TOPlist

Čtečka otisků prstů: Které telefony byly první a kam technologie směřuje?

Huawei čtečka otisků prstů

Čtečka otisků prstů změnila přístup k zabezpečování smartphonů, i když se to na první pohled nemusí zdát. Možnost odemknout zařízení nebo potvrdit platbu otiskem prstu je stále teprve novinkou, přesto už se na trhu se samotnou čtečkou objevilo více než 180 zařízení.

Jaká je krátká historie využívání skenerů otisků v mobilních zařízeních, a je to vůbec vývoj tím správným směrem?

První čtečka otisků prstů v telefonu

Prvními telefony, ve kterých se nalézala čtečka otisků prstů, byly Toshiba G500 a G900. Modely byly představeny v roce 2007 a život jim dával Windows. Bezesporu na sebe upoutaly velkou pozornost, svět teprve čekal na přechod ze Symbianů a mobilních Windowsů na Android a iOS. Dalším zařízením, které vyšlo krátce po těchto modelech, bylo HTC P6500 – ačkoli se moderní čtečky integrované ve smartphonech objevily na scéně teprve před dvěma lety, prostor na zkoušení a vylepšování měly už před roky.

toshiba čtečka otisků prstůV tento okamžik už má drtivá většina vlajkových lodí senzor pro snímání otisků integrovaný – Galaxy S5/S6, iPhone 5S/6/6S, Huawei Mate S/Ascend 7, HTC M9+, Xperia Z5, One Plus Two, LG V10 a v neposlední řadě Nexus 6P a 5X. K tomu se navíc podpora pro čtečky dostala i do samotného Android 6. Celkově se použití skeneru zdá jako velmi praktické a uživatelé si na novou funkci rychle zvykli.

čtečka otisků prstů - telefony

Čtečky jsou všude

Žijeme v neustále se vyvíjejícím světě a tendence věci si ulehčovat je v tomto desetiletí více než jeho podstatnou součástí. To nás pohání v touze po stále lepších a chytřejších technologiích, které nám ušetří čas a zpříjemní žití. Jakmile se nová technologie objeví, přichází tendence ji implementovat všude, kde je to jen trochu možné. To samozřejmě žene vývoj dopředu, i když se tak čtečka otisků prstů ocitá i ve smartphonech, s kterými skrze potvrzení přes skener bohužel nezaplatíte – přesto si tak urychlíte odemykání hlavní obrazovky. A to se počítá.

Nejrychlejší odemykání obrazovky

Podle průzkumu totiž odemkne průměrný člověk za den svůj telefon asi 110krát. To je také důvodem, proč je potřeba stále rychlejších a spolehlivějších čteček. Ušetří čas a přitom neobětujete bezpečnost svých dat v telefonu díky jeho používání bez zamykací obrazovky. Dokonce je možné čtečkou telefon i zapnout, což směřuje k odstranění zapínacího tlačítka – není zkrátka potřeba.

android pay čtečka otisků

Developeři kvůli tomuto důvodu také experimentují s různým umístěným senzoru. Někdy je vbudován do tlačítka na spodním panelu, v zapínacím tlačítku nebo podle aktuálního trendu na zadní straně pod fotoaparátem. Vyzkoušeny byly také různé metody snímání – od swipování, přes podržení nebo lehké dotknutí. Brzy se také dočkáme čtečky, která se bude nacházet v samotném displeji, což nejspíše čeká další generaci vlajkových lodí.

Je čtečka otisků prstů vůbec potřeba?

Přidáním podpory do samotného Androidu 6 je více než pravděpodobné, že senzor na snímání otisků uvidíme i u levnějších modelů. Společně s Android Pay je čtečka určitě příjemnou a užitečnou technologií, která své využití našla poměrně rychle. Jste jejím zastáncem nebo se vám zdá čtečka nepotřebná?

Zdroj: xda developers

Johanna Kovaczicz
O Autorovi - Johanna Kovaczicz

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (16)