TOPlist

Chytré telefony mají negativní dopad na kvalitu spánku

spani_ico

Tým amerických vědců z University of Washington pod vedením Christophera Barnese provedl řadu studií, které měly prověřit následky používání chytrých telefonů ve večerních hodinách. Ukázalo se, že následné poruchy spánku mají v konečném důsledku negativní vliv na produktivitu další den. Odborníci poznamenávají, že ačkoli smartphony a tablety nesporně pomáhají lidem během dne v práci, jejich používání po deváté hodině večerní je velmi nežádoucí.

Pointa celého problému je v tom, že používání telefonu ve večerních hodinách nedovoluje lidem se uvolnit a připravit tak organismus na spánek. Nemalý podíl má údajně namodralé podsvětlení obrazovek zařízení, které dokonce i při umírněném používání zabraňuje tělu ve vytváření hormonu melatonin (dle Wikipedie má melatonin vliv na hypotalamo-hypofyzární systém a vzestup jeho hladiny je spojen s nutkáním ke spánku).

Vědci dokázali, že chytré telefony mají negativní dopad na kvalitu spánku Vědci dokázali, že chytré telefony mají negativní dopad na kvalitu spánku

Pro potvrzení své hypotézy vědci provedli dva experimenty. V prvním případě bylo účastníky 82 středních a vysokých manažerů a vedoucích pracovníků, kteří často používají chytré telefony pro řešení pracovních problémů a úkolů ve večerních hodinách. Prakticky u každého z nich se projevil vliv používání zařízení v pozdních hodinách na kondici následující den, včetně horších pracovních výsledků. Také další výsledek odpovídal očekáváním – tým Christophera Barnese potvrdil, že lidé, kteří zásadně nepoužívají telefon po 21. hodině, lépe spali a druhý den byli aktivnější/výkonnější.

Druhého pokusu se účastnilo 161 „obyčejných“ lidí, pracujících jak v kancelářském, tak i jiném prostředí. I v tomto případě se prokázal negativní vliv nejen používání telefonů ve večerních hodinách, ale do výsledků se promítlo i sledování televize, hraní her na počítači a používání další elektroniky. Jednoznačně největší negativní dopad na kvalitu spánku ale měly smartphony.

Přestože tedy večer a v noci zvládnete díky telefonu či tabletu udělat více práce, následující den bude vaše aktivita kvůli nekvalitnímu spánku nižší. Vědci doporučují vůbec nepoužívat tuto a podobnou elektroniku po deváté hodině večerní.

Podělte se o své zkušenosti a názory: jak dlouho před spánkem naposledy používáte telefon či tablet, a jak dobře nebo špatně se vám poté usíná? Nezkusíte sami sobě zakázat používání telefonu a tabletu po 21. hodině?

Zdroj: Hi-Tech, Daily Mail.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (25)