Menu

Co přinesly aktualizace? Nástroj Changes to odhalí

Mobilní operační systém Android si jako dědictví svých linuxových předků nese jednu moc užitečnou schopnost – umí provádět nejen aktualizaci systému, ale také všech nainstalovaných aplikací z oficiálního repozitáře. Pokud máte v telefonu desítky programů, prakticky neuplyne den, kdy byste nedostali ani jednu novou verzi. Logicky se tak může vkrádat na mysl otázka: co přinášejí aktualizace aplikací? Na ni může odpovědět nástroj Changes.

Jednou z cest, jak odhalit všechny novinky, je otevření aplikace Obchod Google Play a manuální kontrola jednotlivých programů. U většiny autoři uvádějí, jaké novinky přináší poslední verze, včetně výčtu opravených chyb. Jenže tento způsob je poměrně zdlouhavý, a ne úplně pohodlný. Proto existují různé nástroje třetích stran, které seznamy provedených změn (takzvané “changelogy“) zpracovávají a prezentují ve stravitelnější podobě. Jedním z nich je i poměrně nový a dosud oficiálně nevydaný program s prostým názvem Changes (“změny”). Jedná se o prvotinu vývojářů, vystupujících pod značkou SalaDevs, a my se nyní stručně podíváme na to, co jejich dílko vlastně umí.

Jak nástroj Changes funguje v praxi?

Po prvním spuštění dojde k načtení seznamu všech nainstalovaných aplikací. Ten je proveden v moderním stylu Material Design, jeden řádek odpovídá jedné aplikaci, kromě ikony a názvu je zobrazováno číslo aktuálně nainstalované verze. Pozoruhodné na tomto seznamu je, že je řazen sestupně podle data poslední aktualizace, takže snadno odhalíte programy, které jejich autoři třeba i několik let neaktualizovali.

V horní nástrojové liště je pole pro vyhledávání – přičemž zadané znaky jsou hledány kdekoli v názvech nainstalovaných programů. V pravém horním rohu jsou tři tečky, indikující kontextovou nabídku. V ní najdete následující možnosti:

  • Style – styl, nebo spíše bohatost seznamu aplikací. Výchozí je nejkratší varianta s názvem, ikonou a číslem verze. V nejdelším stylu je k vidění kompletní seznam provedených změn.
  • Theme – denní, noční nebo automatické grafické téma.
  • Feedback – odeslání zpětné vazby vývojářům prostřednictvím e-mailu.
  • About – dialog se základními informacemi o programu.

Poměrně netradičně je pojata boční nabídka po levé straně. Obsahuje totiž abecedně seřazený seznam všech programů. Po klepnutí na položku se dozvíte informace o všech zaznamenaných aktualizacích. Tlačítky v horní liště pak můžete zobrazit systémové informace o aplikaci, otevřít stránku programu v Obchodě Play, případně (klepnutím na tlačítko s okem) vyjmout program ze sledování. Úplně stejně funguje i klepnutí na položku ve výchozím seznamu, takže se dá říci, že hlavní obrazovka a postranní nabídka ve své podstatě dublují tutéž funkci, liší se jen způsobem řazení.

Resumé

Aplikace Changes v jednoduchém, a přesto moderním uživatelském rozhraní předává ve snadno stravitelné podobě informace o tom, co přinášejí aktualizace aplikací. Můžete tak snadno sledovat, jak autoři pracují na svých programech, jaké funkce přidali a které věci vylepšili.

Na rozdíl od dříve recenzované aplikace Changelog Droid nenabízí tato informace o novinkách, které jsou teprve připraveny k aktualizaci. Ukazuje tak změny až poté, co provedete update. Postranní nabídka je pojatá poněkud zvláště – řazení seznamu aplikací by jistě šlo vyřešit elegantnější formou. Škoda také chybějící lokalizace do češtiny, nicméně zde musíme brát v úvahu, že jde o dosud nevydanou aplikaci. Za největší nedostatek považujeme skutečnost, že Changes za datum poslední aktualizace považuje den, kdy byla nová verze stažena do telefonu, nikoli datum skutečného uvolnění do Obchodu Play. Pokud tak některý program odinstalujete a znovu nainstalujete, bude datem posledního updatu aktuální den.

Changes
Changes
Developer: SalaDevs
Price: Free

Nástroj Changes můžete instalovat na zařízení s Androidem 5.0 a novější. Zatím tak učinilo více než sto uživatelů, bohužel s ohledem na status nevydané aplikace nemůžeme sloužit s průměrným hodnocením.

Sledujete, jak autoři vašich oblíbených programů dbají na aktualizace?

 

Komentáře

Radeg

radeg 36

8.7.2017 17:13

No, tys nám to osvětlil.
Až na to, že už to víme déle jak týden:
https://www.svetandroida.cz/aktualizace-google-play-seznam-zmen-201706/
Bez ohledu na to, že seznam změn nikdy nebyl nedostupný. Jen teď bude dostupnější.

Milan Mašek

8.7.2017 21:30

Sleduje to zřejmě jen aplikace nainstalované prostřednictvím Google Play, že? Appky z jiných zdrojů ne?

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

8.7.2017 21:33

To: Milan Mašek
No, pokud ta apka existuje i v Google Play a aktualizuje se odsud, tak sleduje i tu. Ale pokud se z Google Play neaktualizuje, tak ne.

Bobo

9.7.2017 13:20

A bude tedy opravdu v Google Play ta funkce zmíněná v https://www.svetandroida.cz/aktualizace-google-play-seznam-zmen-201706/? Stále ji nemám, ale pokud by to bylo, byla by appka z tohoto článku k ničemu…

Libb

Libb 81

10.7.2017 7:06

Vzhledem k tomu, že většina aplikací má i v beta režimu, kde bych čekal podrobnější výpis, seznam změn ve stylu “Oprava chyb, zlepšení výkonu” nebo ještě lépe “Děláme aplikaci stále lepší” (Facebook, Spotify…) je cokoliv podobného vlastně k ničemu. Aneb “Z dlaně chlup nevytrhneš”, případně “Kde nic není, ani čert nebere”

RSS (komentáře k článku)