Menu

5 důvodů, proč čtečka otisků prstů v telefonu dává smysl

HTC-One-A9
5 důvodů, proč čtečka otisků prstů v telefonu dává smysl
5 (100%) 1 hlasů

Stále větší počet výrobců se snaží do svých přístrojů implementovat čtečku otisků prstů. Každý se ji navíc snaží ukrýt po svém, a často tak můžeme najít odlišná řešení. Zatímco u většiny přístrojů ji nalezneme na přední straně pod displejem, někteří výrobci se rozhodli jako domov pro zmíněnou čtečku využít stranu zadní. Přestože vhodně zvolené umístění je rozhodně důležité, ještě důležitější jsou funkce, které samotné čtečky nabízejí. Pojďme se nyní společně podívat na pětici skutečností, kvůli kterým bychom měli nad nákupem telefonu, kde je čtečka otisků prstů, uvažovat.

huawei čtečka otisků prstů

1) Rychlé a snadné odemykání

Jednou z nejzákladnějších funkcí dnešních čteček je možnost snadného odemykání telefonu pomocí otisku našeho prstu. Často tak není vyžadováno stisknutí žádného tlačítka a přístroj odemkneme pouhým přiložením prstu. To může celý proces značně urychlit a učinit ho o poznání snazším. Je ovšem potřeba myslet na to, že ne každá čtečka reaguje rychlostí blesku a u některých (například Sony) je ještě nutné stisknout napájecí tlačítko.

Nexus-6P-čtečka-otisků-prstů-729x547

2) Další úroveň zabezpečení

V dobách, kdy se klade stále větší důraz na ochranu citlivých dat, nabízí čtečka otisků další úroveň jejich zabezpečení. Ano, přístup do našeho telefonu sice případnému útočníkovi zcela neznemožní, neboť pro odemčení lze vždy využít také pojistky v podobě číselného kódu nebo gesta. Navíc biometrické měření se neřadí mezi nejbezpečnější. Na druhou stranu je odemčení velmi rychlé a snadné, proto jej uživatelé často volí místo klasického tahu prstu, který používali dříve.

lPei-Jh2Gz8

3) Snadné ověření plateb

Jak již bylo řečeno, otisk prstu může skvěle posloužit pro identifikaci naší osoby. Možnost autorizace našich plateb pomocí otisku se tak vyloženě nabízí. Některé zahraniční banky již tuto možnost nabízejí a své uplatnění by rozhodně našla také v našich končinách. Tuto funkci navíc můžeme využít také u nákupů v obchodě Google Play, viz článek „Placení za aplikace bude snazší, Obchod Play podporuje otisky prstu„.

nexus2cee_printsgp-728x479

4) Využití gest

Celá řada výrobců nabízí vedle odemykání obrazovky nebo autorizace plateb také možnost nastavení nejrůznějších gest. Oskenováním našeho prstu tak můžeme například spustit zvolenou aplikaci, přeskočit zadávání přihlašovacích údajů na podporovaném webu apod.

5) Příslib do budoucna

Potenciál, který čtečka otisků prstů v chytrém telefonu nabízí, ještě rozhodně nebyl vyčerpán. Již nyní se tak výrobci předhánějí v tom, kdo ji využije opravdu naplno, a vydávají aktualizace přidávající více či méně funkcí. Také do budoucna se tak dá očekávat, že se dočkáme dalších funkcí, které posunou možnosti čteček otisků zase o krůček dál.

ctecka_otisku_ico-729x478

Je pro vás čtečka otisků prstů důležitým prvkem?

Komentáře

All mobile

All mobile

26.1.2016 12:08

Čtečka se zprvu zdála jako nadbytečná zbytečnost, ale ukazuje se že tomu tak není.Kamarád jí používá při odemknutí telefonu.A děti se mu klidně mohou dívat přes rameno… :-)

uni

uni

26.1.2016 12:53

Od prvního dne nasazení ToudhID tvrdím, že je to smysluplná inovace. Bylo mnoho křiku (řekněme hlavně ze strany Android fans), jak tomu není, proto zdejšímu webu gratuluji k posunu:) Ano, je to jedna z věcí, kterou budu od nástupce K920 chtít. Čtečka otisku na čelní straně.
Snad se Google doplácá k alternativě k Apple Keychain, obvykle tyhle věci trvají Google v absorpci 2 roky, tak očekávejme snad u eNka.

JorEL

JorEL

26.1.2016 13:05

Asi počkám na onu budoucnost. Tady těch pět důvodů mě rozhodně neutvrdilo v tom, že bych měl čtečku v telefonu chtít, spíše naopak. I nadále bude čtečka to poslední co bych u nového telefonu potřeboval.

anatair

anatair

z aplikace
26.1.2016 13:11

Mate 7-na zadní straně, dobře zvolené umístění při velikosti mobilu-velmi spokojen :-) šlape parádně :-)

Nightmare666

Nightmare666

z aplikace
26.1.2016 13:11

Samsung Galaxy S6 edge 64gb . Už si nedokážu představit že bych čtečku otisků prstů neměl… když chytnu do ruky např. Mamčin SM Galaxy core prime automaticky pokládám prst na home button a asi až po 5. pokusu si vzpomenu že telefon čtečku postrádá ;) podle mě se jedná o velmi povedenou ( to se liší telefon of telefonu ) inovaci, není to sice hlavní důvod ke koupi telefonu… tím pro mě vždy zůstává Hardware . ale je to příjemné plus :)

honzah

honzah

26.1.2016 13:12

je to moc budoucnost, v obchode ani v hospode tim nezaplatim a v blizke budoucnosti se to neprosadi, takze je to pro me uplne k nicemu a do noveho telefonu to zatim nepotrebuji. Urcite bude moznost zadavat i pin, kdyby teoreticky v obchode tento styl placeni za XX let zacal.

uni

uni

26.1.2016 13:15

Nightmare666: Biometrický senzor je HW:)
honzah: pointa je právě v možnosti se PINu vyhnout:) a) je to otrava a zdržuje, b) je dost nebezpečný, stačí odpozorovat a jsi prolomenej. To je jako říkat, že je zbytečnost motocykl, na kole taky dojedeš:)

Rocky

Rocky

z aplikace
26.1.2016 13:25

Mate7 – používám pořád. Docela složité je, když ho mám v autě v držáku, kvůli navigování. Tam se prstem trefuje špatně. Ale pořád je to rychlejší a pohodlnější, než odemykání PINem. Jediný problém s odemykáním se objeví, když mám čerstvě umyté ruce. Vlhký prst číst neumí.

maran1

maran1

z aplikace
26.1.2016 13:32

Samsung galaxy S5 – v recenzi se psalo že odemčení se povede na pátý pokus. U mě vždy bez problémů, jen ty mokré ruce po mytí, tam se objeví problém. V držáku v autě odemknu na poprvé. Za mě moc dobré, děti mi do telefonu nelezou, pocit zabezpečení mám a je to jednodušší než psát PIN, nebo čárat po displeji klikyháky. Za mě moc užitečné!

bechterev

bechterev

z aplikace
26.1.2016 13:51

Mate 7 už si bez čtečky mobil nedokáži představit, nemá chybu, supwr věc

Medievil

Medievil

z aplikace
26.1.2016 17:04

Čtečka byla jen nedílnou součástí mého Nexusu 5x a nikterak jsem tedy z ní nadšený nebyl. Teď už by pro mě byla velkou prioritou pro nákup nového telefonu. bez ní už fungovat nechci.

lggl

lggl

z aplikace
26.1.2016 17:21

Mám telefon ez čtečky otisků prstů a normálně žiju. Do budoucna to bude snad na každém telefonu tak že asi jo.

sitler

sitler

z aplikace
26.1.2016 17:25

Po zkušenostech s iPhone s TouchID byla čtečka jedna z věcí, kterou nový telefon musel bezpodmínečně mít.

MHHladik

MHHladik

z aplikace
26.1.2016 17:40

Přítelkyně má Redmi Note 3 se čtečkou a já už začíná pomalu přemýšlet že ji následující stroj také bude mít. Když funguje jak má tak není na škodu

DavidM

DavidM

26.1.2016 18:03

Jde vám čtečka v nastavení zcela vypnout aby šel telefon zapnout bez jakéhokoliv ,,lockeru,,?
Na půjčeném G8 jsem se nechtěl hrabat v nastavení a čtečka mě (jelikož jsem zvyklý nijak nezamykat) přiváděla k šíleství :)

Monulka

Monulka

26.1.2016 19:22

Mám teď týden Galaxy S6 a čtečka super! Akorát nevíte, jestli telefon můžu odemknout otiskem, aniž bych musela mačkat home/power button? :/

sitler

sitler

z aplikace
27.1.2016 8:37

Osobně moc nerozumím jak někdo může mít telefon bez zámku. Když si uvědomit kolik kontaktu, osobních i firemních, emailu, a dalších podstatných věci tam mám… Asi jsem nakazen z firmy a MDM politik, ale pro mě je zásada telefon pod zámkem. Pro účty po mými Google Apps je to i vynucené, jinak nejde sync ničeho.

Dychov15

Dychov15

27.1.2016 9:42

Čtečka je subjektivně k ničemu. Mám galaxy s6 a velmi rychle jsem ji vypnul – suché ruce jsou problém, mokré ruce jsou problém, špinavé ruce jsou problém.. pořád nějaký problém.

uni

uni

27.1.2016 9:51

Dychov15: To není problém čtečky jako takového (např. u iPhone), ale dané kvality implementace. To že někdo vyrobí mizerné auto neznamená, že auta jsou mizerná:)

Dychov15

Dychov15

27.1.2016 10:21

Zklamu tě uni, ale nějakou dobu jsem používal iphony 5s a 6 – čtečka dělala úplně to samé. Nemám tušení, jak přesně tyhle věci fungují (jsem totální technický analfabet), ale nezdá se mi, že by současná technologie umožňovala eliminovat dané problémy. Můžu se plést, ale zatím jsem neměl telefon s čtečkou, kterou by byla radost používat. Je to vždycky spíš opruz. Bez mučení přiznávám, že vylepšenou čtečku u 6s jsem nezkoušel (na iphone už vážně nemám nervy).

robertrob

robertrob

z aplikace
27.1.2016 13:09

N5x používám na odemknutí telefonu a naprosto spokojen.

uni

uni

27.1.2016 18:15

Dychov15: proč bych měl být zklamaný?:-) Já ruce zpocené (ani nadměrně suché) nemám, samozřejmě nějaké procento populace tyto komplikace má. Tak jako standardně po většinu času přistupuji k telefonu s čistýma rukama. Ale ano, napsals, že osobně máš s tímto problém. Ale technologie sama o sobě je dostatečná pro většinu. Ty holt musíš volit jinou cestu (např. duhovka).

prone1

prone1

8.2.2016 19:06

top věc

honzah

honzah

9.2.2016 8:36

a jeden duvod proc ne, je to do budoucna a na odemceni telefonu prejedu prstem :P

Aramonnj

Aramonnj

9.2.2016 10:20

Dejte mi tip na nějaký foun s čtečkou otisku, moje požadavky na ostatní hardware:
minimálně čtyřjádro
2 GB ram
minimum 16 GB rom
Android 5.1
něco co zároveň slušně fotí

Nemusí být z CZ obchodu, klidně Aliexpress, Gearbest a podobně, něco, s čím máte osobní zkušenost. Díky.

Aramonnj

Aramonnj

9.2.2016 10:22

ještě doplním (proč sakra nejdou editovat komentáře???)
důležité je pro mně, aby foun byl dualsim.

Vale24

Vale24

1.2.2017 7:58

Když si nastavím čtečku otisků prstů, už se do telefonu nikdo nedostane,nebo je to jen ,, pomocník““při spouštění? diky

RSS (komentáře k článku)