SvětAndroida doporučuje: 4 nejlepší budíky

budiky_ikona

Již z dnešního pohledu historické mobilní telefony, jako například Nokia 5110, disponovaly funkcí budíku. Buzení telefonem samozřejmě nabízí i Android, přičemž kromě systémového budíku můžete vstávat i s jinou, alternativní aplikací. Přinášíme přehled čtyř budíků, které pomáhají procitnout redaktorům našeho portálu.

Asi jen málokdo rád vstává ráno z postele, nebo si může dovolit spát ve všední den, do kdy chce. Proto existují budíky, jejichž cílem je nejen ukazovat čas, ale především probrat spáče k životu. Mimochodem – podle Wikipedie byl „první historicky doložitelný budík sestrojen v norimberském klášteře již roku 1380. Jeho funkcí bylo budit mnichy, aby ráno nezaspali.“ Klasický budík s ciferníkem a ručičkami pravděpodobně v mnoha domácnostech nenajdete, podobně i samostatné elektronické budíky, nebo výkřik techniky z konce minulého století – budík s rádiem – pomalu ustupují ve prospěch mobilů. Proto jsme se rozhodli tomuto segmentu věnovat 24. kolo našeho pravidelného cyklu SvětAndroida doporučuje.

Zadání pro redaktory tedy znělo: „Nominujte programy, jejichž cílem je probudit vás ze spánku. V popisu se zaměřte hlavně na to, jaké nadstandardní funkce vámi nominovaná aplikace nabízí (např. inteligentní odložení buzení, buzení podle spánkové fáze, netradiční způsoby vypnutí, …).“

Jak se ukázalo, drtivá většina z nás spokojeně používá systémový budík. Přesto se ale našli čtyři experimentátoři, vstávající za asistence „aplikace třetí strany“, kteří dohromady nominovali čtyři různé programy. Nuže, pojďme se podívat, jaké budíky pro Android byste určitě měli alespoň vyzkoušet.

Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?

  • Nejprve v redakci zvolíme téma dalšího dílu, následně mají všichni redaktoři týden na to, aby podali nominace svých aplikací.
  • Následuje příprava článku, který vychází ve čtvrtek, týden po uzávěrce (tj. právě dnes :) ). Na konci článku je připraven formulář pro čtenářské nominace (a je tam i v tomto případě ;) ).
  • Čtenáři mají týden na to, aby nominovali programy, jež podle nich v přehledu chybí.
  • Týden poté vychází na stejné téma článek „Čtenáři doporučují“.

Sleep as Android

Sleep as Android (původně známý pod nesprávným gramatickým názvem „Sleep as an Droid“) jsme recenzovali v červenci roku 2011 ve článku Inteligentní budík: Sleep as an Droid. V redakci Světa Androida se stal jedničkou – jako jedinou aplikaci dnešního přehledu ho nominovali hned dva redaktoři.

Adam Kováč popisuje funkce tohoto budíku takto: „Znáte to. Potřebujete se probrat včas, ale vzbudíte se ještě více ospalí, než jak jste šli spát po včerejším flámu. Pokud jste si mysleli, že to je neřešitelný problém, na Play Storu existuje jedna velmi šikovná aplikace, která je navíc od českého vývojáře. Jmenuje se Sleep as Android a monitoruje fáze vašeho spánku v sinusoidě. Jak to funguje? Mobil si položíte po spuštění aplikace vedle sebe na matraci a pomocí gyroskopu a akcelerometru zaznamenává vibrace z matrace. Navíc, pokud trpíte noční samomluvou (tak jako já :-)), tak ji i nahrává a to všechno krásně spojí do jednoho grafu, kde se dozvíte, kdy jste spali lehkým či tvrdým spánkem. Aplikace navíc budí v rozmezí půl hodiny od zadaného času, takže pokud chcete vstávat v 10, je dost možné, že vás budík vzbudí již v 9:32 právě kvůli lehké fázi. Aplikace je zdarma na 14 dní, pak je nutné si ji odemknout za cenu kolem 30 Kč. Nejlepší na tom všem je, že to opravdu funguje a v poslední době se probouzím svěží a plný životní energie (pokud zrovna není pod mrakem, že =))“

Karel Kilián pak dodává: „Od doby, kdy jsem Sleep as Android recenzoval, jsem ho k buzení používal denně. Teprve v posledních týdnech se budím s programem Morning Routine Free, o kterém bude řeč později, nicméně na SaD jsem nezanevřel a dále ho používám pro monitoring mého spánku.

Petr Nálevka, který je jeho autorem, je v mém vidění opravdovým profesionálem – jeho jízdní řády MHDroid byly jednou z prvních aplikací v mém premiérovém Androidu Vodafone 845, Pumpdroid pro vyhledávání nejlevějších benzínek používám každý týden, stejně tak lišta Dock4Droid je povedeným kouskem software. Sleep as Android tento programátor dovedl, dle mého názoru, prakticky k dokonalosti.

Kromě sledování a zaznamenávání průběhu spánku umí tento budík spáče probrat v okamžiku nejjemnějšího spánku, nabídne statistiky (pro zájemce o více detailů a grafy je tu SleepStats) a nahrávky. Líbí se mi i další funkce, jako je několik možných způsobů deaktivace zvonění – kromě klasiky je tu možnost prokázat svou bdělost výpočtem matematického příkladu, vyhledáním bdělé ovečky mezi spícími, skenováním QR kódu, nebo zatřesením.“

Z dosud nezmíněných funkcí dále jmenujeme:

  • Lze nastavit více různých buzení s odlišnými parametry (např. drsnější buzení ve všední dny a jemnější o víkendech), přičemž samozřejmě nechybí možnost opakování v zadané dny týdne.
  • Po nastavení ideální dobu spánku se můžete nechat aplikací upozornit v momentě, kdy je čas jít spát (čas se počítá k nejbližšímu následujícímu budíku).
  • Odložení buzení („přispání“) s možností nastavení doby, počtu možných odložení, případně postupně se zkracujícím časem mezi po sobě jdoucími buzeními.
  • U budíku lze nastavit vyzvánění (pro každé buzení zvlášť), pozvolné zesilování a jeho rychlost.
  • Pro masochisty lze zapnout funkci „Buzení světlem“, kdy bude použit blesk fotoaparátu.
  • Nechybí ani funkce automatického ztlumování puštěné hudby („ukolébavka“).
  • Možnost sdílení hodnocení spánku a grafů na Twitteru a Facebooku (to budou mít vaši přátelé radost! ;) ).

Pozitivně hodnotíme také skutečnost, že aplikace komunikuje v češtině, takže si i laik poradí s těmi nejsložitějšími nastaveními a funkcemi.

O kvalitách tohoto programu svědčí spokojenost uživatelů, kteří zkušební 14denní verzi udělili při více než milionu instalací průměrnou známku 4,5. Stejně je hodnocen i „odemykací klíč“, který si zakoupilo více než 100 000 uživatelů.

Sleep as Android: Smart alarm
Sleep as Android: Smart alarm

Gentle Alarm

Druhý v pořadí skončil Gentle Alarm, jež do našeho přehledu nominoval Tomáš Očadlý. Předejme mu tedy slovo: „Gentle Alarm používám již několik let. Patří k jedněm z prvních pokročilejších budíků, který umožňoval například postupné zesilování hudby po dobu buzení, což v dobách Androidu 2.1 nebývala standardní funkce. Stáří aplikace můžete odhadnout i podle samotného vzhledu aplikace, který se moc nemění, ale určitě by ji vzhled ala Ice Cream Sandwich slušel. Mimo vzhled však aplikace nabízí spousty nastavení co se samotného buzení týče například v různých časových intervalech a podobně.“

Autoři aplikace – dva programátoři, jeden z Berlína a druhý ze San Francisca – použili pro motivaci k zakoupení plné verze jiný model. Testovací verzi neomezují na počet dní používání, ale poněkud netradičním způsobem: Gentle Alarm Trial vás probudí každý den, kromě středy. Pokud tedy chcete s tímto budíkem vstávat každý den do práce, nezbude vám, než si za cca 60 Kč pořídit jeho plnou verzi.

Program umí komunikovat v celé řadě jazyků, mezi kterými nechybí naše mateřština. Kromě ní lze vybírat z angličtiny, bulharštiny, čínštiny, dánštiny, francouzštiny, holandštiny, italštiny, maďarštiny, němčiny, norštiny, polštiny, portugalštiny a ruštiny.

Z dalších funkcí jmenujme:

  • Buzení v určité dny týdne, ve zvolené datum, nebo ve zvolené datum a poté opakované dle nastaveného plánu.
  • Možnost výběru vlastních barev, velikosti a typu písma, pozadí či tapety, formátu času a data a orientace displeje.
  • Noční zobrazení, které se aktivuje vložením telefonu do dokovací stanice, zapojením do nabíječky, nebo tapnutím na widget.
  • Funkce rychlého budíku, který zvoní jen jednou (např. pro krátkého „šlofíka“).
  • Podpora dokovací stanice.
  • Lze nastavit automatické přepnutí do režimu Letadlo nebo tichého režimu, aby vás v noci nikdo nerušil.
  • „Předbuzení“ je funkce, kdy se vás telefon snaží probudit v lehkém spánku, takže budík „zvoní“ jen velmi tiše. Teprve ve zvolený čas se hlasitost zvýší.
  • Budit vás může písnička ze souboru MP3, internetové rádio, vyzváněcí tón a vibrace.
  • Podporuje playlisty ve formátu M3u a náhodné pořadí, takže vás může probudit každý den jiná skladba. Můžete si také vytvořit automaticky generovaný seznam skladeb s písněmi daného žánru nebo autora.
  • K dispozici jsou také zvukové kolekce, například se zvuky přírody, jež si můžete stáhnout zdarma.
  • Postupné zesilování hudby a rozsvěcení displeje.
  • Profily – možnost uložit si několik typů buzení a ty pak používat při nastavování nových budíků.
  • Několik způsobů deaktivace zvonění (zatřesením, skládáním puzzle, vyřešením matematického příkladu, odložení převrácením).
  • Nastavení buzení v daný čas, nebo po uplynutí zadaného času.
  • Podpora hlasového zadávání budíku („Set alarm“, „Time“, …).
  • Hlasový výstup – budík vám například může přečíst aktuální čas, nastavení dalšího budíku, ….

Kvalitu Gentle Alarmu potvrzuje průměrná známka 4,2 při více než 100 000 instalacích. Placenou verzi pak její uživatelé hodnotí ještě výše – 4,7.

K aplikaci je možné stáhnout také samostatný widget, který zobrazuje čas následujícího buzení, umožňuje otevřít aplikaci, nebo zapnout noční režim. Navíc dovoluje nastavit si jeho barevné provedení

Gentle Alarm (TRIAL)
Gentle Alarm (TRIAL)

Gentle Alarm Widget
Gentle Alarm Widget

Morning Routine Free

U aplikace s názvem Morning Routine Free by asi jen málokdo čekal, že se bude jednat o budík. Nicméně přes poněkud dlouhé a kostrbaté jméno ji v posledních týdnech denně používá Karel Kilián, který ji v květnu představil v recenzi Morning Routine: Budík, který vás zaručeně zvedne z postele!

„Začnu negativy: aplikace má celou řadu chybek a nedostatků, z nichž některé otravují život více, jiné méně. Asi nejotravnější je opakované mazání nastavení buzení, pokud mezi volbami nepostupujete ve správném pořadí – tedy od poslední položky k první.

Morning Routine Free používám z jednoho zásadního důvodu: protože mě donutí vstát z postele. Zvoní, zvoní a zvoní, dokud se nevysoukám z peřin a ve vedlejší místnosti neoskenuji jediný správný čárový kód. Nejde umlčet žádným jiným způsobem – tedy s výjimkou vypnutí celého telefonu.

Všechny ostatní budíky jsem se naučil deaktivovat v posteli, a bylo jedno, jestli jsem měl spočítat matematický příklad, hledat nějaký objekt, nebo třást telefonem. Stačilo pak položit hlavu na polštář a během sekundy jsem byl opět v říši snů. Ve finále to došlo tak daleko, že jsem měl nastavené čtyři různé budíky.“

Program nabízí tři typy buzení:

  • Regular alarm – běžný budík, který umlčíte tlačítkem na displeji,
  • Scanning alarm – budík lze vypnout naskenováním jakéhokoli čárového kódu,
  • Sequence alarm – budík, který vyžaduje nasnímání konkrétního čárového kódu.

Zda jste se skutečně probrali, může tento program zkontrolovat dalším požadavkem na načtení jiného čárového kódu.

Samozřejmě nechybí základní funkce, jako je možnost nadefinovat si více nezávislých budíků, opakování buzení v zadané dny týdne, nastavení zvonění, postupné zvyšování hlasitosti, dočasné ztišení zatřesením (abyste mohli se zvonícím budíkem chodit po bytě), nastavitelná doba přispání. Pro někoho možná bude zajímavé zobrazení informace o nejbližším nastaveném buzení v notifikační liště.

Morning Routine neobsahuje snímač čárového kódu, takže pro buzení s čárovým kódem budete muset použít další aplikaci – Barcode Scanner od Zxing Teamu.

Za projektem stojí norské vývojářské studio Agens AS, jež se kromě Androidu zaměřuje také na iOS a Windows Phone 7. Aplikaci její autoři nabízejí zdarma – nebo jak sami píšou „za vaši zpětnou vazbu“. Až se podaří dovést program k dokonalosti, uvažuje se o prémiové verzi, jež by měla přinést další možnosti a funkce.

Dodejme, že průměrné hodnocení po více než 10 000 instalací je 3,9. Škoda jen, že program nekomunikuje v českém jazyce.

Morning Routine, clever scanning alarm

Morning Routine, clever scanning alarm


8f7bdfdd81101f1e12189eae0dccbf4d?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(

G-Alarm

O G-Alarmu jste na našem webu již také četli – recenzoval ho v říjnu loňského roku Jan Dolejš ve článku G-Alarm – budík, který vás nenechá zaspat. Honza je zjevně přesvědčen o kvalitách této aplikace, proto ji nominoval i do našeho přehledu: „G-Alarm jsem používal již v dobách Windows Mobile, a když jsem zjistil, že je dostupný i pro Android, nebylo moc co řešit. Tento budík nabídne vše, co byste mohli od budícího nástroje potřebovat. Každý budík lze detailně nastavit (opakování, různá upozornění, detailní nastavení hlasitosti a vibrací, kontrolní otázka, možnosti odkladu atp.) a navíc je možné vytvořené budíky kopírovat, abychom jiný budík, který se liší jen o nějaký detail, nemuseli vytvářet znovu.“

Z popisku v Obchodě Play se dále dozvídáme, že kromě volby vyzvánění nabízí tato aplikace automatické zapnutí režimu Letadlo během spánku, a jeho vypnutí v okamžiku probuzení. Kontrola bdělosti je prováděna buď počítáním matematického příkladu, nebo vyřešením bludiště, ve kterém musíte nakláněním telefonu dovést kuličku do důlku. Podobně, jako v konkurenčních programech, lze i v tomto případě nastavit přispání/vypnutí budíku si po zatřesení/otočení telefonu displejem dolů, přičemž si můžete nastavit postupné zkracování intervalu. Zajímavostí je možnost exportu a importu budíků.

K dispozici je demoverze, která je omezená podobným způsobem, jako Gentle Alarm – nebudí ve čtvrtek a v pátek. Neomezená verze vás pak přijde na necelých padesát korun.

Vývojáři z německého Ravensburgu, pracující pod značkou Ageye, mají za sebou již pěknou řádku aplikací, drtivá většina z nich byla určena pro Windows Mobile/Phone a iOS. G-Alarm je zatím jejich prvotinou pro Android, za kterou, jak doufáme, budou následovat další zajímavé kousky.

Demoverzi si stáhlo přes 5 000 uživatelů, kteří hodnotili průměrnou známkou 3,9. Více než tisíc zákazníků si koupilo plnou verzi programu, kterou zatím hodnotí známkou 4,1.

227b839727af6e9e7bc11cafd04ea535?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(

Chybí v tomto přehledu nějaký budík? Nominujte ho!

Starý aforismus říká: „Není na světě člověk ten, aby se zavděčil lidem všem“. Jsme si vědomi toho, že dnes prezentované budíky nemusí nutně vyhovovat každému. Jistě se mezi vámi najdou zastánci jiných programů, přesvědčení o tom, že té „jejich“ aplikaci ty naše nesahají ani po kotníky. Právě proto dáváme vždy na konci seriálu SvětAndroida doporučuje slovo vám – naším čtenářům.

Pokud tedy máte tip na budík, který se v dnešním přehledu neobjevil, dejte nám o něm vědět přes níže uvedený formulář. Napište nám, čím právě je právě ten „váš“ budík zajímavý, jaké zajímavé funkce nabízí a proč ho používáte! Věříme, že se nám společnými silami povede najít ty skutečně nejlepší aplikace pro ranní vstávání.

Uzávěrka čtenářských nominací je ve čtvrtek 16. srpna 2012 v 6:00. Článek „Čtenáři doporučují: budíky“ pak vyjde ve čtvrtek 23. srpna. Těšíme se na vaše tipy!

NOMINACE BYLY UKONČENY! Článek „Čtenáři doporučují: budíky“ vyjde ve čtvrtek 23. srpna.!

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (35)