Fotoaparát Samsung Galaxy NX – bezzrcadlovka s Androidem (recenze)

galaxy nx nahled

První chytrý kompaktní fotoaparát s výměnnými objektivy s Androidem, to je Samsung Galaxy NX. Každý si jistě pamatuje, když Samsung poprvé představil chytrý fotoaparát s Androidem v podobě Samsungu Galaxy Camera na přelomu roku 2012/2013. Fotoaparát moc úspěchu nesklidil, neboť kvalita výstupu fotoaparátu byla všelijaká, jen ne dostatečně kvalitní. Fotoaparát navíc uměl telefonovat, takže to byl hybrid, který neuměl nic na 100%. Jak však dopadne Galaxy NX, který je fotoaparátu ještě blíže? Tomu se teď podíváme na zoubek.

Samsung Galaxy NX s objektivem

Obsah recenze

Obsah balení

Balení opravdu naznačuje, že by se mohlo jednat o fotoaparát, jelikož obsahuje klasický popruh, který dostanete k běžnému fotoaparátu, ale také například sluneční clonu, velice provizorní pouzdro, nebo baterii, která se již tvarem více podobá těm, které jsou ve fotoaparátech (není plochá). To jsou však jen detaily a to jsem nezmínil ještě nezbytné krytky otvorů pro objektiv nebo krytku optiky objektivu. Tou hlavní nápovědou, že to tentokrát Samsung myslí s fotoaparátem vážně, je objektiv, který je výměnný a drží se standardů fotoaparátů s objektivy řady NX. V základním balení naleznete univerzální setový objektiv 18-55mm f/3.5-5.6 OIS III, ale není problém zakoupit jiný, lepší nebo vhodnější pro specifické účely, nabídka se totiž poměrně rychle rozšiřuje. Ostatní obsah se již drží standardů, takže kromě samotného těla fotoaparátu zde naleznete ještě adaptér do zásuvky a USB kabel.

Samsung Galaxy NX - obsah balení

 

Vzhled a dílenské zpracování – padne jako ulitý

Už na první pohled Galaxy NX vypadá jako fotoaparát, tedy až na zadní stranu, kterou z velké části zabírá obrovský displej a tak již nezbylo místo na užitečná tlačítka, která by ocenil nejeden z nás. Pochvalu však zaslouží elektronický hledáček v případě, že sluníčko je natolik oslepující. Nad displejem se také nachází univerzální kolečko pro volby režimu focení, hlasitosti a dalších funkcí na základě toho, kde se právě nacházíte. kolečko také funguje jako tlačítko. Otáčení je vyřešeno dobře a ovládá se velice příjemně. Mačkání je však už horší, neboť pokud stisknete pod nesprávným úhlem, ozve se zvuk, jako byste něco ulomili.

Samsung Galaxy NX - vrchní strana

Na pravé straně je pouze poutko pro upevnění popruhu, kdežto na levé straně nalezneme navíc i výstup na sluchátka (3,5mm jack) a také dvířka, pod kterýma se ukrývá microUSB a microHDMI, pomocí kterého si můžete promítat displej fotoaparátu například na vaši televizi a pochlubit se rodině, jak krásné fotky jste nafotili. Hned vedle dvířek od konektorů je také reproduktor, jehož hlasitost je na solidní úrovni.

Samsung Galaxy NX - displej

Horní strana nabízí nejvíce prvků. Z pravé strany to je dvou stavová spoušť fotoaparátu, tlačítko pro okamžitý záznam videa, kolečko pro volbu režimu, kterou jsem již zmínil, klasické zapínací tlačítko, hledáček, na jehož horní straně je klasická patice pro sáňky, kolečko pro úpravu dioptrií v hledáčku a tlačítko pro vysunutí zabudovaného blesku, které se také nachází hned před paticí pro sáňky. Mimochodem, zmáčknutím kombinací tlačítek pro vypnutí a pro vysunutí blesku pořídíte snímek obrazovky (screenshot).

Samsung Galaxy NX - spodní strana

Závit pro stativ se nachází, jak už to tak bývá, na spodní straně, spolu s dvířky pro baterii, kde se mimo jiné ukrývá i slot na microSD kartu a micro SIM kartu.

Samsung Galaxy NX - přední strana

Na přední straně si nejde nevšimnout závitu pro objektiv a tlačítka pro uvolnění objektivu spolu s přiostřovací diodou (zelená). Co je ale také důležité, je úchyt neboli grip, který je dostatečně velký a fotoaparát se drží velice pohodlně. Toto řešení je u kompaktu s výměnnými objektivy poměrně neobvyklé a bývá spíše dominantou velkých zrcadlových fotoaparátů.

Hardware a displej

Po stránce hardwaru není téměř co vytknout. V Galaxy NX naleznete 4-jádrový procesor běžící na frekvenci 1,6 GHz Pega-Q, doplněný o 2 GB operační paměti. Stejný procesor se dokonce nachází i v nedávno představeném Samsungu Galaxy Camera 2 a pravděpodobně vychází z Cortex-A9. Úhlopříčka displeje je 4.8″ s rozlišením 1 280 x 720 pixelů a jedná se o klasický TFT LCD, jehož barevné podání je však velmi dobré v porovnání s AMOLED displejem, kde se často u Samsungu setkáváme s tím, že jsou barvy velice syté. I se sluníčkem si displej poradí obstojně. Je to však stále jen barevný displej vyráběný klasickou technologií, takže občas bude potřeba sáhnout po hledáčku. Ve fotoaparátu nalezneme Android ve verzi 4.2 Jelly Bean a o aktualizaci na 4.3 se zatím neví, ale teoreticky by se dočkat měl. Velkou část fotoaparátu tvoří baterie, která má kapacitu 4360 mAh a bohatě vám vystačí na celodenní focení na výletě a několik dní a snad i týdnů nebo měsíců v pohotovostním režimu, do kterého se fotoaparát uvádí po 1 hodině nečinnosti (dobu lze v menu nastavit nebo vypnout). Tuto vlastnost jsme velice ocenili a začali ji vnímat, když jsme se za 2-3 dny k fotoaparátu vrátili a probudili jej s téměř stejnou kapacitou, se kterou jsem ho opouštěli. Toť je výčet těch běžných vlastností, které jsou pro dnešní Android zařízení již téměř standardem.

Hlasitost se nastavuje pomocí horního kolečka nad displejem Hlasitost se nastavuje pomocí horního kolečka nad displejem

Nejdůležitější částí je však samotný čip, na kterém si dal Samsung opravdu záležet a nezaměnil ho s nějakým ořezávátkem z běžného telefonu nebo z Galaxy Camery. V Galaxy NX je totiž velký APS-C čip, který je tak typický pro většinu levných až středně drahých digitálních zrcadlovek a který se také nachází v dalších fotoaparátech řady NX. Rozlišení snímače je 20.3 Mpix a má citlivost ISO až do rozsahu 25 600. Hledáček fotoaparátu je elektronický a tak na něm uvidíte všechny potřebné informace, které se zobrazují i na displeji, rozlišení hledáčku je 800×600 px. Hned vedle hledáčku je senzor světla, který přepíná zobrazení informací mezi displejem a hledáčkem. Rád bych ještě zmínil jeden fakt, který mně trochu zaskočil, ale nejspíše je to síla zvyku. Jsem totiž zvyklý vyfocenou fotografii sledovat na displeji a tak ihned po vyfocení automaticky koukám na displej, jenže náhled vyfocené fotografie se zobrazí na mém displeji v hledáčku (jelikož je elektronický) a pokud se od hledáčku oddálíte, náhled se zruší a nezobrazí se dodatečně na velkém displeji. V nastavení lze hledáček bohužel jen úplně vypnout.

iso

Fotografie je možné ukládat do formátu jpeg, ale také do RAW (.srw). V nastavení je také možné zvolit ukládání do JPEG+RAW. Tady však musím podotknout, že pokud zvolíte RAW, fotoaparát to značně omezí. Ukládání takové fotky trvá několik sekund, během které můžete pořizovat další fotky, díky velké vyrovnávací paměti. Nemůžete však měnit nastavení a další parametry fotoaparátu. Video lze pořizovat až do FullHD rozlišení, tedy 1080p s 25fps.

Galaxy NX se díky pohodlnému gripu a hmotnosti pohybující se kolem půl kilogramu, drží velmi pohodlně, co se focení týče. Na hraní nebo psaní je to však tragédie a ergonomie tomu není uzpůsobena.

  • Senzor: 20.3 Mpix APS-C CMOS
  • Displej: 4.8″ HD TFT LCD
  • Hledáček: SVGA EVF
  • Rozsah ISO: Auto, 100 – 25,600
  • Stabilizace obrazu: Posun členů objektivu (v závislosti na objektivu), režimy 1/2/vypnuto
  • Režim pro odstranění prachu: Ultrazvukový mechanismus
  • Expozice: blokové segmentové měření, multisegmentové, středové vyvážení, bodové; ± 3 EV (krok 1/3 EV)
  • Rychlost závěrky: automatický režim: 1/6000 – 30s, manuální režim: 1/6000 – 30s, režim otevřené závěrky: max 4 minuty
  • JPEG; 20 Mpix (4:3), 16.9 Mpix (16:9) (průměrná velikost 6 MB)
  • RAW; 20 Mpix (5472×3648 px) (průměrná velikost 20 MB)
  • Video; 1080p/25, 720p/50, 720p/25
  • LTE; 800, 850, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
  • WiFi: a/b/g/n 2,4 + 5 GHz
  • Bluetooth: 4.0 A2DP, HSP, AVRCP, OPP, HID, PAN
  • GPS: A-GPS + GLONASS
  • 3G (HSPA+ 42): 850, 900, 1900, 2100 MHz
  • Konektivita: microUSB, microHDMI, DLNA, Kies Air
  • Senzory: snímač zrychlení, digitální kompas, světelný snímač, gyroskop
  • Android: 4.2 Jelly Bean
  • Procesor: 4-jádrový 1.6 GHz
  • Operační paměť: 2 GB RAM
  • Baterie: 4360 mAh
  • Rozměry: 136.5 x 101.2 x 25.7 (37.65) mm,
  • Hmotnost: 495 g bez baterie

Testy výkonu (benchmarky)

Na dnešní poměry je výkon dostačující a tak si na něm bez problému zahrajete i Dead Trigger 2 nebo Real Racing 3 na plné detaily. Otázkou je, zda na něm vůbec takové hry hrát.

Samsung Galaxy NX - 3D Mark

Samsung Galaxy NX - real racing 3

Konektivita a GPS

U konektivity jsme nenarazili na jediný problém. Fotoaparát se nabíjí klasicky přes USB a je možné jej s pomocí USB i synchronizovat, to je ale zastaralá metoda, dneska frčí Wi-Fi, pomocí které jsme bezproblémově fotky ihned sdíleli na sociální sítě, na e-mail, do Dropboxu nebo zálohovali na Google+. Vhod přijde i microHDMI konektor, pomocí kterého můžete svou práci prezentovat na velké televizi nebo si připojit herní ovládač přes Bluetooth a vychutnávat si Real Racing 3 na velké televizi. Někteří z nás určitě ocení i přítomnost GPS, která vám každou fotku označí a vy se pak můžete zpětně podívat, kde jste fotografii pořídili. Zapomenout nesmíme ani na slot pro microSIM. Díky tomu můžeme sdílet fotografie i tam, kde není Wi-Fi připojení. Rychlost přenosu dat prostřednictvím operátora (T-mobile) jsme také otestovali a nenarazili jsme na žádné problémy, vše funguje jak má a pro ukázku jsme udělali několik testů. Pro opravdové nadšence si můžete z Google Play stáhnout aplikaci pro svůj telefon nebo tablet a fotoaparát ovládat vzdáleně přes Wi-Fi. Aplikace má však prozatím velice omezené funkce a tak nečekejte pokročilé nastavování přes vzdálený displej, jako dálková spoušť však poslouží dobře.

Samsung Galaxy NX - test mobilnich data 3

Baterie a výdrž

Mnozí z vás si určitě říkají, že Android do takového fotoaparát nepatří, protože ví, že jejich telefon se za 1 den vybije a to si nemohou u fotoaparátu dovolit, Android přeci hodně žere. Tak tragické to však není. Ve fotoaparátu je 4360 mAh baterie, která však situaci ještě nezachraňuje. Řešení je někde jinde. Telefon je potřeba udržovat neustále zapnutý, abyste byli vždy na příjmu, což v případě fotoaparátu neplatí. Samsung NX je vybaven funkcí, která vám po určitém času nečinnosti fotoaparát uspí a ten pak vydrží bez potřeby nabíječky několik dní. Svou roli určitě hraje i použitý procesor, který se využívá i v ostatních Galaxy Camera zařízeních a je pro tyto účely optimalizovaný. Android tedy po stránce využití baterie není takové terno. Pokud však budete fotoaparát využívat aktivně každý den, určitě se každodennímu nabíjení nevyhnete. Není to však taková tragédie, jak jsme očekávali.

Samsung Galaxy NX - automatické vypnutí

Uživatelské prostředí a softwarová výbava

Galaxy NX běží na verzi Androidu 4.2.2 s nadstavbou TouchWiz, která je doplněna jen o minimum změn ve prospěch fotoaparátu. Největší viditelnou změnou je widget, který na vás čeká ihned po nastartování zařízení a není jím nic jiného než Fotografické studio. Po stránce funkčnosti však bohužel nenabízí téměř nic. V podstatě se jedná jen o graficky upravenou složku na vaše vybrané zástupce aplikací. Opravdovou změnu však můžeme čekat až u aplikace Fotoaparát, kterou si více rozebereme samostatně v kapitole Fotoaparát níže. Samsung tedy moc novinek v podobě aplikací nepřibalil.

Samsung Galaxy NX - domovska obrazovka

Co se však může hodit, je například Editor videa nebo Fotopříběh na tvorbu alb. Tyto aplikace v Samsung fotoaparátu už dávají smysl a tak je doporučuji alespoň vyzkoušet. Na výčet ostatních aplikací se můžete podívat na přiložených obrázcích níže.

Samsung Galaxy NX - aplikace 1

Widgety jsou nedílnou součástí každého Android zařízení a tak ani tady nesmí chybět. Ani zde však nečekejme, kromě již zmiňovaného Fotografického studia, nic nového, co by usnadnilo práci s fotografiemi.

Samsung Galaxy NX - fotograficke studio

Za zmínku však stojí Dropbox, který je zde zastoupen i widgetem. Jak asi víte, Dropbox je cloudové úložiště, které v základu nabízí přibližně 5 GB prostoru zdarma. Pokud si spustíte aplikaci na Galaxy NX, dostanete dalších 30 GB prostoru zdarma, což se už dá využít pro ukládání a rychlejší sdílení fotografií mezi různými zařízeními, včetně vašeho počítače s Windows.

Samsung Galaxy NX - widget 1

Fotoaparát

Hned při prvním spuštění fotoaparátu se vás Galaxy NX dotáže, zda jste fotograf amatér nebo profesionál a na základě toho vám zpřístupní režimy, které byste měl umět obsluhovat. V základním režimu budete marně hledat manuální režim a další pokročilé funkce. My zvolili samozřejmě režim profesionála, abychom si mohli všechny funkce vyzkoušet.

Základní obrazovka

Základní obrazovka se skládá z několika rychlých voleb a možností pro změnu režimu a dalších drobností. V levé části máte možnost si zobrazit poslední vyfocenou fotografii a můžete také vidět indikací GPS, pokud máte samozřejmě GPS zapnutou. O trochu výše jsou 3 rychlé volby pro nastavení různých funkcí. V základu vidíte pouze 3 a je možné si je změnit prostým podržením prstu na dané tlačítko. V těchto rychlých volbách si můžete měnit například uzamčení měření expozice, typ ostření, vyvážení bílé, nastavení ukládání do RAW+JPEG, náhled expozice nebo změnu zobrazování informací na displeji. V horní části se zobrazuje aktuální nastavení fotoaparátu. Například zda máte zapnutý blesk, jaké máte nastavené úložiště pro fotografie, kvalita výstupu fotografie, vyvážení bílé, typ ostření, nastavení měření expozice nebo formát (jpeg, raw). Jelikož jsou systémová tlačítka zastoupena softwarovou variantou, musíte si zvyknout na to, že se občas budou nacházet na různých místech a někdy budete mít problém najít tlačítko Zpět. V tomto případě se nachází vlevo nahoře tlačítko Domů a hned vedle máme tlačítko pro vstup do nastavení fotoaparátu. Vedle těchto voleb je i šipka pro rychlou změnu nastavení, která zahrnuje aktivaci blesku, samospoušť, rozpoznávání fotografie, výběr složky pro ukládání, vypnutí nebo zapnutí rozpoznávání hlasu a nebo také vypnutí sdílení fotografií. Na úplném vrchu displeje můžeme v případě nastavení pro profesionála vidět nastavení času, clony, kompenzaci expozice a ISO. Toto nastavení lze na základě vybraného režimu měnit rychle několika způsoby. Jedním z nich je namáčknutí vrchního kolečka nad displejem, což nám vybere první volbu, kterou lze změnit. otáčením kolečka si nastavíte hodnotu a opětovným namáčknutím kolečka se přepnete na další nastavení. Pokud by se vám horní tlačítko špatně mačkalo jako nám, můžete použít tlačítko iFn na objektivu fotoaparátu. V pravé části se nachází tlačítko pro focení a natáčení, které jsou zastoupeny také svou hardwarovou variantou na vrchní části fotoaparátu. Zajímavou volbou je však volba režimu a i ta má své zastoupení na tělu fotoaparátu. Pokud jste dříve nenamáčkli vrchní kolečko a neoznačili tak jednu z voleb pro nastavení expozice, můžete pootočit kolečkem a změnit tak režim focení. Nakonec je tu poslední část obrazovky. Na spodní straně se na základě zvoleného režimu zobrazí šipka, která ukrývá nastavení filtrů, známých také pod pojmem fotomrvítka. Na výběr je jich hned několik a nejspíše jste se s nimi už setkali. Můžete si zvolit například vinětace, stupně šedé, sépie, historická fotografie, vybledlé barvy, tyrkysová, barevný nádech, kreslený film, nálada, drsný, olejový pastel nebo například rybí oko. Tyto efekty lze aplikovat i na video.

Samsung Galaxy NX - prostředí fotoaparátu

Režimy focení

Pokud se nacházíte v režimu pro profesionála, máte přístup ke všem režimům, tedy i těm pokročilým s manuálním nastavením expozice. Režimy se dělí na několik skupin a podskupin.

Těmi hlavními jsou Automatický režim, Inteligentní režim, režim pro odborníky (P, M, A, S) a Můj režim. Všechny tyto volby jsou k nalezení na hlavní obrazovce po pootočení kolečka nad displejem nebo po kliknutí na výběr režimu v pravé části obrazovky v přehledném, byť nepraktickém grafickém provedení. Automatický režim je určen pro ty nejméně zdatné fotografy. Fotoaparát totiž na základě snímané scény rozpozná, zda fotíte portrét, krajinu nebo například makro a vybere podle toho vhodný režim. Dejte si však pozor, protože při namáčknutí tlačítka spouště se volba uzamkne a vy tak musíte pořídit fotografie, aby se opět spustila automatika pro rozpoznání scény a následná volba režimu. Funkce funguje velmi dobře a určitě mohu jen doporučit při focení na výletu s rodinou. Pokud však máte v plánu fotit například noční oblohu a nic jiného, je lepší zvolit Inteligentní režim a volbu si zvolit, aby se nestalo, že fotoaparát rozpozná nedopatřením jiný režim a vy tak přijdete o zážitek. Automatický režim však funguje poměrně dobře a tak by k tomu nemělo docházet.

Samsung Galaxy NX - vyber rezimu foceni

Inteligentní režim je rozdělen do několika dalších podskupin a k některým z nich se přes Automatický režim dostanete jen horko těžko. I inteligentní režim obsahuje sugestivní režim, který rozpozná, co se právě chystáte vyfotit. Režim se aktivuje namáčknutím spouště. Po vyfocení zůstane nastavený vybraný mód. Pokud chcete, aby fotoaparát rozpoznal nový režim, musíte zmáčknout tlačítko Zpět. V režimu Krásná tvář vám fotoaparát automaticky vyhladí obličej a upraví barvy pokožky. Máte i možnost si zobrazit fotografie před a po úpravě. Nejlepší foto vám vyfotí několik fotek rychle za sebou s možností si vybrat tu nejlepší. Průběžné snímání se hodí pro vyfocení pohybujícího se předmětu, mějte však na paměti, že by měl být fotoaparát v klidu, bez pohybu. V režimu Golf umí fotoaparát rozpoznat rychlý pohyb a zaznamená až 120 snímků za vteřinu. Pokud budete fotit skupinku lidí, určitě použijete Nejlepší obličej, který vám pořídí několik fotografií za sebou a vy tak máte možnost si vybrat u každé osoby obličej z jiné fotografie a tak se vám už nestane, že by vám pokazil záběr jeden člověk, který například právě mrkl. Další režimy jsou pak stupňování barev, děti, vinětace+, krajina, západ slunce, sníh, makro, jídlo, párty/focení uvnitř, znehybnění akce, bohaté odstíny (obdoba HDR, fotoaparát pořídí 3 fotografie rychle za sebou a spojí je dohromady), panorama, vodopád (doporučuje se použít stativ, neboť v tomto režimu se nastaví delší čas tak, aby se vytvořil efekt rozmazané tekoucí vody), vícenásobná expozice, zvuk a foto, miniatura, kreativní záběr, silueta, noc, ohňostroj, světelná stopa a následují další. Animovaná fotografie je rozhodně režim, se kterým se zabavíte. V podstatě vyfotíte několik fotek za sebou a fotoaparát sám rozezná, které objekty se na snímku pohybují a ty nechá rozpohybované, zbytek scény bude statický. Vše se pak uloží ve formátu GIF a výsledkem může být zábavná animace. Dalším zajímavým a kreativním režimem je Drama. V tomto případě dojde ke složení série fotek do jedné se zachováním pohybujícího se objektu. Vznikne vám tak efekt, kdy máte ve fotografii několikrát stejnou postavu, která tvoří dojem pohybu. Vymazání – určitě to znáte, chcete si vyfotit přítele před památkou, ale neustále vám někdo leze do záběru. S tímto režimem se vyfotí v sérii několik fotek a fotoaparát vám sám nabídne vymazání pohybujících se objektů/postav ve fotografii. V režimu Interval si nastavíte interval pro pořízení každé fotografie. Takže si můžete nafotit pohybující se noční oblohu, kdy vám fotoaparát ve vámi definovaném intervalu pořídí fotografii. Výsledkem je série i několika desítek fotografií, ze kterých si však ještě dodatečně musíte vytvořit video, abyste docílili kýženého výsledku.

Samsung Galaxy NX - inteligentní režimy

Režim pro experty vám zpřístupní všechny manuální volby fotoaparátu. Tento režim je rozdělen do několika módů, známých i digitálních zrcadlovek a dalších fotoaparátů podporující manuální režim. Je jím Manuální (M), Program (P), Aperture (A-clona) a Shutter (S-čas). V manuálním režimu máte pod kontrolou všechny složky, tedy clonu, čas, ISO a kompenzaci, včetně možnosti nastavit čas na neurčito (Bulb). Jak z ostatních názvů režimů vyplývá, jejich nastavení je omezeno jen na některé volby a zbylé se vypočítávají na základě snímané kompozice a na základě kompenzace a ISO, které si můžete nastavit v každém z manuálních režimů. Poslední uživatelský mód je v podstatě pouze zástupce na některý z manuálních režimů, který si sami nastavíte a máte jej tak ihned po ruce v základním výběru režimů.

Samsung Galaxy NX - ukázka gifu pohybivé fotografie

Vyvážení bílé

Galaxy NX nabízí několik variant vyvážení bílé, které však ve většině případů nebudete mít potřebu měnit, jelikož automatické vyvážení funguje dobře. V případě, že budete potřebovat vyvážení upravit, nabízí se několik možností: denní světlo, zataženo, zářivka, žárovka, blesk a vlastní nastavení.

Nastavení, které by vás mohlo zajímat

Fotoaparát nabízí nepřeberné množství nastavení, od typu ostření, až po nastavení focení sériového snímání. Nemá cenu kompletně rozebírat všechno nastavení do detailu, takže vyberu jen ty nejzajímavější funkce, na které bych nerad zapomněl. V nastavení běžného režimu focení umožňuje fotoaparát snímat až 30 snímků za vteřinu v plné kvalitě. Blesk má také spoustu nastavení a umožňuje dokonce synchronizaci s 1. nebo 2. lamelou. V případě nastavení typu ostření, můžete zvolit i volbu ostření na sledovaný objekt, takže pokud například fotíte jedoucí auto, fotoaparát se na něj bude neustále snažit zaostřovat, ať se bude nacházet kdekoliv na vašem displeji/hledáčku. Nezbytnou součástí je také optická stabilizace, kterou nabídne i základní objektiv, se kterým se Galaxy NX prodává. V tomto případě si můžete v nastavení zvolit, aby se stabilizace zapínala až při namáčknutí spouště a nikoliv aby běžela celou dobu (ušetříte baterii). Pokud rádi používáte automatické nastavení ISO, určitě vás potěší, že si můžete zvolit rozsah, včetně velikosti kroků. Ani na opravu dynamického rozsahu se nezapomnělo. NX nabízí 2 možnosti úpravy – Chytrý rozsah+ (upraví přepálené místa v obrazu) a HDR (dojde ke spojení 3, po sobě rychle vyfocených, fotografií a k jejich následnému spojení, včetně zachování originálu).

Samsung Galaxy NX - nastavení fotoaparátu 2

Samsung Galaxy NX - rychlé nastavení

Samsung Galaxy NX - obecené nastavení

Video

Galaxy NX zvládá pořizovat videa do rozlišení 1920×1080 při 25 snímcích za sekundu (1080p/25fps) a při 1280×720 zvládá dokonce 50 snímků za sekundu. Výstupní kvalita videa je na velmi dobré úrovni, především díky APS-C čipu. Dojem však může někdy kazit pomalé ostření, které si občas se scénou neví rady a přeostřuje. Tady bude však na vině objektiv. Ostření, včetně stabilizace, je velmi tiché a ve videu nejde slyšet, co však slyšet lze, je zoomování objektivem. V této cenové kategorii bychom určitě ocenili i vstup pro externí mikrofon.

Samsung Galaxy NX - nastavení videa

Samsung Galaxy NX – ukázka videa – ostření

Samsung Galaxy NX - ukázka videa - ostření

Za řeč stojí rozhodně i možnost video pozastavit a pak dále pokračovat v natáčení. Můžete si tak vytvořit pěkně sestříhané záběry bez nutnosti video dodatečně stříhat a spojovat. Není to samozřejmě žádná novinka, ale fotoaparáty s výměnnými objektivy to běžně nenabízí.

První let s kvadrokoptérou DJI Phantom 2 Vision

První let s kvadrokoptérou DJI Phantom 2 Vision

Ukázka jak ostří základní objektiv 18-55mm F3.5-5.6 OIS III

Samsung Galaxy NX – ukázka videa – ostření a stabilizace

Samsung Galaxy NX - ukázka videa - ostření a stabilizace

Ukázka jak může vypadat výsledné video z poskládaných fotografií focených v sérii (timelapse)

Samsung Galaxy NX – timelapse ukázka

Samsung Galaxy NX - timelapse ukázka

Zkušenosti s fotoaparátem a resumé

Fotoaparát jsme měli možnost důkladně otestovat a zaměřili jsme se především na funkci focení. Využívali jsme spousty režimů, od manuálního, až po inteligentní režim pohyblivé fotografie. Musíme uznat, že fotoaparát je na tom po stránce optické kvality velmi dobře, za což může především velký APS-C čip s malým množstvím šumu. Kvalitou fotografií budete nadšeni, pokud si uvědomíte, že fotíte Androidem. Nesmíte však při tom myslet na cenu zařízení. Konkurenci byste hledali těžko, jelikož je NX jediný ve své kategorii. Z tohoto pohledu tedy není fotoaparátu co vytknout, tedy až na tu cenu. Co se týče využití Androidu ve fotoaparátu, tak jsme v rozpacích. Má to své výhody, ale i nevýhody. Z těch východ bych zmínil především následné zpracování fotografií. Lidé jsou líní a nechce se jim například kvůli jedné fotografii připojovat fotoaparát k PC přes USB kabel. V tomto případě si fotku vyberete, provedete na ni základní operace (oříznutí a podobně) a ihned si ji odešlete do PC přes Wi-Fi, na Facebook či Google+ nebo kam potřebujete.

Další funkce Androidu, jako je hraní her, navigování, sledování filmů nebo prohlížení internetu, nevyužijete tak často. Práci totiž znesnadňuje ergonomie, která je šitá na míru focení, nikoliv na psaní na klávesnici. Pro navigování budete do auta jen těžce shánět držák, při hraní vám pod tíhou upadnou ruce, stejně tak jako při sledování filmů. Samsung Galaxy NX ale pro toto není primárně určen. Dává vám jistotu, že pokud vás zklame váš chytrý telefon nebo notebook na cestách nebo kdekoliv jinde, NX jej hravě zastoupí. Někteří si na velikost fotoaparátu stěžují, my jej oceňujeme, protože fotoaparát skvěle padne do ruky. Ostatně je to kompakt s výměnnými objektivy a tento a ani žádný jiný svého druhu, do kapsy jen tak nestrčíte.

Abychom NX jen nechválili, musíme poukázat i na stinné stránky. Bohužel v tomto případě si hlavní roli zahraje Android. Některé operace jsou totiž poměrně pomalé a velice kazí dojem, z jinak hodně povedeného, zařízení. Jde především o zapínání fotoaparátu a následnou prodlevu v pořízení první fotografie. Pevně věříme, že tento neduh vyřeší aktualizace, ale běžně se nám stávalo, že se fotoaparát po probuzení tvářil, že je připraven k focení, ale nebyl. Nešla totiž namáčknout spoušť, fotoaparát nezaostřil a nešlo tak fotit. Spoušť se musela znovu namáčknout i 3x, aby se fotografie dala pořídit. Bohužel se to občas stávalo i během focení s již zapnutým fotoaparátem. Rychlost ostření je však velmi dobrá na to, že se jedná jen o základní setový objektiv.

Ukázkové fotografie naleznete v galerii níže. Ty a mnohé další v původní velikosti můžete stahovat zde.

Výhody

+ kvalita fotografií
+ ergonomie těla fotoaparátu
+ konektivita (především GPS, Wi-Fi a 3G)
+ univerzálnost zařízení
+ solidní výdrž baterie
+ kvalita videa
+ spousty inteligentních a kreativních režimů

Nevýhody

– prodleva po zapnutí fotoaparátu
– cena
– chybí vstup pro externí mikrofon
– pomalé ukládání RAW
– ostření během natáčení videa občas zlobí

 

[aps_product_sz image=“https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png“ title=“Katalog Android zařízení“ subtitle=“Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…“ desc=“Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.“ button=“Zobrazit katalog“]

Kdy, kde za kolik?

Tomáš Očadlý
O Autorovi - Tomáš Očadlý

Tomáš se narodil jako hračička, odjakživa utrácel své těžce ušetřené peníze za geekoviny, takže smartphony a tablety ho nemohly minout. Systém Android si ho našel… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (21)