Menu

Android O je za rohem. Co nového má přinést? (souhrn spekulací)

Android O
Android O je za rohem. Co nového má přinést? (souhrn spekulací)
Ohodnoťte článek

Android O už je téměř tady, minulý rok již Google v tuto dobu poodhalil některé novinky, které přijdou do nové verze. Tento rok jsme se toho však zatím nedočkali, i přesto se ale začíná objevovat stále více a více spekulací. Pojďme se podívat na ty nejzajímavější.

Android O má přijít s novými notifikacemi nebo s funkcí obraz v obraze

Nová verze Androidu se několik let poprvé pravidelně ukazovala na konferenci I/O. Minulý rok ale přišel první pohled již v březnu, kdy přišla preview verze Androidu 7 Nougat pro vývojáře. Nyní již máme více jak polovinu měsíce za sebou a nevypadá to, že by Google plánoval opět vydání preview verze. Nicméně server 9to5google alespoň obdržel několik tipů ohledně novinek, které mají v novém Androidu přijít.

Nové notifikace

Notifikace už se změnili v Nougatu a podle všeho se opět změní. Mělo by mít hodně společného s Andromedou, o které toho zatím moc nevíme. Jedna z informací ale je, že Google měl v Andromedě přijít s novým systémem pro notifikace. Později se objevily zprávy o tom, že Andromeda se spojuje s Androidem O, takže teoreticky je možné, že Google přesunul notifikace do nové verze Androidu.

 

Novinkou by měla být synchronizace notifikací napříč různými zařízeními. Notifikace by měly být propojeny rovnou s Google účtem. Navíc by notifikace měly obdržet podporu strojového učení, které už můžeme vidět nyní u Google Play Music. Mohly by se tak zobrazovat například notifikace podle místa, času. Cílem má být to, aby uživatel obdržel informace, které zrovna potřebuje.

Nepřečtené položky přímo na ikonce aplikace

Už přímo titulek hodně vysvětluje. Jedná se o jednu z dalších funkcí, kterou byste dávno u Androidu očekávali. Počet nepřečtených položek u aplikací podporuje již mnoho launcherů a po pravdě nás nenapadá důvod, proč ještě za ty roky funkce nebyla implementována přímo do Androidu. Možnost rovnou vidět, kolik oznámení je u jednotlivých aplikací k dispozici, je rozhodně vítaným prvkem.

Plovoucí vyhledávací okno s podporou asistenta

Zhruba před měsícem se objevila spekulace o novince, která se obecně nazývá „méně kopírování“. Díky ní se mají důležité informace z textu automaticky kopírovat, aby byly ihned k využití v případě vložení někde do dokumentu, nebo třeba zprávy. Nyní k tomu má přijít i tzv. plovoucí vyhledávací okno, které by se mělo zobrazovat právě u označeného textu. Kromě vyhledávání, by v něm mel být integrován také Google Assistant.

Obraz v obrazu

Funkce „Obraz v obrazu“ zažila největší boom před lety, kdy našla využití u televizí. Díky tomu šlo sledovat dva televizní programy zároveň. Tato novinka přišla i minulý rok u Androidu 7 Nougat pro zařízení s Android TV. Logickým krokem je tedy rozšíření pro další zařízení. Prozatím se neví, jestli to bude pouze pro tablety, nebo se dočkají i telefony.

Omezení aktivit v pozadí

Chrome v nové verzi 57 již něco podobného přinesl u záložek v pozadí, kdy nesmí spotřebovávat více, než jedno procento výkonu CPU. To by mělo optimalizovat výdrž baterie. Samozřejmě u jedné aplikace asi rozdíl nebude velký, nicméně pokud by to v Android O platilo pro všechny aplikace, mohlo by se jednat o poměrně značné vylepšení výdrže na jedno nabití.

Co byste vy rádi viděli u Androidu O?

Zdroje: 9to5google.com, androidcentral.com.

Komentáře

Martin Mlčoch

Martin Mlčoch

20.3.2017 18:34

Já bych přivítal lepší systém aktualizací.

tomask.tk

tomask.tk

20.3.2017 18:43

Souhlas.

kulichoid

kulichoid

z aplikace
20.3.2017 19:17

Uvítal bych lepší ovládání aplikací na pozadí. Klidně možnost je vypnout a hibernovat tak, aby se samy nespouštěly. K tomu bych uvítal vlastní nastavení ikon. Tvar, velikost i barvu.

DeX.DC

DeX.DC

20.3.2017 19:36

Android 8.0 za rohem a 98,8% mobilu nema jeste ani Android 7.0 :-D :-D :-D

Jarpet

Jarpet

z aplikace
20.3.2017 19:42

Kulichoid : na tohle už čekám léta, ale jedno je jisté. Google využívá třetích stran pro vylepšování androidu. To co ty si přeješ už dávno existuje…. ale není to od goglu…. :-)
Google je marnej… bohužel.

Douber

Douber

z aplikace
20.3.2017 19:59

Snadnou zálohu dat aplikací bez rootu. Dodnes je to takové polovičaté a to mě na androidu štve úplně nejvíc.

David021

David021

z aplikace
20.3.2017 20:07

Počkat, ten „obraz v obraze“.. To je něco jiného, než multitasking okna, (rozdělení obrazovky na půl) ??

XCrow

XCrow

z aplikace
20.3.2017 21:24

David021:Obraz v obraze bude tipuju reseny podobne jako v mobilnim ytube kdyz prehravas video a tapnes treba na nahled kanalu. Obraz z videa ti sjede do dolniho rohu.

kulichoid

kulichoid

z aplikace
20.3.2017 23:13

Jarpet: Třetí strany mě otravují reklamami, nesmyslně zabírají moc RAM, žerou baterii a mají přístup i tam, kam je pustit nechci. Jinak jsou super. :-)

Hurec

Hurec

z aplikace
20.3.2017 23:50

Jeste neni poradne v obehu nugat , jeste se porad optimalizuje a uz vychazi 8cka , to je fakt lol.

AsciiWolf

AsciiWolf

z aplikace
21.3.2017 0:08

Hurec: Tohle ale není chyba Googlu, ten pro své telefony aktualizace vždy vydával včas.

Dedii

Dedii

z aplikace
21.3.2017 9:03

pribudne určite všetko možné a hlavne asi reklamy

RSS (komentáře k článku)