Android 4.4 Kit Kat: Jaké novinky můžeme očekávat?

android44_novinly

Damien McFerran, redaktor serveru Know Your Mobile, připravil přehled novinek, vylepšení a změn, kterých bychom se mohli dočkat v Androidu 4.4 Kit Kat. Nová verze operačního systému je přitom očekávána relativně brzy – nejčastěji zmiňovaným termínem je pondělí 14. října, kdy by měl být představen také nový telefon Nexus 5 z dílny LG. Pojďme se tedy podívat, nač se mohou fandové a uživatelé Androidu těšit.

Android 4.4 má již sochu u Googleplexu Android 4.4 má již sochu u Googleplexu

Hezčí uživatelské prostředí

Apple přinesl v zatím poslední verzi svého iOS7 řadu změn, které vizuálně přiblížily „jablečný systém“ Androidu, domnívá se McFerran, a dodává, že je to důkaz, jak atraktivní je v současnosti software od Googlu. Můžeme souhlasit, že za uplynulých pět let ušlo vizuální zpracování systému poměrně velký kus cesty. Zejména verze 4.0 Ice Cream Sandwich a 4.1 Jelly Bean proměnily Android v jeden z nejlépe vypadajících operačních systémů, na což měl značný vliv Matias Duarte, který nastoupil do společnosti v roce 2010 poté, co pracoval v Palmu na podobně atraktivní platformě webOS.

Dozná uživatelské rozhraní nějakých změn? Dozná uživatelské rozhraní nějakých změn?

Mezi diskutované změny patří přepracování barevného schématu, vylepšené notifikace a další obecné úpravy uživatelského prostředí. Zatímco v minulosti grafické nadstavby výrobců přinášely funkční i vizuální vylepšení, již dnes můžeme tvrdit, že „holý Android“ sám o sobě nabízí v obou směrech plnohodnotný zážitek. Je více než pravděpodobné, že Kit Kat ho v tomto směru posune o další krůčky dál.

Širší podpora hardwaru

Za jeden z největších problémů Androidu je označována fragmentace, způsobená vysokým počtem nejrůznějších zařízení, na kterých je nainstalován tento systém (hovoří se až o třech tisících různých telefonů, tabletů, …). Bohužel kvůli neochotě výrobců a rostoucím požadavkům na hardware mnoha uživatelům po uvedení nové verze Androidu zastaral telefon či tablet takřka ze dne na den. Ostatně zkuste se podívat kolem sebe, kolik uživatelů dnes funguje na obstarožním (tři roky starém) Androidu 2.3 Gingerbread.

Android 4.4 bude fungovat i na starších zařízeních Android 4.4 bude fungovat i na starších zařízeních

Google se zřejmě bude snažit napravit tento nedostatek právě s Androidem 4.4, který by měl mít menší požadavky na hardware, a mělo by tedy být možné instalovat ho i na starší telefony, aniž by to ve výsledku znamenalo jejich výrazné zpomalení. Podle neoficiálních zpráv by Android 4.4 měly zvládnout všechny telefony a tablety, na kterých nyní běží Android 4.0 a novější.

Exkluzivní cloudový systém

Představovat našim čtenářům princip a výhody cloudu by bylo nošením dříví do lesa – určitě každý má Disk Google, Dropbox, Box, nebo jiné online úložiště. Google by ale mohl chtít takovou funkci více integrovat do systému. Variant je více – třeba se inspiruje Applem a jeho iCloudem pro zálohování a podobné účely.

Čekáme na exkluzivní cloudový systém Čekáme na exkluzivní cloudový systém

Již nyní můžeme automaticky zálohovat své fotografie pomocí Google+, volitelně je také možné zálohovat a obnovit některá nastavení operačního systému, včetně obnovy do nového zařízení po přihlášení k účtu Google. K dokonalosti má ale tato funkce ještě hodně daleko a určitě je tu prostor pro lepší a efektivnější systém. Možná se ho dočkáme právě s příchodem Androidu 4.4.

Lepší výdrž baterie

Jednoznačně největší slabinou chytrých telefonů je výdrž baterie. S každou novou verzí Androidu čteme o tom, že jednou z mnoha novinek je zlepšení výdrže na jedno nabití. Realita většinou bývá jiná – v lepším případě se výdrž nezmění, v tom horším se ještě zkrátí. Tentokrát ale vidíme tento slib jako reálný – Android 4.4 by měl umět lépe využívat procesory s více jádry a k úspoře energie by mohly přispět i jeho nižší hardwarové nároky. To by v konečném důsledku mělo skutečně znamenat vyšší výdrž baterie. Jedna věc je jistá: Google pracuje na tom, aby byl Android efektivnější a méně „hladový“, což je jeden z jeho největších nedostatků doslova od prvního dne.

Jemnější změny orientace obrazovky

Může to znít jen jako drobná kosmetická změna, která ale přinese bohatší uživatelský zážitek. Asi se shodneme, že tak jednoduchý proces, jakým je otočení telefonu na šířku nebo na výšku a zpět, by neměl být doprovázen trhavou animací. Přesto na mnoha zařízeních není tato operace úplně plynulá, což ovlivňuje pocit uživatele ze systému, aniž by si to leckdy uvědomoval. Pokud Google dokáže konečně vyřešit tento nepříjemný problém, pak to bude důležitý krok směrem k vytváření pocitu úhledného a responzivního systému.

Lepší zabezpečení

Android má velmi špatnou pověst, co se týká všeobecné bezpečnosti. Kritika se snáší především na škodlivé aplikace v oficiálním repozitáři Obchod Google Play. Google v tomto směru nabídl jednodušší nahlášení škodlivé aplikace a řadu dalších funkcí, nicméně proti kontrole aplikací v App Storu je to pořád ještě málo. Na druhou stranu dostat k uživatelům aplikaci pro Android je několikanásobně rychlejší než na iPhone/iPad, kde schvalovací proces může trvat i několik dnů. S ohledem na dosavadní trendy je téměř jisté, že Android 4.4 Kit Kat přinese další vylepšení bezpečnosti, byť v tuto chvíli ještě ani vzdáleně netušíme, v jakém směru a jakým způsobem.

Co byste v Androidu 4.4 Kit Kat nejraději viděli vy? Jaké funkce vám v systému chybí? Co byste převzali z jiných OS, kdybyste mohli rozhodovat o dalším vývoji? Podělte se o své názory v diskuzi pod článkem!

Zdroj: Know Your Mobile.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (39)