Bude zima, bude mráz? Polská aplikace Weather ICM zná předpověď

pocasi

Vyzkoušeli jste už několik meteorologických aplikací, ale žádná vám nepřišla dostatečně přesná? Pak je možná na čase zamířit někam úplně jinak – třeba k našim severním sousedům. Představíme vám program Weather ICM z hlavy polského studenta informatiky Jana Pogockého.

Obsah článku

Co aplikace Weather ICM slibuje?

Titulek v Obchodě Play celkem sebevědomě tvrdí, že jde o nejlepší předpověď počasí pro Evropu. Co je poměrně zásadní: na rozdíl od drtivé většiny konkurentů čerpá Weather ICM data o počasí z polské služby meteo.pl. Je tedy možné, že v některých oblastech budou předpovědi přesnější než z jiných zdrojů.

Seznam vlastností a funkcí je poměrně dlouhý, takže vybíráme ty nejzásadnější body:

  • předpověď počasí pro aktuální místo (pomocí GPS)
  • zobrazení prognózy pro jiné místo vybrané ze seznamu měst
  • možnost procházení téměř 20 typů meteorologických map pro Evropu a severní Afriku
  • osm typů widgetů na domovskou obrazovku s vybraným městem
  • vždy aktuální prognóza počasí v oznamovací liště
  • upozornění na nebezpečné meteorologické jevy
  • informace o východu a západu slunce, východu a západu měsíce a měsíční fázi
  • široké možnosti konfigurace

Jak program funguje v praxi?

Po prvním spuštění Weather ICM požádá o přístup k poloze. To je vcelku logický požadavek, neboť aplikace primárně zobrazuje meteorologickou situaci v místě, kde se právě nacházíte.

Pak se již ocitnete na úvodní obrazovce, kde je na prvním místě aktuální teplota vzduchu, grafický a stručný slovní popis stavu. Aplikace podporuje jen dva jazyky: angličtinu a polštinu, přičemž na telefonech v češtině běží komunikuje anglicky. V případě zájmu lze na polštinu přepnout v nastavení.

Weather ICM zastává filozofii „jedné dlouhé obrazovky“, takže se vše podstatné dozvíte vertikálním posouváním. V případě zájmu se další podrobnosti zobrazí po klepnutí na příslušnou položku.

Na hlavní obrazovce je podrobně rozepsána stávající situace, tedy konkrétně pocitová teplota, srážky, relativní vlhkost vzduchu, tlak vzduch, rychlost větru, viditelnost, mlha a oblačnost. Pod tímto výčtem následuje základní předpověď na další dva dny (pro ráno, přes den, večer a noc). Klepnutím se dostanete k dalším podrobnostem.

Následuje slovní popis situace, kde se například dozvíte, že jsou očekávány sněhové přeháňky a bude lepší vzít si deštník. K dispozici je i podrobný popis synoptické situace, který je však pouze v polštině.

Předpověď jen krátkodobá

Jako další jsou připraveny grafy (teploty, srážek, vlhkosti, tlaku, rychlosti větru, viditelnosti, mlhy a oblačnosti) na další dva dny a nespočet často dokonce animovaných meteorologických map, ze kterých můžete sami usoudit, jak se bude vyvíjet počasí v dalších hodinách a dnech.

Stránku s informacemi uzavírá hodinová předpověď s prognózou na následující dva dny, přičemž ke každé hodině jsou opět k dispozici veškeré detailní údaje. Je zjevné, že Weather ICM, podobně jako Aladin, „nehádá“, jak bude za dva týdny, ale orientuje se na co nejpřesnější krátkodobou prognózu.

Zkusili jsme také přes postranní nabídku přidal další místa, nicméně to je možné jen pro města, jež jsou na seznamu. Přidání jakékoli jiné lokality bohužel skončilo chybou. V nastavení můžete definovat výchozí místo, jednotky (teploty, rychlosti větru, tlaku vzduchu, vzdálenosti), zapnout zobrazování informace o počasí v notifikacích či aktivovat výstrahy.

Resumé

Aplikace Weather ICM je výsostně jednoduchá, sází na osvědčený koncept, kdy pro získání informací stačí jen posouvat obsah obrazovky. Hodnocení přesnosti předpovědi necháme na každém, neboť co funguje v Ostravě, to nemusí tak dobře vyhovovat třeba v Olomouci.

Poměrně fatální problém jsme měli s přidáváním dalších sledovaných míst. Jakmile nebylo dané město na seznamu, skončil pokus o jeho přidání chybou. Paradoxně Ostravu našla aplikace pomocí GPS bez potíží, pokus o ruční zadání však nebyl korunován úspěchem.

Silnou stránkou jsou skutečně detailní krátkodobé předpovědi, animované meteorologické mapy a podrobné grafy. Zajímavé také může být využití u nás nepříliš známého polského zdroje dat, který může v některých oblastech poskytovat přesnější výsledky.

Meteo ICM — weather forecast
Meteo ICM — weather forecast

Jakou aplikaci používáte k předpovědi počasí?

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)