5G připojení startuje ve Velké Británii a je pekelně rychlé

5G připojení samsung galaxy s10 5g

Pilotní provoz první 5G sítě byl ve Velké Británii spuštěn operátorem EE. Rychlost stahování je, jak se předpokládalo, opravdu dech beroucí. Co se týče pokrytí, operátor se zatím zaměřil jen na nejfrekventovanější oblasti větších měst. Jak je na tom rychlost stahování a nahrávání, to i mnohé další zjišťoval Tom Warren, redaktor serveru The Verge.

Rychlost připojení? Obrovská

Hlavním tahákem 5G připojení je samozřejmě rychlost. Průměrné hodnoty měření se pohybovaly kolem 200 Mbps, což je zhruba dvojnásobek toho, co můžete běžně naměřit na svém telefonu v Praze. Zajímavé jsou i maximální hodnoty měření. U 5G sítí více záleží na kvalitě signálu, a proto se v centru Londýna podařilo naměřit maximální hodnotu 980 Mbps. To už je opravdu úctyhodné číslo.

Nevýhody 5G? Nahrávání a cena

Rychlost uploadu zůstává na úrovni 4G sítí. Operátor EE slibuje do budoucna zrychlení, které by mělo hodnoty 4G připojení stabilně překonávat o 100 až 150 Mbps, ale opět jen u rychlosti stahování. Jak se k tomuto nedostatku postaví ostatní zatím nevíme. Dalším problémem implementace může být i cena. Ta se momentálně zastavila na 54 £, tedy přibližně 1580 Kč za objem dat 10 Gb, respektive 74 £ (2160 Kč) za 120 Gb dat, což je zhruba dvojnásobek ceny za stejné množství na 4G síti. Jak si operátoři s cenami poradí v České republice se však můžeme jen domnívat.

Jaký 5G telefon pořídit?

Pokud vás rychlostní testy této technologie nadchly, nejásejte, jelikož zařízení, která tuto funkci podporují, se zatím českému trhu vyhýbají. Samsung Galaxy S10 5G, stejně tak LG V50 ThinQ, a i na 5G verzi One Plus 7 Pro se stále čeká. Bezpochyby se ale vyplatí začít šetřit již nyní, protože výrobci zatím nasazují 5G pouze do nejlepších modelů nebo speciálních edic svých vlajkových lodí.

Bude to stát za to? Určitě ano

I když se může zdát, že 5G připojení zatím není k ničemu než k rychlému stahování souborů, jeho potenciál je mnohem větší. Již nyní existují služby, které si zakládají na cloudovém streamování, ale protože u mobilních zařízení se zatím počítá jen s nižšími rychlostmi, je jejich použití zatím zaměřeno na pevná připojení a počítače. To by se mohlo díky 5G sítím změnit a brzy bychom tak mohli nosit v kapsách mnohem užitečnější pomocníky, než si dnes vůbec dokážeme představit.

Těšíte se na 5G připojení?

zdroj: The Verge, Engadget

Jakub Palata
O Autorovi - Jakub Palata

Dění ve světě technologií sleduju každý den, abys ty mohl jen vygooglit, co tě právě zajímá. A když zrovna nejsem online, nejspíš sedím u Hearthstonu… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (14)