Nvidia Shield Tablet K1: Tablet, se kterým si zahrajete Fallout 4 (recenze)

Nvidia Shield Tablet K1 titul 2

Nvidia Shield Tablet K1 představuje refreshovanou variantu velmi povedeného herního tabletu. O nástupci původního Shield Tabletu v případě novinky sice nemůže být ani řeč, i přesto má ale rozhodně co nabídnout. Má právě tablet od Nvidie na to, aby šel proti proudu stagnujícího trhu s tablety?

Jelikož je Nvidia Shield Tablet K1 prakticky identický jako jeho předchůdce, v dnešní recenzi se primárně zaměříme na ony drobné změny a především na samotné hraní s tímto tabletem.

Obsah recenze

Obsah balení, konstrukce a kvalita zpracování

V základním balení nenaleznete nic než samotný tablet. Nabíječka včetně dalšího příslušenství v podobě herního ovladače a magnetického coveru se dokupuje zvlášť. V prodeji je rovněž originální stylus, ten jsme však k testu neobdrželi.

Nvidia Shield Tablet K1 + příslušenství 2

Plast a soft-touch povrch v hlavní roli

Nvidia Shield Tablet K1přední strana

Design se oproti předešlé generaci změnil jen pramálo. Zachována zůstala plastová, ale kvalitní konstrukce se soft-touch povrchem a lesklým nápisem SHIELD na zádech. První drobnou změnu představuje okolí reproduktorů na přední straně, to je nově pogumované a vroubkované, díky čemuž se tablet lépe drží. Pokárat však Nvidii musíme za odstranění zdířky pro stylus.

Konstrukce spolu s rozumnými rozměry i hmotností napomáhá dobré manipulaci s tabletem. Jako zvlášť užitečný se nám pak jeví magnetický Shield cover, který může sloužit také jako stojánek. Aby bylo hraní na velké obrazovce televizoru co nejsnazší, vybavil výrobce tablet také miniHDMI konektorem. Drobná výtka ke konstrukci tabletu pak směřuje k zapínacímu tlačítku a kolébce hlasitosti. Všechna tato tlačítka mají totiž nízký zdvih a měkký stisk, kvůli čemuž se poměrně špatně mačkají.

Nvidia Shield Tablet K1 zada-logo

Hardware: pro hráče to nejlepší

Uvnitř tabletu se ukrývá dobře známý chipset Nvidia Tegra K1, jehož hlavní předností je výkonný grafický čip se 192 jádry. Použitý 8″ displej nabízí rozlišení 1920 x 1200 px a tím pádem i naprosto dostatečnou jemnost obrazu 283 ppi (pixelů na palec). Barvy displeje jsou poměrně přirozené. Uživatelům, kteří jsou zvyklí na živější barevné podání, však mohou připadat trochu mdlé. Ani čitelností na slunci nepatří displej mezi špičku své kategorie. Pochvalu si od nás zaslouží také stereo reproduktory po bocích displeje. Hrají totiž až překvapivě nahlas a kvalitně. V jejich projevu je dokonce slyšet náznak basů. Fyziku však neoklamete a i zde je cítit plechový nádech.

Nvidia Shield Tablet K1 displej

Škoda, že se refreshovaná varianta tabletu prodává pouze ve verzi s 16GB interním úložištěm. To je však naštěstí rozšířitelné o paměťové karty microSD do velikosti až 128 GB. Na paměťovou kartu lze také přesouvat naistalované aplikace a hry. Je však potřeba použít rychlou kartu, jinak může mít negativní vliv na výkon. Další zklamání nám pak Nvidia připravila v oblasti bezdrátové konektivity, tablet totiž nenabídne podporu mobilních sítí.

Nvidia Shield Tablet K1 reproduktur

Použitá baterie je stejná jako v předešlé verzi a nabídne tak kapacitu 5200 mAh. To sice není vyloženě málo, u tabletu zaměřeného na hry bychom však čekali maličko víc. U tabletů obecně se výdrž velmi odvíjí od využití, v případě hraní her se u Nvidia Shield Tablet K1 můžete spolehnout na výdrž přibližně 5 hodin zápřahu. Výdrž lze ještě optimalizovat pomocí správce napájení, kterého výrobce integroval do systému.

Nvidia Shield Tablet K1 specifikace:

Nvidia Shield Tablet K1 Widget

  • Displej: 8'', IPS, 1920 x 1200 px
  • Procesor: Nvidia Tegra K1
  • RAM: 2 GB
  • Fotoaparát: 5 Mpx
  • Úložiště: 16 GB, microSD až do 128 GB
  • Baterie: 5200 mAh

Systém: příznivci čistého Androidu jásejte

Stejně jako v případě původního Shield Tabletu nebo jeho předchůdce Tegra Note 7, i ve faceliftovaném Nvidia Shield Tablet K1 naleznete Android 5.1 bez větších úprav ze strany výrobce. Dodatky ze strany Nvidie se smrskly pouze na přidané aplikace, jakými jsou například Shield Hub nebo aplikaci na kreslení Nvidia Dabbler. Vedle toho přidal výrobce do systému také nějaká další nastavení a funkce spjaté s HDMI výstupem, herním ovladačem nebo správou napájení.

Pochválit musíme Nvidii také za příkladnou optimalizaci tabletu. Za celou dobu testu jsme nezaznamenali sebemenší náznak zpomalení a odezva systému byla vždy stoprocentní. Nvidia Shield Tablet K1 by se navíc měl dočkat Androidu 6.0 Marshmallow ještě před koncem tohoto roku.

Tablet a konzole v jednom

Nvidia Shield Tablet K1 však rozhodně není jen obyčejný tablet, svým majitelům totiž dokáže vcelku obstojně posloužit také jako konzole. Ať už pro hraní nativních her pro Android nebo „velkých“ titulů původem z PC a konzolí prostřednictvím streamingu.

SHIELD Tablet: Built For Gamers

SHIELD Tablet: Built For Gamers

Shield Controller

Aby uživatelé plně využili herní potenciál Nvidia Shield Tablet K1, musí si k němu dokoupit herní ovladač. K tabletu lze pochopitelně připojit prakticky libovolný herní ovladač. Nvidia má však pro tyto účely vlastní Shield Controller, který s tabletem komunikuje prostřednictvím Wi-Fi. Díky tomuto připojení pak daná hra reaguje na povely ovladače bleskurychle.

Nvidia Shield Tablet K1 controller

Ovladač je na první pohled poměrně mohutný, takže uživatelé s menšíma rukama (či děti) s ním mohou mít z počátku trochu problém. Nám však do rukou padl dobře a z pohledu ergonomie jsme si tak neměli na co stěžovat. Jediné, na co jsme si museli delší dobu zvykat, byla odezva analogových páček, která se nám i po delší době zdá poněkud „gumová“. Naopak ocenit musíme použití touchpadu, který představuje stříbrná ploška mezi páčkami a tlačítky pro regulaci hlasitosti.

Přítomen je zde také mikrofon a 3,5mm audio jack. Baterie je zabudovaná v ovladači a její napájení probíhá přes microUSB. Soupis her, které podporují gamepad od Nvidie, naleznete v aplikaci Shield Hub, pokud jej však vaše oblíbená hra nepodporuje, není problém si její ovládání na Shield Controller namapovat.

Nvidia Shield Tablet K1 mapovani

Shield Hub

Tou hlavní aplikací, okolo které se točí veškeré hraní, je Shield Hub, kde nalezneme následující položky:

  • Obchod
  • Novinky
  • Androidové hry
  • Aplikace pro média
  • GeForce Now
  • Počítačové hry

GeForce Now: PC hry zamířily na Android

Jedním z velkých lákadel Nvidia Shield Tablet K1 je služba GeForce Now. Ta slouží ke hraní počítačových her na vašem tabletu. Nepotřebujete k tomu přitom vlastnit žádné výkonné herní PC, všechny hry totiž běží na serverech samotné Nvidie a jediné, co tak ke hraní řady velkých titulů v plné kvalitě potřebujete, je tablet, ovladač a kvalitní připojení k internetu.

Dle samotné Nvidie je ke bezproblémovému hraní při rozlišení 1080p a snímkovací frekvenci 60 FPS potřeba přinejmenším internetové připojení s rychlostí 50Mbit a odezvou maximálně 60 ms. GeForce Now v rozlišení 720p by však mělo fungovat již na internetovém připojení s rychlostí 20 Mbit. Doporučeno je také 5GHz Wi-Fi připojení.

Je třeba mít na paměti, že rychlost udávaná výrobcem routeru či poskytovatelem internetu je spíše teoretická a v praxi jí dosáhnete jen stěží (proto je lepší mít vždy rychlejší připojení než udávané minimální). Pro streamované hraní je rovněž důležitá nejen rychlost, ale také odezva, což je další aspekt hrající 5GHz Wi-Fi routerům do karet.

My jsme streamování ze serverů Nvidie vyzkoušeli na 120Mbit internetu a hned třech routerech, ve všech případech byl tablet ve stejné místnosti jako router:

  • 150 Mbit, 2,4 GHz Wi-Fi: Hry fungovaly na rozlišení 1280 x 720 px. Docházelo jen k občasnému a krátkodobému snížení rozlišení streamovaného obrazu a snížení snímkovací frekvence. Hry byly s lehkými výhradami hratelné.
  • 300 Mbit, 2,4 GHz Wi-Fi: Hry běžely i ve FullHD rozlišení, ale v průběhu hraní občas docházelo k citelnému propadu snímkovací frekvence. Při HD+ (1600 x 900 px) fungoval stream bezproblémově.
  • 900 Mbit, 5 GHz Wi-Fi: GeForce Now fungovalo bezproblémově i při Full HD rozlišní. Ke zpomalení docházelo jen opravdu výjimečně.

Ukázkové video je pořízeno za pomoci integrované funkce nahrávání při HD+ rozlišení během připojení k 300Mbit Wi-Fi síti.

GeForce Now sice již není zdarma, cena je však rozumná

Služba GeForce Now je oproti svému předchůdci Nvidia Grid již zpoplatněná. Cena však není nijak přemrštěná a měsíční členství vás tak bude stát přibližně 270 Kč (9,9 €). V tomto předplatném je zahrnut přístup k více než padesátce her. Některé hry, jako například The Witcher 3, však nejdou prostřednictvím předplatného hrát a musíte je zakoupit za jejich běžnou cenu.

Dostanete však hned dvě licence – jednu pro hraní prostřednictvím GeForce Now a druhou pro PC prostřednictvím GOG.com.  Celkově si již nyní může uživatel vybírat z celé řady žánrů, takže si na své přijde většina hráčů, nabídka čítá přibližně 70 titulů. Aktuální nabídku her pro GeForce Now si můžete prohlédnout na oficiálním webu.

Nvidia Shield Tablet K1 Shield Hub 6

Hraní na Nvidia Shield Tablet K1 připojeném k televizoru je skutečně pohodlné a pokud máte k dispozici dostatečně kvalitní připojení, tak se jedná o zážitek plně srovnatelný s hraním na konzoli. Jen by to chtělo ještě více her, aby tato služba přitáhla co nejvíce uživatelů. Nvidia však na rozšíření nabídky her intenzivně pracuje.

GameStream: Fallout 4 na tabletu? Proč ne!

Dalším ze způsobů, jak si na Nvidia Shield Tablet K1 zahrát hry pro PC. Pokud totiž vlastníte stolní počítač s jednou z podporovaných grafických karet od Nvidie, můžete si prostřednictvím internetového streamingu zahrát hry běžící na vašem PC. Na Androidovém tabletu si tak můžete užít třeba i takovou pecku, jakou je Fallout 4.

Pomocí GameStreamu se však hry nemusí pouze zrcadlit, ale můžete hrát také s dalším hráčem v kooperačním režimu. Streaming podporují grafické karty Nvidia GTX řady 600 a výš. Celá řada her podporuje přímo herní ovladač Nvidie, hrát na tabletu však můžete také s připojenou klávesnicí a myší. Seznam her podporujících herní ovladač Nvidie naleznete na oficiálních stránkách. Hry můžete hrát nejen na lokální sítí, ale také přes internet.

Nvidia Shield Tablet K1 Gamestream Stačí se na počítači přihlásit, zvolit správný .exe soubor a můžeme hrát

Otestovali jsme také například titul DiRT Rally. Hru jsme hráli na lokální síti a stream v tomto případě běžel naprosto hladce.

Android konzole dává smysl

Hraní na Nvidia Shield Tablet K1 se však pochopitelně neskládá pouze ze streamovaných her. Na tabletu si můžete vychutnat jakoukoli hru z Google Play. Pokud pak tato hra podporuje herní ovladač, je dobrý herní zážitek téměř zaručen. Hry pro Android jsou pochopitelně jinak koncipované než ty pro konzole. I přesto však lze na Google Play nalézt celou řadu her, které si vychutnáte i na televizi a s gamepadem v ruce.

Vedle známých titulů původem z PC jako Half-Life 2, Portal či Doom 3 musíme vyzdvihnout také například novinku v podobě Sci-Fi hororové střílečky Dead Effect 2 s výborným grafickým zpracováním a hratelností. Například právě zmíněný Dead Effect 2 je jasnou ukázkou toho, jak se rozdíly mezi mobilními a konzolovými hrami začínají postupně smazávat. Zapomínat pak rozhodně nesmíme ani na české „želízko v ohni“ v podobě brněnského studia Madfinger Games.

Zvlášť jejich hry Dead Trigger 2, ShadowGun a Samirai II se na televizi hrají velmi dobře. Jako další titul, dokazující, že Android konzole má svůj smysl, si pak zmiňme tankovou akci World of Tanks. Ošizeni nebudou ani příznivci starších her, díky celé řadě emulátorů, které rovněž podporují ovladač. My jsme se vrátili o pár let zpět prostřednictvím výborně fungujícího emulátoru PSX – FPse.

Na své si přijdou i letsplayeři

Tablet má v sobě integrovanou funkci nahrávání a také službu Twich.tv. Hráči tak mohou své herní výkony nejen zaznamenávat, ale rovnou i streamovat na internet. Vedle samotného záznamu pak lze video vybavit také mluveným komentářem či obrazem z přední kamerky tabletu.

Závěr

Nvidia Shield Tablet K1 ve verzi Wi-Fi s 16GB úložištěm je u nás prodeji za velmi sympatických 5 499 Kč s DPH. Dokoupitelné příslušenství pak reprezentuje Shield ovladač za 1 599 Kč s DPH, Shield cover za 799 Kč s DPH, Shield nabíječka s různými koncovkami v balení za 599 Kč s DPH a Shield Stylus za 499 Kč s DPH.

Nvidia Shield Tablet K1 je bezesporu povedený hráčský tablet, který exceluje nejen svým výkonem, kvalitním zpracováním a hardwarovou výbavou. Nabídne totiž celou řadu doplňkových služeb v čele s GeForce Now. Řada uživatelů pak rozhodně vezme za vděk možnosti dokoupení stylusu zvládajícího rozpoznávat tlak. Zapomínat nesmíme ani na použití svižného a prakticky čistého Androidu 5.1 a velmi dobrou podporu ze strany výrobce, co se aktualizací týče.

Jak už to tak ale bývá, nic není dokonalé a tak se i na tomto tabletu dá najít hned několik much. V první řadě je to absence verze s LTE konektivitou. Zrovna tak by si takto dobře vybavený tablet zasloužil i variantu s alespoň 32GB úložištěm, byť disponuje podporou microSD karet. Poslední výtka ke specifikacím je pak mířena na displej, který by mohl nabídnout lepší čitelnost na slunci a optimálně i živější barvy. Dále je před pořízením tabletu za účelem streamování počítat s minimálními nároky na připojení.

Závěrečný verdikt: Původní, již rok a půl starý, Nvidia Shield Tablet patřil mezi špičku na trhu s tablety a byť je jeho nová varianta prakticky identická, není o nic méně atraktivní. Ba naopak, díky velmi příznivé ceně je nákup tohoto tabletu lákavější než kdy dřív. Vedle jednoho z nejlepších, ne-li vůbec nejlepšího tabletu na trhu totiž získáte i více než schopné herní zařízení s obrovským potenciálem do budoucna.

Klady

+ Cena
+ Vysoký výkon
+ Herní služba GeForce Now
+ Kvalitní zpracování
+ Výborně odladěný systém
+ Wi-Fi Gamepad

Zápory

– Chybí LTE varianta
– Pouze 16GB úložiště
– Pro někoho příliš rozměrný gamepad
– Pouze průměrný displej

Za zapůjčení děkujeme společnosti Nvidia.

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (18)