Android, který vládne domu. Domu na tyči

Skysphere-DumSAndroidem

Snili jste někdy o domě na střeše? Nebo alespoň o bunkru, typickém pro americké kluky? A povedlo se vám něco takového vyrobit? Pokud ne, nezoufejte, jednou se vám to třeba povede. A třeba budete přemýšlet podobně, jako Jono Williams, který svým počínáním stvořil něco úplně nového.

Jono Williams je inženýr a grafik v oboru modelářství z Nového Zélandu. Jeho snem bylo postavit dům na stromě, jenže nepřišel na řešení, které by nebylo omezující. Stromy totiž v průběhu let stále rostou a nabývají na objemu, jsou náchylné na ohyb větrem, mohou se poničit bouří a také mají tendenci zastínit to, co je v nich ukryté. Takže se Jono rozhodl, že si ten správný strom postaví sám.

Skysphere-DumSAndroidem (3)

Projekt Skysphere stál více než 50.000$ a strávil na něm více než 3000 hodin svého času. Vyprojektoval a smontoval každý prvek – od ocelového kmene, přes dřevěné podlahy až po ocelovou konstrukci válcovitého domu. Po obvodu válce jsou namontována panoramatická tvrzená skla, která odolají nepříznivému počasí. Výsledkem je jakási tobolka na ocelové podpěře, která na první, druhý i třetí pohled vypadá prostě úchvatně. O to víc úchvatně vypadá, když povím, že provoz celého domu ovládá jeden Android.

Skysphere-DumSAndroidem (2)

Skysphere se odemyká otiskem prstu, podobně jako třeba váš mobil. Po odemknutí se zpřístupní vstupní dveře, za kterými najdete jen žebřík. Teprve ten vás dovede do centra domu. Uvnitř najdete např. velkou rozkládací postel, ručně vyrobené pivní chladiče, stmívatelné LED osvětlení, projektor Miracast, bezdrátové ozvučení a vysokorychlostní připojení k internetu. Věž je absolutně soběstačná. Na vrchních částech ocelových vzpěr jsou umístěny solární panely, které uživí celý dům na dva dny. Pro Jona se tak stává cílem pro víkendový odpočinek. Jediné, co v domě chybí, je koupelna. Jono se totiž nechtěl obtěžovat s instalatéřinou. Zároveň ale dodává, že se ji chystá postavit v blízkém okolí.

Tou pro nás asi nejdůležitější funkcí domu je schopnost jeho ovládání na dálku, pomocí smartphonu. V domě je proto zabudovaná deska IOIO, která po obdržení různých příkazů ze smartphonu ovládá nejen světla, ale i záclony, pivní chladiče a bezpečnostní systém. Veškeré příkazy pak může zadávat i hlasově. Jono také dostane notifikaci, pokud mu ve skladu dochází zásoba piva.

Co dodat? Ano, dům má pár mušek, které by se daly vyladit (například schody místo žebříku, chybějící koupelna). Ale nemění to nic na faktu, že je prostě úžasný.

Zdroj: AndroidPolice.

Daniel Macho
O Autorovi - Daniel Macho

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (9)