Aplikace Photoshop Lightroom: pokročilá úprava RAW a JPEG fotografií

aplikace lightroom pokročilá úprava fotografií v mobilu

Lightroom je jedním z editorů spadajících do grafického portfolia americké společnosti Adobe. Podobně jako Photoshop se specializuje na úpravu fotografií. V tomto případě na fotografie zachycené do surového obrazového formátu RAW. Tento formát je nejčastěji využíván digitálními zrcadlovkami, postupem času je však čím dál víc podporován také mobilními zařízeními. Hlavním důvodem pro používání tohoto obrazového formátu je fakt, že fotografie zůstává ve své surové podobě. Její kvalita je tak mnohem vyšší než v případě užití komprimovaného formátu JPEG, stejně tak nabízí mnohem více možností úprav v rámci postprodukce. Označení RAW se používá pouze v obecné rovině. Každá firma může pro označení tohoto nekomprimovaného formátu použít jinou příponu. Například v případě fotoaparátů Canon se jedná o příponu .CR2, u Nikonu pak .NEF. Stejně jako pro většinu softwaru z portfolia Adobe, existuje i v případě editoru Photoshop Lightroom mobilní aplikace, která slouží pro pokročilou úpravu JPEG a RAW formátu v mobilu.

Proč využít služeb aplikace Photoshop Lightroom?

Nejvíce diskutovanou otázkou týkající se aplikace Photoshop Lightroom, je, zda má vůbec smysl formát RAW na mobilním zařízení otevírat. Odpověď je nasnadě – má. Nejčastějším argumentem proti, je velikost displeje. Ta se ani v případě použití tabletu nedá srovnávat s notebookem, v ideálním případě externím grafickým monitorem, který zobrazí i ty největší detaily a tím využije potenciál RAW naplno. Tento argument je sice pravdivý, nedá se však pokládat za rozhodující. Jako ve všech ostatních případech záleží na potřebách jednotlivých uživatelů. V případě profesionálů, kteří tvoří fotografie určené na velké plochy, je skutečně použití tabletu, nebo mobilního telefonu pro postprodukci nesmyslné.

Lightroom Photo & Video Editor
Lightroom Photo & Video Editor

Přesto se však nedá říct, že by aplikace nenašla ve větších projektech uplatnění. Její přednost totiž nespočívá jen v možnosti okamžité úpravy, bez nutnosti počítače. Tvůrci fotografií a nejrůznějších ilustrací často pracují na cestách, mnohdy obtěžkáni nejrůznější masivní fotografickou technikou. V takovém případě se může hodit každý ušetřený kilogram zátěže. Právě takové ušetření může přinést použití tabletu namísto notebooku. V rámci cest si pak fotograf může ušetřit následující postprodukci minimálně promazáním fotografií, u kterých je už na 7“ displeji patrná neostrost, šum a další vady obrazu. Stejně tak může tablet posloužit jako náhledové zařízení přímo během focení. Přeci jen je na tabletu s full HD rozlišením vidět víc detailů, než na 3,2“ displeji zrcadlovky. Aplikace Photoshop Lightroom pak může sloužit právě jako prostředek pro takové náhledy.

moody green effect Lightroom mobile tutorial

moody green effect Lightroom mobile tutorial

Aplikace Lightroom upraví JPEG i RAW

Využití lze však nalézt i v již zmíněné možnosti postprodukci přímo v mobilním zařízení. Řada uživatelů tvoří fotografie a ilustrace určené speciálně pro sociální sítě, jako je například Instagram, kde není třeba tolik dbát na kvalitu fotografie. V případě nejrůznějších blogů a reportáží pak hraje zásadní roli právě rychlost, se kterou je fotograf schopen dané fotografie pro příspěvky připravit. To je přesně moment, který je jako stvořený pro užití aplikace Photoshop Lightroom. Nejen, že je zde využito mobility dotykových zařízení, ale také možnosti zrychlených úprav právě díky aplikaci. Zde může být namítnuto, že pro účely Instagramu, nebo Facebooku bohatě stačí užití komprimovaného JPEG formátu. Protože bude příspěvek následně stejně komprimován přímo sociální sítí. Je třeba však brát v potaz rozšířené možnosti úprav při práci s RAW formátem, jako je například korekce expozice, nebo vyvážení bílé, což jsou aspekty, jejichž nedostatky jsou patrné i v Instagramovém formátu fotografií.

Aplikace Photoshop Lightroom: presety zdarma

Velice užitečnou funkcí desktopové verze Adobe Photoshop Lightroom jsou takzvané presety neboli přednastavení, která lze použít pro hromadné úpravy fotografií. Pokud například pracujeme na sérii fotografií, na kterých má být všude v rozích zobrazena vinětace, stačí nastavit preset a ten následně aplikovat na všechny fotografie série. Takové přednastavení lze použít v podstatě u všech úprav, jeho použití tak šetří značné množství času, který by zabrala manuální úprava jednotlivých fotografií. O použití presetů není ochuzena ani aplikace Photohop Lightroom. Mimo to, že si můžete nastavit vlastní presety, je na internetu dostupná řada již hotových řešení, které jsou pro Photoshop Lightroom dostupná ke stažení zdarma. Ta pak stačí do aplikace jednoduše importovat a aplikovat na zvolené snímky.

Úprava fotografií v aplikaci Photoshop Lightroom

Pro použití aplikace na úpravu RAW fotografií, je třeba platit měsíční paušál, ten se aktuálně pohybuje kolem 130 Kč/měsíc. Pokročilou možnost úpravy fotografií však můžete využít i pro JPEG formát, v tomto případě postačí free verze Lightroomu. Rozdíl je pak samozřejmě stále v kvalitě, přesto, že máte s JPEG formátem možnost využít stejných nástrojů jako pro RAW, tak jsou výsledky stále někde jinde. Aplikace Photoshop Lightroom však může posloužit i v tomto směru, pokud používáte JPEG, dostanete v rámci úpravy lepší nástroje, než nabízí jiné editory. Patří sem například korekce expozice, vyvážení barev, nebo redukce optických vad.

Kromě zmíněného můžete k fotografiím přidávat filtry, využít automatické korekce snímku, přidávat jas a kontrast, stejně jako vyvážit stíny a přepaly. Přidat lze také texturu a vinětaci. Účinným nástrojem je pak doostřování a redukce šumu. V placené verzi je pak navíc možnost nástrojů pro výběr a korekce perspektivy čili srovnání předmětů kompozice s horizontem.

Používáte RAW fotografie v mobilu?

 

Barbora Koďousková
O Autorovi - Barbora Koďousková

Už jako malá propadla kouzlu počítačů a probouzejících se technologií. Své nejnovější poznatky vždy nadšeně sdílela se svým okolím. Přes svůj první, tlačítkový telefon Ericsson… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (10)