Menu

Miniaturní PC Asus Chromebit přichází do ČR. Má šanci uspět?

asus_chromebit_4x3_0
Miniaturní PC Asus Chromebit přichází do ČR. Má šanci uspět?
Ohodnoťte článek

Společnosti Google a Asus spojily síly a společně vyvinuly miniaturní počítač Asus Chromebit. Ten, jak již název napovídá, běží na operačním systému od Google – Chrome OS a mezi jeho hlavní přednosti by vedle miniaturních rozměrů měl patřit také svižný chod, snadné ovládání a v neposlední řadě také nízká cena. Zajímavým detailem je pak otočný HDMI konketor, díky kterému by neměl být problém zařízení zapojit prakticky do jakéhokoli HDMI portu.

Asus chromebit

Co se týče ceny, ta zůstala příznivá i po příchodu na český trh. Zde se bude Asus Chromebit prodávat v černé a oranžové barevné variantě, a to za 2 999 Kč s DPH. Cena je to nadále poměrně příznivá, avšak o přibližně 800 Kč vyšší, než s jakou tento miniaturní počítač vyrazil do prodeje v USA.

Konkurence je velká

Co by však prodeje počítače Asus Chromebit mohlo zkomplikovat jsou zařízení od samotného Intelu, případně Lenova. První generace Intel Compute Stick (již byl představen její nástupce, cena je však zatím neznámá) se u nás prodává v základní s operačním systémem Linux již od 2 500 Kč a základní verzi s Windows 8.1 získáte, stejně jako Asus Chromebit, za 2 999 Kč. Za stejnou cenu pak pořídíte také Lenovo IdeaCentre Stick 300, rovněž s plnohodnotnými Windows.

Na první pohled se možná jedná o nevyrovnaný souboj, na druhou stranu musíme vzít do úvahy hardware konkurence, který je pro provoz plnohodnotných Windows relativně slabý (obzvláště základní verze Intel Compute Stick s 1 GB RAM). ChromeOS je oproti tomu na hardware nenáročný, jak dokázal například v naší recenzi Acer Chromebook 13.

Další výhodou počítače s ChromeOS je pak prakticky bezúdržbový provoz, kdy se o aktualizace systému i zabezpečení stará sám Google. Operační systém ChromeOS je tak vhodný jednak pro méně zkušené uživatele, ale také si najde využití například jako sdílený přístupový bod k internetu. Uživatelům, citlivým na hluk chlazení, tento miniaturní počítač zase udělá radost absencí aktivního chlazení a tím pádem i naprosto tichým provozem.

Chromebit_2D-with-cap

Do cesty se postaví také Android

V neposlední řadě se bude Asus Chromebit stavět také proti multimediálním centrům založeným povětšinou na Androidu. Oproti nim nabídne systém, který je dobře ovladatelný pomocí klávesnice a myši, ale pro změnu postrádá podporu běžného „televizního“ ovladače. Dalším faktorem, který může misku vah převážit na stranu center s Androidem jsou multimediální rozhraní jako například Kodi či XBMC, která jsou pro nasazení v na televizi přímo určena. Díky podpoře Hudby a Filmů Play spolu s do ČR nově příchozím Netflixem se však také pomocí zařízení Asus Chromebit dá i z běžné televize vytvořit celkem schopná chytrá televize.

  • Rozměry: 123 × 31 × 17 mm
  • Hmotnost: 75 g
  • Konektivita: Wi-Fi, USB, HDMI
  • Baterie: není
  • Zvýšená ochrana: není
  • Ostatní: ChromeOS

Kompletní specifikace miniaturního počítače Asus Chromebit naleznete v našem katalogu zařízení.

Co na Asus Chromebit a jeho českou cenu říkáte? Nalezne si své místo na trhu?

 

Zdroj: TZ

Komentáře

TWT

TWT

z aplikace
29.1.2016 19:30

Uvazoval jsem, ze na nej pockam, ke plazme by se mi hodil nejaky dongle, ale nakonec rozhodla cena. Za Xtracast od Evolvea jsen dal neco pres sedm stovek. Zenfone pres Play to, umi Miracast a tak vyuzivam Kodi v mobilu. Mam v podstate to same.

rasasak

rasasak

z aplikace
29.1.2016 23:34

má to lan port ?

radeg

radeg

z aplikace
30.1.2016 7:26

Na co LAN, WiFi stačí.

androo

androo

1.2.2016 7:29

Opravte si chybu v clanku – KODI je to iste ako XBMC …je to len novy nazov
…inak kto chce naozaj kvalitny mini PC za par korun, tak Raspberry …alebo pockat na Pine A64 …to bude uz zasa ina liga

RSS (komentáře k článku)