LTE – vše, co potřebujete vědět o nejrychlejším mobilním internetu

LTE síť

LTE je zkratka pro vysokorychlostní mobilní síť, která má nahradit GSM. S pojmem LTE se již drtivá většina našich čtenářů jistě setkala, neboť i sami naši operátoři se tento pojem snaží do hlav zákazníků vštěpovat. Tento vysokorychlostní internet se začíná rozšiřovat i do České republiky a nezřídka je podpora LTE již podmínkou při nákupu nového telefonu. Pojďme si říci, co se pod touto zkratkou skrývá, jak je to s podporou mobilních telefonů a co na to naši operátoři.

Co to je LTE?

Pod zkratkou LTE se skrývá celý název Long Term Evolution. Tato technologie navazuje na současnou 3G síť (zvanou též jako UMTS) a přináší vylepšení v několika ohledech. Tím nejzásadnějším je samozřejmě navýšení rychlosti v obou směrech – stahování i nahrávání. Oproti WCDMA (širokopásmový vícenásobný přístup kódovým dělením) u technologie UMTS používá LTE v sestupném směru vícenásobný přístup na základě ortogonálních frekvencí (ODFMA) a vícenásobný přístup pomocí frekvenčního dělení s jednou nosnou SC-FDMA pro vzestupný směr (upload).

lte

LTE je díky tomu schopno vyvinout teoretickou maximální rychlost až 172,8 Mb/s při stahování a 57,6 Mb/s pro upload při šířce kanálu 20 MHz. Zároveň přináší LTE menší latenci (ping). V praxi je rychlost samozřejmě o poznání nižší, neboť je dělena mezi spoustu jiných uživatelů, operátoři navíc často používají menší šířku kanálu.

TDD vs. FDD – co se skrývá pod těmito zkratkami?

Tyto dva pojmy se stále častěji vyskytují v popisech nových telefonů a je velmi důležité vědět, co tyto dva pojmy znamenají, neboť přímo určují, zda bude v daném telefonu LTE fungovat na našich sítích. TDD (Time Division Duplex) představuje časové dělení pro duplexní přenos, tedy způsob, jakým se data přenáší od a k uživateli. Komunikace probíhá v obou směrech na jedné frekvenci, kdy se v jeden časový okamžik přenášejí data jedním směrem a v dalším okamžiku opačným směrem. LTE TDD se používá například v Číně. V našich krajích se používá odlišný systém FDD (Frequency Division Duplex), který je založen na rozdělení frekvencí pro oba směry komunikace (stahování probíhá na jiné frekvenci než odesílání).

LTE-FDD-TDD-

Podpora mobilních telefonů – pozor na frekvence

Aby náš telefon podporoval rychlé datové sítě LTE, musí být patřičně vybaven. Vždy se musíme ujistit, že telefon podporuje LTE FDD, které provozují naši operátoři. S přístroji na českém trhu od známějších výrobců budou zpravidla fungovat bez problémů, problém ale nastává u většiny čínských telefonů. Rozšířil se totiž bohužel problém s podporou pouze určitých frekvencí. Čeští operátoři používají pro LTE především frekvence 800, 900 a 1800 MHz. Když se detailně podíváme například na telefon OnePlus One, zjistíme, že z těchto tří frekvencí podporuje pouze 1800 MHz. Co to znamená v praxi? LTE bude fungovat pouze na místech, kde jej operátoři šíří po frekvenci 1800 MHz, kterou telefon podporuje. To je prozatím pouze ve větších městech (Praha, Brno…). V oblastech s frekvencí 800 a 900 MHz váš telefon příjme pouze 3G síť (je-li dostupná) a EDGE.

Telefon OnePlus One se sice pyšní podporou LTE, bohužel podporuje jen některé frekvence u nás Telefon OnePlus One se sice pyšní podporou LTE, bohužel podporuje jen některé frekvence u nás

Současné LTE není síť 4G, i když nám to operátoři tvrdí

Nejen v televizních reklamách na nás naši operátoři chrlí pojem 4G, který má představovat současný internet u nás. Podobně nás „balamutí“ i některé mobilní telefony, které při příjmu LTE rovněž vypisují 4G. Bohužel tomu tak ale není, neboť standard LTE se ještě nepovažuje za síť 4. generace. Nesplňuje totiž podmínky ITU (International Telecommunication Union). Čtvrtou generaci datových sítí představuje až standard LTE-Advanced.

lte-advanced

Pokrytí v ČR

Nejvíce nás samozřejmě zajímá pokrytí naší krajiny, které určuje, v jakých místech lze LTE provozovat. Operátoři se podle svých slov snaží LTE co nejrychleji rozšiřovat na celé naše území, situace ovšem zatím není tak růžová. Velmi často se setkáváme s paradoxem, že jsou signálem LTE více pokryty méně obydlené části republiky či dokonce části neobydlené (pole atp.). V praxi tedy LTE běží ve větších městech a poté naopak v oblastech méně obydlených. Svou roli samozřejmě opět hrají jednotlivé frekvence. Přehlednou mapu pokrytí i s výběrem jednotlivých frekvencí a operátorů si můžete zobrazit například zde.

Nezapomeňte na novou SIM

Podpora LTE v daném místě a správná hardwarová výbava telefonu není to jediné, co určuje, zda LTE na vašem přístroji poběží. Je nutné mít také novější SIM kartu s podporou LTE. Pokud tedy patříte mezi uživatele, kteří již svou kartu vlastní třeba 10 let, budete muset navštívit jednoho z operátorů. Výměna je opravdu velmi rychlá a navíc zdarma – během několika minut již ve svém telefonu máte plně aktivní novou SIM s podporou LTE.

4gsim lte

Proč chtít telefon s LTE, když 3G nabízí dostatečnou rychlost?

V diskuzích pod našimi články často vídáme střet názorů, kdy jedni uživatelé by si telefon bez LTE už dnes nekoupili a druzí zastávají názor, že při dnešní dostatečné rychlosti 3G a nízkému FUP je nejrychlejší internet zbytečností. Proč vlastně chtít LTE v mobilu? Samozřejmě pokud pomineme vyšší rychlost a nižší latenci, díky čemuž se surfuje na internetu pohodlněji, je tu ještě jeden velmi podstatný důvod. Naši operátoři nejrychlejší sítí pokrývají ve velké míře i oblasti, ve kterých bylo předtím pouze pokrytí EDGE. To znamená, že pokud se v daném místě objevíte s telefonem s LTE, vychutnáte si nejrychlejší internet, ale pokud jen s telefonem s podporou maximálně 3G, zůstáváte na rychlosti EDGE. A to už je velký rozdíl.

Power-LTE

Jaký máte názor na LTE v našich končinách? Využíváte a potřebujete vysokorychlostní internet?

zdroj: androidforum.cz, en.wikipedia.org, gsmweb.cz

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (68)