ARM představilo novou architekturu Cortex-A17 pro střední třídu s podporou 4k videa

ARM

Britská společnost ARM neusíná na vavřínech a snaží se neustále přicházet s inovativními řešeními v podobě nových architektur. Tentokrát se zaměřila na střední třídu v mobilní sféře a představila architekturu Cortex-A17, která má nahradit dosavadní Cortex-A9, jenž jsme nacházeli ve většině telefonů loňského roku.

ARM ARM představilo novou architekturu Cortex-A17 pro střední třídu s podporou 4k videa

Nový čipset má být až o 60 % výkonnější než Cortex-A9 a zároveň šetrnější k bateriím telefonů o 20 %. Grafický výkon zajistí grafický čip Mali-T720, který zvládne pracovat i s 4k videy. Při porovnání s Cortex-A15, který se nachází v nejvýkonnějších procesorech minulého roku,  (Exynos 5 Octa od Samsungu), by měla být nová architektura o 20 % výkonnější a to by znamenalo, že v roce 2015, kdy se má tato architektura začít využívat, budou současné výběhové vlajkové lodě o něco málo slabší než v roce 2015 střední třída telefonů.

Cortex A17 Složení architektury Cortex-A17

Nová architektura zároveň podporuje technologii big.LITTLE, která zajišťuje osmijádrovým procesorům možnost aktivace buďto čtyř slabších jader na jiné architektuře nebo naopak aktivaci silnější poloviny procesoru s architekturou Cortex-A17. Využití Cortex-A17 také znamená, že jádra budou taktována na minimální frekvenci 2 GHz. Podle viceprezidenta ARM bude střední třída telefonů příští rok pro firmu velmi důležitá, a tak je pro ně Cortex-A17 klíčový. Zároveň se pochlubil s pokořením milníku dodání více než 50 miliard čipů ARM.

Zdroj: ARM, phone Arena

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (9)