Aplikace Velociraptor: Jak přidat do Google Map chytrý tachometr?

velociraptor_tachometr_ico

Google má ve svém portfoliu dvě navigační aplikace: Waze, kterou koupil v červnu roku 2013, a svou vlastní, která je součástí Map Google. Vývojáři Waze nedávno přidali užitečné vylepšení: tachometr, který řidiče upozorní při překročení rychlosti (viz aktualita Navigace Waze nás nově upozorní na překročení rychlosti). Mapy Google alespoň prozatím ničím podobným nedisponují. Pokud po chytrém ukazateli rychlosti toužíte, můžete si ho doinstalovat pomocí aplikace Velociraptor, kterou vám dnes představíme.

Co aplikace Velociraptor slibuje?

Velociraptor přidává do Map Google plovoucí překryvný widget, který zobrazuje aktuální rychlost pohybu a rychlostní limit na dané komunikaci. Aplikace se spouští automaticky spolu s Mapami Google a zobrazuje značku s omezením, aktuální rychlost a grafické vyjádření, zda se ještě vejdete do limitu, nebo jestli jste ho překročili. Inspirace u Waze je zjevná na první pohled, byť nutno konstatovat, že původem izraelská navigace má o něco praktičtější a hezčí vizuální zpracování.

Velociraptor upozorní na rychlostní omezení Velociraptor upozorní na rychlostní omezení

Jako klíčové vlastnosti jsou jmenovány:

  • Design ve stylu Material.
  • Plovoucí okno se zobrazí automaticky ve všech aplikacích, které si vyberete.
  • Možnost volby grafického stylu: USA a mezinárodní.
  • Tolerance překročení povolené rychlosti (0 % až 20 %).

Celkem podstatná je informace o zdrojích, odkud aplikace čerpá údaje o povolené rychlosti. Zatímco v případě Waze se na zadávání rychlostních limitů podílí komunita uživatelů a editorů, Velociraptor využívá databází OpenStreetMap a HERE.

V Obchodě Play existuje několik dalších aplikací tohoto typu, takže Velociraptor rozhodně není první. Většina konkurentů však buď stojí peníze, nebo jejich autoři nepublikují informaci o databázi rychlostních limitů.

Jak Velociraptor funguje v praxi?

Aplikaci ve verzi 1.1.2 jsme nainstalovali na redakční telefon Sony Xperia Z3 s oficiálním Androidem 5.1.1 Lollipop. Z hlediska požadovaných oprávnění program nechce povolit nic, co bychom nečekali s ohledem na jeho funkce: přesnou polohu (pomocí GPS a sítě), úplný přístup k síti, zobrazování síťových připojení a vykreslení přes další aplikace.

Po prvním spuštění je nutné projít úvodním nastavením, během kterého povolíte přístup k vykreslování obsahu nad ostatními aplikacemi, vyberete programy, v nichž se okno bude zobrazovat a nastavíte jednotky (km/h), způsob zobrazení rychlostního omezení (International) a toleranci (5 %, 10 %, 15 %, 20 %). Vše se odehrává v rámci jedné obrazovky a na první pohled je patrné, že Velociraptor nekomunikuje česky.

V pravém horním rohu najdete už jen tlačítko pro zobrazení informací o programu a to je z hlediska uživatelského rozhraní vlastně úplně všechno. Tím můžete Velociraptor opustit a v podstatě na něj zapomenout.

Aplikace se objeví v podobě plovoucího překryvného widgetu po spuštění Map Google (případně dalších nastavených programů). Ukazatel můžete tahem prstu přesunout na pozici, na které se bude lépe vyjímat (vždy to ale musí být u okraje obrazovky, aby „nezacláněl“).

Drobným nedostatkem je skutečnost, že se plovoucí informační okno Velociraptoru zobrazuje bez ohledu na to, co v Mapách Google vlastně provádíte – tedy nejen při navigaci, ale i při zadávání adresy, vyhledávání míst a zobrazení mapy, což působí přinejmenším zvláštně.

My jsme aplikaci testovali společně s navigací Waze, která patří mezi podporované programy. Mohli jsme tak porovnávat měření rychlosti a především uváděná rychlostní omezení napříč dvěma aplikacemi. S Velociraptorem jsme jezdili po silnicích v Ostravě a okolí a na rozdíl od amerických kolegů ze serveru Android Police, kteří na dálnicích, silnicích prvních tříd a hlavních tazích byli spokojeni, my budeme mít poměrně hodně výtek.

Například na trase Ostrava – Havířov znal Velociraptor rychlostní omezení jen v některých úsecích, a to ještě hodně zvláštně: například kilometr správně ukazoval, že maximální rychlost je zde stanovena na 90 km/h, další kilometr nejvyšší povolenou rychlost neznal a další kilometr opět ano. Při jízdách po Ostravě to bylo podobné – na ulici 28. října, což je jeden z hlavních tahů, střídavě ukazoval „maximálku“ 50 km/h a v některých místech omezení neznal. Překvapivě o něco lepší byla situace v menších uličkách.

Často se také lišila udávaná a skutečná maximální rychlost – například před vyhlášeným kruhovým objezdem se semafory v Havířově je ve směru od Ostravy postupně omezená rychlost až na 50 km/h, aplikace nám však sveřepě tvrdila, že tu můžeme jet až 90 km/h. Pro zajímavost jsme zkontrolovali rychlosti nastavené v OpenStreetMap a musíme konstatovat, že v těchto podkladech jsou zcela správně. Chyba tedy tkví někde na straně aplikace.

Tyto nedostatky vynikly zejména ve srovnání s rychloměrem v aplikaci Waze, který jsme měli na stejné obrazovce – zatímco Waze zná povolené rychlosti velmi dobře a chybné údaje jsou dnes již spíše výjimkou, Velociraptor se od reality odchyloval často a mnohdy i velice zásadně. To můžete ostatně vidět i na snímcích obrazovky v tomto článku, kde ukazatel Waze je v levém dolním rohu, zatímco plovoucí okno Velociraptoru vidíte po pravé straně.

Podobně jako v případě chytrého tachometru v navigaci Waze, také Velociraptor ukazuje změnu povolené rychlosti až několik sekund poté, co projedete kolem příslušné dopravní značky. To možná souvisí s faktem, že aplikace získává tato data z jiných zdrojů, takže nemusí být zcela v souladu s Mapami Google.

Co se týká zobrazování aktuální rychlosti jízdy, zde nemáme výtek – odpovídá jak tomu, co ukazuje navigace Waze, tak i tabule pro měření rychlosti podél cest. Jako tachometr tedy Velociraptor může posloužit dobře.

Do příštích verzí má autor řadu plánů – nejvyšší prioritou je dle jeho slov zvukové upozornění na překročení povolené rychlosti, což ovšem v souvislosti s nepřesností a absencí dat nebude přinejmenším u nás moc velkým přínosem.

Resumé: jako tachometr dobré, ale…

Velociraptor je nesporně aplikace, která stojí za pozornost. Vyniká ve své jednoduchosti nastavení, vizuálním provedením i samotným fungováním. Asi nejzásadnějším faktorem při rozhodování bude skutečnost, že do Map Google přidává funkci, která v nich sama o sobě chybí.

Pokud hledáte program, který vám bude ukazovat místní rychlostní omezení, pak Velociraptor přinejmenším pro Česko spíše nedoporučujeme – údaje na mnoha místech buď zcela chybí, nebo jsou chybné. Jako tachometr, zobrazující aktuální a přesnou rychlost jízdy ale obstojí velmi dobře.

Aplikaci Velociraptor si dosud stáhlo přes deset tisíc uživatelů a její průměrná známka v Obchodě Play je 4,3. Pro její instalaci a používání budete potřebovat zařízení s Androidem 4.1.1 a novějším. Chytrý tachometr Velociraptor je zdarma, takže není absolutně žádný důvod, proč byste ji neměli stáhnout a vyzkoušet sami.

Jeden ze spokojených uživatelů napsal k pěti uděleným hvězdičkám komentář: „Přidává Mapám Google funkci, která v nich chybí. Líbí se mi provedení plovoucí dopravní značky, zobrazující omezení rychlosti v mapě. Přál bych si, aby se tato funkce objevila v Mapách. Nejnovější aktualizace zvýšily spolehlivost. Porovnal jsem poskytované informace s palubní navigací v mém autě a jen asi v deseti procentech hodnoty neodpovídaly. Je to skvělé především pro situace, kdy si nejste jisti rychlostním omezením v daném místě.“

Velociraptor - Speed Limits &
Velociraptor - Speed Limits &
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)