Menu

Americké tajné služby varují před používáním Huawei a ZTE telefonů

Čínské telefony nejsou v USA vítané, šéfové šesti amerických zpravodajských agentur, mezi nimi i FBI, CSI nebo NSA, dnes varovali před zařízeními značek ZTE a Huawei. Tajné služby rovnou doporučily, že by Američané neměli používat produkty a služby vyráběné těmito čínskými giganty.

Není to poprvé, co tajné služby varují před čínskými společnostmi

Během svého projevu řekl ředitel FBI Chris Wray, že vláda USA je znepokojena rizikem, které je spojeno se společnostmi, jenž mají blízko k cizím vládám, které nesdílí hodnoty USA. Nebezpečné je podle nich získávání mocenských pozic v telekomunikačních sítích. . Dále ředitel FBI dodal, že to poskytne možnost měnit či ukrást informace a provést nedetekovatelnou špionáž.

Tato varování nejsou nic nového. Tajné služby USA už v minulosti několikrát upozorňovaly na Huawei, který často popisují jako prodlouženou ruku čínské vlády. I to vedlo k několika zákazům prodeje Huawei telefonů v USA. Naposledy letos, kdy se měl v USA začít prodávat Huawei Mate 10 Pro, ale operátoři nakonec z dohody ustoupili. V USA se momentálně zvažuje zákon, kdy se státním zaměstnancům zakáže používání telefonů Huawei a ZTE.

Společnosti Huawei i ZTE byly v roce 2013 zmíněny ve výroční zprávě české BIS (Bezpečnostní informační služba). České tajné služby se obávají toho, že je využívají čínští špioni. Níže můžete nalézt část zprávy z roku 2013.

“Potenciální nebezpečí pro ČR může představovat rostoucí podíl čínských společností Huawei a ZTE na českém telekomunikačním trhu. Obě společnosti jsou ve světě dlouhodobě podezřívány ze spolupráce s čínskými zpravodajskými službami a podílu na výzvědných aktivitách. V některých zemích byla společnost Huawei v minulosti vyloučena z účasti na vládních zakázkách či budování sítí pro přenos citlivých informací, neboť bezpečnostní rizika převažují ekonomické úspory, které tyto společnosti nabízí. Odborníci rovněž poukazují na to, že obě společnosti ignorují hlášení o chybách ve svých produktech a nepracují na jejich odstraňování. Rovněž upozorňují na možnost, že by v čínském hardware mohly existovat úmyslně vložené chyby (tzv. zadní vrátka), které umožní vzdálenou neautorizovanou manipulaci se zařízením. Zadní vrátka mohou v případě potřeby posloužit k vyřazení komunikační infrastruktury protivníka nebo získání citlivých informací,” tvrdí BIS v roce 2013.

K dnes zveřejněnému varování ředitelů amerických tajných služeb, se již Huawei vyjádřil. “Huawei si je vědom řady aktivit vlády USA. Ty jsou zaměřeny na potlačení podnikání společnosti Huawei na americkém trhu. Společnosti Huawei věří vlády a zákazníci ve 170 zemích světa. Nepředstavuje žádné jiné bezpečnostní riziko než jaké mají společnosti v informačních technologiích,” řekl mluvčí společnosti.

Přestali byste používat telefon, kdyby naše tajné služby vydaly stejné varování jako v USA?

Zdroj: theverge.com

 

Komentáře

Heyhall

Martin Hejhal 0

14.2.2018 19:31

To je sranda. V CR je prakticky cela infrastruktura postavena na Huaweii….

Tuxedo_20

Tuxedo_20 0

14.2.2018 19:55

Na třetím řádku asi mělo být spíš Tajné služby rovnou doporučilY,…

BladeCZE

BladeCZE 2

14.2.2018 20:03

Tak to co nejrychleji na XDA a instalovat jinou ROM, idealně Lineage OS :D

Daevis

David TrlicaRedaktor 22

14.2.2018 20:04

@Tuxedo_20: Děkuji za upozornění, opraveno.

Loko

loko -5

14.2.2018 20:12

Asi jak píše Martin. To u nás vážně není nikdo schopný zakázat Huawei, který ovládl celou infrastrukturu mobilních operátorů, přestože je obrovské riziko pro bezpečnost?
Operátorům je to jedno, hlavně že trochu ušetří. Ale státu (potažmo EU, by to jedno být nemělo)

S.kadlec81

s.kadlec81 0

14.2.2018 20:20

Osobně jim taky nevěřím a i když nepracuju na žádných tajných projektech ani pro vládu a v závěru ani v ČR (naštěstí) tak mi vadí to jejich špiclování a ztráta soukromí. A tím jsou především čínské nástavby EMUI A MIUI prolezlé. Ale lidem to vůbec nevadí. Mají pocit, že nemají co skrývat a vesele na sebe napráskají vše na sociálních sítích. Ale to je zas jiná pohádka

Zdenek1976

Zdenek197676 0

14.2.2018 20:40

Nejde o nic jiného než, že se Apple bojí konkurence, nic víc…

Radim_hanousek

Radim Hanousek -17

14.2.2018 20:49

Vsechno co ctu je svata pravda ;) BTSky a opticke prvky jsou prevazne postaveny na techto znackach….Nemyslim si o sobe ze jsem nejake eso v predvidani, ale umet si spojit par veci a udelat verdikt umim (o spionazi) No jo ekonomicka stranka …. Ta hejbe politikou firem. Ve zkratce receno zlata totalita (komunismus). Tento narod by ho zaslouzil zpet jen co je pravda…. A to nejsem zaprisahlej stresnickar ! ;) Je smutne jak tento lid uvazuje a mozna i premysli :(

Sheppi

sheppi -1

14.2.2018 21:39

Přijde mi to jako když jeden zloděj udá druhého. Hlavně že NSA a FBI neodposlouchávají kde co a kde koho.

Karle

karle40 9

14.2.2018 22:26

Každý špion, hodný svého zařazení, používá samozřejmě iPhone. To ostatní je jen mlžení amerických špionážních agentur.

Kopejsko

Jaroslav Kopejsko 0

15.2.2018 6:04

Též si myslím, že jde jen o politiku Applu.. a jak už tu zaznělo FBI dělá to samé.. takže dnes si člověk nevybere.. navíc dnešní mentalita lidí je na tom tak, že se to nejspíš nezmění.. njn spíš nám zbývá se stim asi smířit a pocitat, že když si někdo uprdne budou to vědět jak v Číně tak i v USA.😂 Hezký den všem.

Gapa

Gapa Torino 1

15.2.2018 10:38

nevedia ich heknuť tak ich neodporúčaju

Matrox

Matrox 0

16.2.2018 12:00

Vzpomeňte jak před několika lety unikly údaje o pohybu (GPS tracking) milionů američanů z databází iphonů, které měly být nepřístupné i samotnému applu a stejně je hackeři dokázaly rozkódovat a zveřejnit na internetu. Takže jediná otázka při koupi těchto zařízení zní u koho chceme tyto údaje mít, zda u američanů v podobě applu, či číňanů v podobě huawei, či korejců v podobě samsungu.

RSS (komentáře k článku)