DJI Phantom 2 Vision – kvadrokoptéra s Androidem (recenze)

DJI Phantiom 2 Vision – náhledový obrázek

Android je stále populárnější systém, a tak se s ním setkáváme v chytrých ledničkách, zásuvkách nebo jím můžeme třeba ovládat létající stroje, jako je ArDrone nebo nový přírůstek do rodiny létajících dronů – DJI Phantom 2 Vision, který si dnes představíme.

DJI Phantom 2 Vision za letu

  DJI Phantom Vision 2 HDR foto 2

Na některé z našich předešlých RoadShow jste se mohli vyřádit s ArDronem – malou kvadrokoptérou, která je svými rozměry a výkonem vhodná do interiéru, kde nefouká vítr. DJI Phantom je ale jiná kategorie. Je totiž mnohem výkonnější a v základním vybavení má GPS i vlastní ovládač. V případě Phantoma si Android zahrál jinou roli.

DJI Phantom 2 Vision je druhou generací DJI Phantomu, jak už vyplývá z názvu. Největší inovací oproti předchozímu modelu je integrace vlastní kamery (jinak DJI plně podporuje akční kameru GoPro), která také slouží ke spolupráci s Androidem a dalšími systémy. Dále byl vylepšen samotný mozek drona řídící jednotkou NAZA M V2, která se chlubí celkově lepší stabilitou a citlivostí. Nejen kvůli integraci vlastní kamery a možnosti provozovat FPV s pomocí vašeho chytrého telefonu byla navýšena i kapacita baterie na 5 200 mAh. V praxi to znamená 15-20 minut letu. Samozřejmě je doba letu závislá na tom, jak moc agresivně létáte a jestli využíváte kameru pro přenos nebo záznam videa.

FPV – First Person View. Tato zkratka označuje techniku letu s pomocí kamery umístěné na kostře drona, která živě přenáší obraz na vaši obrazovku. Jako zobrazovací technika se často využívá samostatný monitor o velikosti cca 7″, chytrý telefon nebo například brýle (Goggles) se zabudovaným displejem.

Obsah recenze

dji popis phantoma

Specifikace

  • Řídící jednotka: NAZA M V2 s GPS
  • Baterie: 5 200 mAh LiPo (cca 20 minut letu)
  • Hmotnost: 1 160 g
  • Přesnost GPS: vertikální 0,8 m; horizontální 2,5 m
  • Maximální rychlost otáčení: 200°/s
  • Maximální náklon: 35°
  • Maximální rychlost stoupání: 6 m/s
  • Maximální rychlost: 15 m/s
  • Velikost (diagonálně): 350 mm
  • Rozsah náklonu závěsu kamery: 0°-60°
  • Pracovní frekvence: 5,72 – 5,8 GHz
  • Dosah vysílače: 500 m
  • Napájení vysílače: 4 x AA baterie
  • Rozlišení fotoaparátu: 14 Mpix
  • Zorný úhel kamery: 140°/ 120° / 90°
  • Velikost senzoru: 1/2,3
  • Formát fotografií: JPEG, RAW
  • Rozlišení videa: 1080p
  • Pracovní frekvence přenosu videa: 2,41 – 2,46 MHz
  • Dosah přenosu videa: 300 m

Letové vlastnosti DJI Phantom 2 Vision

DJI Phantom 2 Vision je vybaven řídící jednotkou DJI Naza M V2, což je v současnosti nejvyspělejší Naza M řídící jednotka, která se využívá i v profesionálních dronech nesoucích dokonce i digitální zrcadlovky pro natáčení videí a pořizování fotografií. Naza M však byla vyvíjena především pro menší drony do průměru cca 550 mm, ale pro svou oblibu se dostává i do větších sestav díky rychlému vývoji výpočetní jednotky a integraci přesnějších senzorů. Mnozí z vás si určitě ani neuvědomují, že podobnou jednotku nosí v kapse. Váš chytrý telefon totiž také obsahuje důležité prvky, bez kterých by se řídící jednotka pro drony neobešla. Mluvím především o gyroskopu, akcelerometru, elektrickém kompasu, barometru a v neposlední řadě také GPS. Díky baterii s vysokou kapacitou (5 200 mAh, 11,1 V) je Phantom schopen zůstat ve vzduchu téměř 20 minut. Pokud by vám to však nestačilo, připravte si peněženku. Náhradní baterie vás vyjde na přibližně 3 500 Kč.

dji popis radia ver2

Ovládač/Vysílačka – Jak se to ovládá?

Nedílnou součástí každého rádiem ovládaného drona je vysílačka. Ta, která patří k Phantomovi, je však trochu jiná. Je celá bílá a ladí s barvou Phantoma. Nalezneme na ní několik páček, přepínačů nebo i držák pro váš telefon a také podivnou krabičku s vlastním vypínačem a kontrolní diodou. Jedná se o Wi-Fi zesilovač, pomocí kterého můžete Phantoma ovládat až na vzdálenost 300 metrů včetně příjmu živého výstupu z kamery umístěné na závěsu pod samotným Phantomem. Pokud se obejdete bez videa, je možné jej ovládat až na vzdálenost 500 metrů. Tyto hodnoty jsou reálné za předpokladu, že létáte na otevřeném prostranství bez výrazných rušivých elementů. Vysílačka je napájená čtyřmi AA bateriemi a vydrží vám v řádu několika desítek hodin letu. Wi-Fi zesilovač má vlastní baterii, která se nabíjí prostřednictvím USB, a nemusíte se bát, že byste ji museli nabíjet po každém dni letu. Ostatně, signalizace stavu baterie je zastoupena kontrolní LED a v případě vysílačky vidíte stav baterie přímo na displeji. Za zmínku stojí i fakt, že vysílačka funguje na frekvenci 5,8 GHz.

DJI Phantom Vision 2 zvládne i žena Ovládání hravě zvládne i žena

DJI Phantom 2 Vision v akci

GPS – dokáži se vrátit domů

Ano, i GPS je nedílnou součástí DJI Phantom 2 Vision a je umístěna pod horním krytem této kvadrokoptéry, čili co nejdále od veškeré ostatní elektroniky, aby nedocházelo k rušení magnetickým polem, ale zároveň dostatečně blízko samotné řídící jednotce, abychom docílili co nejpřesnější stabilizace. Phantom je vybaven několika funkcemi, které s GPS přímo souvisí.

Jednou z funkcí je tzv. GPS Hold. Znamená to, že pokud na ovládači zapnete tento režim, kvadrokoptéra se bude snažit držet pozice na základě GPS souřadnic. Pokud tedy bude foukat vítr, drone bude odolávat a bude se snažit držet zadané GPS souřadnice, kterou si uložil v okamžiku, kdy jste zapnuli funkci GPS Hold. To samé platí, pokud se Phantom snažíte ve vzduchu násilím táhnout pryč vlastníma rukama. Jakmile jej pustíte, vrátí se na svou poslední známou GPS pozici. Výjimkou jsou povely přímo z vašeho rádia, takže v praxi můžete létat i se zapnutým GPS Hold a v okamžiku, kdy pustíte ovládací páčky, se uloží GPS souřadnice, kterých se Phantom opět bude držet, dokud nedostane jiný povel, nebo mu, nedej bože, nedojdou baterie.

GPS ale poslouží i jako ochrana vašeho drona. Další z funkcí je totiž tzv. Return To Home, což v praxi znamená, že pokud si tuto funkci na ovládači pomocí příslušné páčky aktivujete, drone se vrátí na místo vzletu bez vašeho zásahu. Ptáte se, jak drone pozná, kde je místo vzletu? Tato funkce je opět závislá na GPS a barometru (výškoměru). Funguje to tak, že v okamžiku, kdy do Phantoma připojíte baterii, GPS začne vyhledávat satelity. Je tedy důležité, abyste okamžitě po připojení baterií nelétali, ale nějakou tu minutu počkali, než Phantom nalezne svou pozici pomocí GPS, která se při nastartování motorů uloží jako místo vzletu.

DJI Phantom 2 Vision a příslušenství

Kromě toho, že stav GPS uvidíte na displeji vašeho chytrého telefonu, jak si ukážeme později, je možné tento stav vyčíst i z blikajících diod na zadních ramenech Phantoma. Ten má na spodní straně blikající diody. Pokud blikají žlutě, znamená to, že můžete létat, ale nemáte dostatek satelitů v dohledu, takže vám nebude fungovat GPS, což se mimo jiné může projevovat i během letu – s dronem si bude zahrávat i sebemenší vítr, který vám bude drona odfoukávat pryč, pokud ho právě nebudete řídit pomocí ovládače. Pokud budou blikat zelené diody, znamená to, že máte uloženou pozici vzletu a že můžete používat GPS Hold.

Co se přesnosti GPS týče, výrobce udává přesnost ve vertikální poloze 0,8 m a v horizontální dokonce 2,5 m. Těchto čísel se však nemusíme bát. Samotná stabilita drona leží také na bedrech akcelerometru a gyroskopu. V praxi to znamená, že pokud nefouká vítr a motorky nebo vrtule nejsou nijak poškozené/nevyvážené, je Phantom schopný stát nehnutě na místě. Jedinou překážkou je nízká váha Phantoma, takže počítejte s tím, že se za horších podmínek bude ve vzduchu lehce houpat v mezích přesnosti GPS. I přesto jsme byli překvapeni, jak stabilní tato kvadrokoptéra je.

DJI Phantom 2 Vision - zadní strana

Kompas – bez kalibrace ani ránu

Stejně důležitou roli hraje v tomto případě i kompas, který je velice citlivý a reaguje tak na změny prostředí, ve kterých létáte. Pokud tedy tohoto nebo i jiného drona vlastníte, nezapomeňte, že pokud létáte na různých místech, je potřeba kompas vždy zkalibrovat. DJI Phantom se kalibruje pomocí pravé horní páčky, kterou několikrát (6-10 x) za sebou rychle přepneme tam a zpět, čím se Phantom dostane do módu kalibrace kompasu. Poznáte to i tak, že přestane blikat a začne svítit žlutá dioda. To je pro vás povel, že máte drona otočit o 360° kolem vlastní osy v horizontálním směru. Jakmile docílíte otočení o 360°, žluté světlo se změní na zelené, což je povel, že máte Phantom naklopit o 90° dopředu, tedy čumákem dolů, a opět otočit o 360° v horizontálním směru. Pokud byla kalibrace úspěšná, začne blikat žlutá nebo zelená na základě toho, jestli máte GPS nebo ne. V případě neúspěchu začne blikat světlo červené a je potřeba kalibraci opakovat. Tento stav může nastat v případě, kdy je kolem vás silné rušení magnetického pole.

První let s kvadrokoptérou DJI Phantom 2 Vision

První let s kvadrokoptérou DJI Phantom 2 Vision

Požitek z létání

Jak mnozí z vás zaznamenali na sociálních sítích, s DJI Phantomem 2 Vision jsme si užili spoustu zábavy především díky velké stabilitě a okamžitým reakcím ovládače. Phantom je hodně živý, ale dostatečně malý, abyste se s ním mohli vydovádět na odlehlém místě ve městě nebo v parku. Díky přítomnosti GPS a dalších velmi přesných čidel se z něj stává velice jednoduše ovladatelný stroj a naučit se s ním létat je otázkou jednoho odpoledne, jak jsme se i my v redakci přesvědčili.

DJI Phantom 2 Vision – ukázka letu

DJI Phantom 2 Vision - ukázka letu

DJI Phantom Vision 2 video z výšky: rychlé stoupání 100m

DJI Phantom Vision 2 video z výšky rychlé stoupání 100m

DJI Phantom Vision 2 video z výšky rychlé stoupání 100m

 

DJI Phantom Vision 2 video z kokpitu: rychlost a letové vlastnosti

DJI Phantom Vision 2 video z kokpitu rychlost a letové vlastnosti

DJI Phantom Vision 2 video z kokpitu rychlost a letové vlastnosti

Integrace s Androidem

Phantom jako takový je schopen fungovat bez toho, aniž byste měli zařízení s Androidem. Ale teprve s vašim chytrým zařízením dostává DJI Phantom další rozměr. Android (nebo iOS) zde hraje roli přijímače obrazu a dálkové spouště. V praxi to znamená, že své chytré zařízení uchopíte do držáku na ovladači (není však nutností) a prostřednictvím Wi-Fi se připojíte na Wi-Fi Phantoma. Poté již stačí spustit aplikaci DJI Vision, kterou je možné stáhnout na Google Play. Základní obrazovka aplikace obsahuje 4 hlavní položky – Kamera, Album, Novinky a Nastavení. Nejméně zajímavé budou pro nás Novinky a Nastavení. Nastavení kvality záznamu videa a další důležitá nastavení totiž nalezneme přímo pod položkou Kamera. V Albu máme možnost prohlížet obsah na paměťové kartě integrované kamery. Obsah je možné dokonce stáhnout do telefonu, sdílet na sociální sítě nebo nahrát na YouTube.

DJI Vision hlavni menu

Pokud vybereme první položku z menu (Kamera), tak se dostaneme na obrazovku náhledu integrované kamery. Tato obrazovka nabízí několik možností. Od základního nastavení kvality zaznamenávaného videa a fotografií, až po ovládání naklápění kamery díky přítomnosti závěsu pro kameru. Tím největším lákadlem je ovšem možnost sledování videa z kamery v reálném čase na displeji vašeho chytrého zařízení. Živý přenos pomůže s lepším komponováním záběrů, ale také jako orientace v prostoru. Pokud vám zrak již tolik neslouží, může být problém se na velkou dálku zorientovat, kde má Phantom natočený čumák, což je při létání důležité vědět. Integrace s Androidem je určitě velkým lákadlem, protože dostává zábavu a práci s touto kvadrokoptérou na úplně novou úroveň. Na práci s Phantomem je však znát, že byl původně vyvíjen na iPhone. Občas se nám stávalo, že nešlo navázat spojení s aplikací na některém z našich Android zařízení. Vyřešila to rychlá aktualizace aplikace.

Musíme pochválit DJI za dobře odváděnou práci při ladění samotné aplikace pro Android. Aktualizace vycházely téměř každý týden a ke konci našeho testování byly opraveny všechny mouchy, na které jsme narazili. Palec nahoru za skvělou podporu a poměrně rychlé řešení problémů.

2e333dbb263459e3db1b1ec951997d72?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(

Kvalita integrované kamery

DJI Phantom je nabízen v několika variantách a pouze DJI Phantom 2 Vision nabízí integraci s Androidem díky přítomnosti integrované kamery se zabudovaným přijímačem. Celý systém kamery je pak umístěn na závěsu (tzv. gimbal), který je naklápěn v jednom směru pomocí servo motorku. Závěs slouží kromě manuálního naklápění kamerky i jako stabilizátor a vyrovnává naklápění Phantoma tak, aby váš záznam byl co nejstabilnější. Jako pasivní prvky stabilizace jsou zde použity 4 gumičky, na kterých celý systém závěsu s kamerou visí a chrání váš videozáznam před nechtěnými vibracemi. Vibrace trápí téměř každý podobný stroj a šíří se především od samotných vrtulí, prorážejících vzduch při vysokých otáčkách. Co se samotné kvality záznamu týče, je to spíše subjektivní záležitost, a tak se určitě podívejte na některé z videí.

Kvadrokoptéra DJI Phantom 2 Vision – ukázka záznamu

Kvadrokoptéra DJI Phantom 2 Vision - ukázka záznamu

 

Kvadrokoptéra DJI Phantom Vision 2: jak jsme natáčeli krátký studentský film

Kvadrokoptéra DJI Phantom Vision 2 jak jsme natáčeli studentský film

Kvadrokoptéra DJI Phantom Vision 2 jak jsme natáčeli studentský film

 

DJI Phantom Vision 2: stabilita a světelná indikace v noci

DJI Phantom Vision 2 stabilita a světelná indikace v noci

DJI Phantom Vision 2 stabilita a světelná indikace v noci

 

Video je možné pořizovat až do FullHD rozlišení, tedy 1920 x 1080 pixelů při 30 snímcích za sekundu. Dále pak i 1440 x 1080 pixelů při 60 fps a nebo 1280 x 720 pixelů při 60 fps. Zajímavostí je také to, že kamera nezaznamenává zvuk, což se dá pochopit, jelikož zvuk vrtulí a motorků lehce přehluší vše ostatní. Snímač fotoaparátu má rozlišení 14 MPx a fotografie je možné pořizovat ve formátu JPEG, ale také RAW. Kvalita fotografií ale není nijak ohromující. Fotografie postrádají detaily a i při ISO 100 je vidět šum.

DCIM100MEDIA

DJI Phantom 2 Vision - foto test

DCIM100MEDIA

Resumé

DJI Phantom je velice zajímavá hračka, která dokáže zabavit na dlouhé hodiny a díky velmi vyspělým technologiím a přítomnosti kamery je vhodná i pro videozáznam, kterému hraje do karet především exkluzivita záběru z ptačí perspektivy. Se svou cenovkou pohybující se kolem 27 000 Kč to sice není levná hračka, ale v dobrých rukou se  peníze mohou rychle vrátit zpět.

Letové schopnosti drona hodnotíme na jedničku. Ve spojení s GPS se lítá opravdu dobře a hlavně jednoduše a poměrně bezpečně. Na létání v interiérech však raději zapomeňte, v rukou nezkušeného by se z něj mohla stát hromádka šrotu nebo byste mohli někoho vážně zranit. Pokud však potřebujete létat v budově, je vhodné zakoupit krytky na motory, které ochrání okolní svět od vrtulí a naopak.

Integrovaná kamera se dá svou kvalitou srovnat s GoPro 2/3, jen ostrost není taková jako u zmíněné konkurence. Stabilizace v jedné ose je přínosná, ale pro opravdu stabilní obraz bychom ocenili minimálně 2osý stabilizátor.

Hledáte způsob jak kvalitně natáčet a fotit z výšky? Tak to doporučujme www.AndruVision.cz

Klady
+ Velmi živý a hbitý
+ Slušná vzdálenost doletu
+ GPS
+ Integrace s Androidem
+ Výdrž na baterii
+ Náhled videa v reálném čase
+ Vhodné i pro začátečníky

Zápory
– Pomalejší závěs kamery/slabá stabilizace
– Kvalita kamery

Jak se vám líbí takoví létající droni? Pořídili byste si také jednoho?

prijd na ARS

Na závěr ještě ukázka toho, jak kvalitně může záznam z Phantoma vypadat v případě použití 2osé stabilizace se střídavými motorky.

Za zapůjčení kvadrokpréry DJI Phantom Vision 2 děkujeme českému zastoupení, kde můžete produkt i zakoupit.

Phantom 1 & Phantom 2

Phantom 1 & Phantom 2

Kdy, kde a za kolik?

 

Tomáš Očadlý
O Autorovi - Tomáš Očadlý

Tomáš se narodil jako hračička, odjakživa utrácel své těžce ušetřené peníze za geekoviny, takže smartphony a tablety ho nemohly minout. Systém Android si ho našel… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (30)