Android hacking: Ovládání světel přes NFC

ninja_block_large

Jestliže dnes chcete něčím zaujmout kulturu geeků, měli by být součástí piráti, ninjové (nebo ninja piráti) a ideálně i slanina. Že vám to nedává smysl? Berte to zkrátka jako fakt od člověka, který má doma více triček od ThinkGeek, než by bylo zdrávo. Proč to ale zmiňuji: Společnost NinjaBlocks uvedla na trh miniaturní zařízení právě pro všechny geeky, programátory a hackery, inovativně nazvané Ninja Block, díky kterému můžete pro svoji digitální domácnost vytvořit sady automatizovaných pravidel. Chcete dostat textovku kdykoliv, kdy vám spolubydlící otevře lednici? Nebo by se vám raději líbila notifikace na mobilu, jakmile za oknem zamňouká vaše kočka, kterou jste vystrčili ven před pěti minutami? Ninja Blocks taková pravidla zvládnou a nastavení prý netrvá déle než několik minut.

Screen Shot 2013-02-20 at 2.46.04 PM

A právě tento malý kit bezdrátových prvků se rozhodl na svém blogu prezentovat v akci Dan Friedman, “vedoucí hacker” u Ninja Blocks. Za cíl si dal ovládání světel ve svém domě pomocí technologie NFC (Near Field Communication). Co k tomu využil? První byly zapotřebí žárovky, které se sadou aktivních prvků dokážou spolupracovat přes IP protokol. Jako nejvhodnější volbou se ukázaly Philips Hue / LimitlessLED. Tyhle mazlíky u nás nejspíš jen tak neseženete a pokud ano, připravte si téměř pět tisícovek za sadu tří žárovek. Teoreticky lze použít i jiné žárovky propojené přes Arduino, ale bude to chtít nějakou extra práci navíc. Dále je na našem “shopping listu” pochopitelně androidí telefon s podporou NFC, několik nálepek se zapisovatelnými NFC tagy a účet na websajtě On{X}, která nabízí vzdálené naprogramování vašeho androidího zařízení za pomocí javascriptového API. V podstatě si na svůj mobil či tablet nainstalujete on{X} aplikaci, do které pak ze svého počítače odešlete naprogramované příkazy ovládající třeba GPS, textovky a další služby.

Screen Shot 2013-02-20 at 3.43.06 PM

Vzhledem k tomu, že Philips Hue nativně spolupracují s Ninja Blocks, objeví se jejich nastavení v dashboardu samotné aplikace a pak už se jde na programování. Pomocí pár desítek řádků kódu nastavíte základní pravidlo ve stylu “pokud se stane X, proveď Y” a nejtěžší část je hotova. Dále už jen autor zapsal hexakódy světel do NFC nálepek a základní demonstrace je hotova. A k čemu je to vlastně dobré? Co takhle si nalepit NFC tag na noční stolek, takže v momentě, kdy na něj odložíte mobil, zhasnou se světla v místosti? Nebo pomocí tagu vedle hlavního vchodu můžete při odchodu bezpečně zhasnout všechna světla v domě.

Pokud vás snad tenhle projekt zaujal, určitě se mrkněte jak na Danův blog, tak na web společnosti NinjaBlocks.

 

NFC Light Control with Ninja Blocks

NFC Light Control with Ninja Blocks

 

Zdoj: ThatGuyDan, NinjaBlocks

Jan Olejník
O Autorovi - Jan Olejník

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)