Android osobnost: Rozhovor s Filipem Hráčkem z českého Googlu

No Image-06

filip hracek full

Filip Hráček

Filip má v českém Googlu na starosti spolupráci s vývojáři. Snaží se spojit českou IT komunitu s googlími technologiemi. A naopak. Stará se o to, aby Češi mohli jednoduše stavět na platformách jako je AppEngine, Chrome, Android, atd..

Filip má hodně zkušeností s online marketingem a byznysem – za Google 2,5 roku konzultoval AdWords a Analytics u Top 20 českých firem.

Filip si s sebou nese i zkušenosti s vývojem webových aplikací, od PHP přes Ruby on Rails až po AppEngine/Python.

Odkdy používáš Android a co tě k němu přivedlo?

U mě je to jednoduché: dostal jsem od Googlu T-Mobile G1 na vánoce 2008. To byly poměrně skromné začátky: mně se Android líbil z funkčního hlediska, ale jak si možná pamatujete, vedle iPhonu ten přístroj nevypadal zrovna moc sexy. Tehdy zdaleka nebylo jasné, jestli ta nastoupená cesta otevřeného systému vybudovaného od základů někam povede. Dneska už jsme jinde.

Jaké Android zařízení (a jakou verzi Androidu) používáš dnes a co jsi používal v minulosti?

Dnes používám Nexus S (Android 2.3.2) a jsem náramně spokojený. V minulosti to byl zmiňovaný T-Mobile G1 (Android 1.6) a Nexus One (Android 2.1).

Bez kterých aplikací si svůj Android nedokážeš představit? (Které aplikace nejraději/nejčastěji používáš?)

Aktuálně bych chtěl hlavně zmínit Google Authenticator, což je generátor kódů pro dvoustupňové přihlášení do Google Apps a do Gmailu. Ne, že by mě tak bavilo opisovat čísla, ale tohle je fakt důležitý. Kradení identity a hacking se děje mnohem častěji, než si spousta lidí uvědomuje, a týká se všech. Takový to “co by si na mě vzali” a “vždyť bych jim nestál za námahu” je úplná blbost. Hacking se dnes stejně nedělá po jednom, budete jeden řádek v databázi. Mnohdy stačí mít jedno heslo pro více služeb (kdo z nás nemá nebo aspoň někdy neměl?). V nějaké obskurní službě, kde jste si kdysi jen tak z plezíru založili účet, se objeví bezpečnostní chyba, hacker si vezme, co potřebuje, a pokusí se dostat se stejným heslem na váš Google účet. Pokud máte dvoustupňové přihlášení, narazí, protože nemá přístup k vašemu generátoru kódů.

Uf, to jsem se rozvášnil. Takže zbytek rychle:

  • Pubtran od Františka Hejla (@fhucho) mi zjednodušuje cestování MHD i po republice.
  • Líbí se mi Evernote. A koupil jsem si Remember The Milk, i když poslední dobou už to tak často nepoužívám (nejen na Androidu).
  • Tweetdeck pro Android je pravděpodobně nejlepší mobilní aplikace pro Twitter, kterou jsem kdy viděl.
  • Místo klasického Home používám LauncherPro a Appicker. Ta druhá aplikace je opět od místního vývojáře, Martina Adámka.
  • Jako klávesnici používám (placený) Smart Keyboard.
  • Pro hudbu teď zkouším WinAmp a zatím jsem moc spokojený. Bonus: nostalgie! Ta ikona je už tak deset let stejná!
  • Samozřejmě si neumím představit Android bez Gmailu, Kalendáře a Map. To je hlavní důvod, proč je pro mě teď mobil tak užitečný. Ale jestli můžu radit: vypněte si notifikace na mail, jinak se zcvoknete!

Proč bys uživateli, rozhodujícímu se nad koupí nového telefonu, doporučil právě systém Android?

Záleželo by samozřejmě, co by takový člověk od telefonu chtěl a na co je zvyklý. Třeba člověk přicházející z Windows Mobile nebo z BlackBerry je zvyklý na velký počet business aplikací. Tím bych je neohromil. Lidi s iPhonem zase považují za samozřejmost krásný vzhled a spoustu cool aplikací typu Lightsaber. (Tím mimochodem nechci říct, že BlackBerry aplikace nemůže vypadat nádherně nebo že pro iPhone nejsou business aplikace.) Pro mě je Android taková zlatá střední cesta, která mi je navíc sympatická otevřeností (nejen vůči vývojářům) – z čehož vyplývá, že stojí na živějším ekosystému. A z toho zase vyplývá, že se člověk má hodně na co těšit. Plus: už dnes je vidět, že to má velké ekonomické výhody – vlastnit Android je levnější, než vlastnit srovnatelný přístroj s jiným systémem.

Přesvědčovat někoho o Androidu, do toho se ale nepouštím. Alespoň tedy dokud si nejsem jistý, že pro toho dotyčného je to pravé ořechové. Někdo je maximálně spokojený s iPhonem nebo BlackBerry nebo třeba s Nokií 3210 – a bylo by arogantní snažit se je přesvědčovat o tom, že vlastně spokojení nejsou. :)

Jak budou podle tebe vypadat telefony s Androidem za 3, 5 a 10 let?

Myslím, že velká síla Androidu je v cloudu. Nedávno jsem měnil telefon – stačilo vypnout starý a zapnout nový: všechny aplikace a většina nastavení se během půl hodiny zduplikovala jen na základě toho, že jsem se přihlásil pod stejným účtem.

Ještě do nedávna všichni mluvili o konvergenci v elektronice: že budeme mít jedno zařízení na všechno. Představa byla, že to bude jednodušší. V praxi to, jak už dnes víme, funguje jinak. Dnešní uber-geek má notebook, NAS, USB disk, mobil, tablet, digitální televizi, a podle zájmů dalších pět až deset gadgetů. Proč? Protože “ohýbat” nějaké zařízení k tomu, aby bylo vším, je ve finále nepohodlné. Žádný mobil nikdy nebude tak dobrým notebookem, aby nahradit notebooky.

S cloudem si dokážu představit budoucnost, kdy budu mít všechny tyhle hračky synchronizované. A když budu chtít sledovat YouTube video, půjdu k televizi nebo vytáhnu z pod postele tablet. Pak mě napadne o tom videu publikovat článek, tak plynule přejdu k počítači a bez nějakého “posílání emailů sám sobě” začnu psát. A před publikací si ten draft přečtu cestou do obchodu a zpět, na svém mobilu.

Takže si myslím, že Android zařízení budou čím dál rozmanitější. Mobily budou možná víc vypadat jako mobily. Třeba se znovu vyskytnou malé mp3 přehrávače, které ale budou taky synchronizované s cloudem – a budete si tak moct nastavit playlist na počítači nebo tabletu, a pak si ho přehrát cestou do práce. Atd.

Máš nějakou veselou příhodu s tímto systémem? (nebo třeba akční story o tom, jak ti Android zachránil život :))

Sílu Androidu (a smartphonů vůbec) jsem si uvědomil ve chvíli, kdy jsem v Paříži kolemjdoucímu Francouzovi radil, jak se dostat do jakési ulice, ve které jsem samozřejmě nikdy v životě nebyl. Byla po ruce wifina a tím pádem i Mapy.

Párkrát mi hodně pomohl Flash v prohlížeči. Naposledy jsem si potřeboval “z terénu” zavolat do holičství, které samozřejmě mělo jenom flashový web.

Android mě ale život ještě nikdy nezachránil, právě naopak! Několikrát jsem, zabraný do čtení, málem vrazil do sloupu. :)

Jakému uživateli bys systém Android nikdy nedoporučil a naopak?

(To už jsem tak trochu odpověděl ve čtvrté otázce.)

Je něco, co ti na tomto systému chybí, a rád bys u něj viděl do budoucna?

Možnost prodávat aplikace v Android Marketu pro místní vývojáře.

Při jakých každodenních činnostech tento systém používáš?

Strašně se mi líbí postřeh Richarda Mihaloviče ze slovenského GTUGu: “Lidi se smartphony tráví víc času na záchodě. Lidi s tablety zase chtějí všechno dělat z postele.” :) No a jinak na Android hodně koukám v hromadné dopravě, na zastávkách, a když nemám co číst sám v kavárně.

Umíš si představit Android i v jiných zařízeních, než je telefon, tablet, nebo televize?

Android je primárně systém pro zařízení bez plnohodnotné klávesnice (to je mimochodem hlavní rozdíl od Chrome OS, který je v tomto pravý opak). Takže: co kromě mobilu, tabletu a televize ještě nemá plnohodnotnou klávesnici? Třeba čtečka eknih (viz Nook, který běží na Androidu). Ale i zmíněný mp3 přehrávač, možná sportovní hodinky, zrcadlovka, diktafon? No a samozřejmě, na Androidu běží i tenhle robot, který doufám bude brzy součástí každé domácnosti. :)

Jan Šesták
O Autorovi - Jan Šesták

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (18)